עובדי התעשייה האווירית דורשים בונוס

 

עובדי התעשייה האווירית דורשים בונוס של 100 אלף שקל לעובד!. כתנאי להפרטה המתוכננת דורש הוועד מהאוצר לשלם את הבונוס לכל אחד מ-15 אלף העובדים בחברה. כשהעלות המצטברת מוערכת ב-1.5 מיליארד שקל. מחצית ממה שהחברה מתכננת לגייס בהפרטה. יו"ר תע"א עמיר פרץ טרם התבטא רשמית בנושא, אך באופן לא רשמי הביע תמיכה בעמדת העובדים. את הדרישה לבונוס הציג ועד העובדים למשרד האוצר ולרשות החברות הממשלתיות במסגרת המו"מ על השכר. חצי מהסכום שהחברה מתכננת לגייס על סמך הערכות השווי שבוצעו לפני שנתיים והעניקו לתע"א שווי של 12 מיליארד שקל. האמורים לסייע להקטנת הגירעון הממשלתי, לשמש את תע"א לרכישת חברות לצורכי התרחבות ולשמש את מערכת הביטחון למחקר ופיתוח בתע"א.

אלו תנאי העסקתו של עמיר פרץ כיו"ר התעשייה האווירית – יעבוד במשרה מלאה וירוויח 373 אלף דולר ורכב ונהג צמוד. הוצאות אחזקת טלפון, הוצאות אשל , קרן השתלמות, חופשה שנתית ודמי הבראה. תנאי העסקה נקבעים ע"י רשות החברות הממשלתיות. כזכור נבחר לתפקיד בהחלטה של שר הביטחון למרות שמועמדותו נפסלה על ידי ועדת המינויים הבכירים בשירות הציבורי, נגד מינויו עומדת עתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון.

הנטישה הגדולה להייטק – אלו כבר לא רק משרדי עורכי הדין, רואי החשבון ומשרדי הפרסום שלא יכולים לעמוד מול השכר בהייטק. מאות מהנדסים עזבו בחודשים האחרונים את חברות התעשייה הביטחונית בניסיון לשפר את תנאי העבודה ולגבי רבים אחרים מתנהל בימים אלה קרב בלימה. הנפגעות העיקריות הן התעשייה האווירית ורפאל הממשלתיות.

התאוששות? – לא לכולם. שיעור העוני והאי-שוויון ב-2021 עלו בחדות. דוח העוני של הביטוח הלאומי מגלה כי לאחר שנים של מגמת צמצום ברמת האי שוויון, נכון להיום כ- 40% מהמשפחות בישראל לא משתכרות ברמה המספקת רמת חיים נאותה. נפגעו במיוחד העצמאים. שיעורי העוני בישראל ורמת האי-שוויון עלו ב-2021  כך עולה מאומדן של הביטוח הלאומי שהתפרסם במסגרת דוח העוני השנתי.
הביטוח הלאומי – כמעט שני מיליון ישראלים עניים, בלי הקצבאות המצב היה חמור בהרבה.

המכוניות, החשמל והמזון – הכל מסביב מתייקר, ומדד המחירים לצרכן מנותק מהמציאות! העלאות המחירים במשק עשויות להביא את בנק ישראל לעדכן מעלה את תחזית האינפלציה. הבעיה היא שגם עדכון כזה לא ישקף בהכרח את המציאות. סל המוצרים שעל בסיסו נקבע המדד מתייחס לסקר של הלמ"ס שנערך שנתיים לאחור, והוא אינו מביא בחשבון שינויים בהרגלי הצריכה בזמן אמת ואת אלו שהתרחקו. האם מדד המחירים לצרכן משקף את המציאות במשק הישראלי בתקופת הקורונה ובכלל? – השאלה הזאת הופכת רלוונטית לקראת פרסום הודעת פקסום הודעת הריבית ולצידה עדכון תחזית האינפלציה.

על רקע החשש מאומיקרון, בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי – צופה כי הצמיחה תואץ. הגל החמישי עשוי להאיץ את התרחבותו בקרוב ולפגוע בכלכלה הישראלית. סיבה נוספת שבגללה בנק ישראל לא מעלה כרגע ריבית היא חשש מייסוף נוסף בשקל. וגם מגיעה על רקע החשש מקצב התאוששות איטי בשל התפשטות גלי התחלואה בעקבות זן האומיקרון. התפשטות גל זה עשויה להתרחב ולפגוע בכלכלה.

 7256 סטארט-אפים הוקמו בעשור הקודם. כמחציתם נסגרו. – פחות סטארט-אפים קמים ביחס לכאלה שנסגרים, השכר הממוצע בסטארט-אפים הקטנים נמוך מהממוצע בהיי-טק, ויותר חברות הזנק הפכו לבשלות בשנת 2020. ענף ההיי-טק פורח, היקף ההשקעות בחברות ישראליות נסק בשנה האחרונה, חברות רבות צומחות באופן עצמאי, ויותר כסף מגיע לכיסיהם של העובדים, אולם לצד זאת קיים סימן שאלה לגבי עתידם של הסטארט-אפים שמסוגלות להציע, הקטנים, שצריכים להתחרות עם חברות ממומנות היטב. הצעות שכר וחבילות תגמול אטרקטיביות, ואף להתחרות עם ענקיות הטכנולוגיה על העובדים.

מפקד חיל האוויר נורקין – הלייזר ייכנס לשדה הקרב וישנה אותו .- אמר בכנס תחזיות 2022 של כלכלי סט ובנק הפועלים כי שדה הקרב משתנה, והתופעה של תקיעת דגל גבעה הולכת ונעלמת. הוא הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה עם חיל האוויר של ארה"ב, והציג תמונה בכירה במערך ה-35-F כמודל לשוויון בחיל. וגם בעשור הקרוב צה"ל ובתוכו חיל האוויר, ימשיך להיות גורם מאוד משפיע על מדינת ישראל הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה כלכלית.
מטוס הלביא קורקע בארץ, אבל אחיו הסיני יטוס בקרוב בפקיסטן. שר הפנים חשף כי ארצו רכשה טייסת 10J . המטרה מרוץ חימוש עם הודו.

כתב –צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות