משה קרת ז"ל

משה קרת

משה קרת, יליד ישראל נולד ב – 15.3.1934.

ב – 1955 החל לעבוד בתעשייה האווירית (תע"א) – אז עדיין המכון הממשלתי לבדק ותחזוקת מטוסים. לאחר שנה פנה ללימודים בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון בחיפה. עם סיום לימודיו ב – 1959 שב  והתקבל לעבודה בתע"א, כמהנדס בהנדסת ייצור. בשנת 1964 פרש, והחל לעבוד כראש מחלקת הנדסה וייצור במפעל "ליילנד". ב – 1967 חזר לתע"א, והחל לטפס אט-אט ברמות הניהול.

בעקבות מלחמת ששת הימים, והטלת אמברגו ע"י ממשלת צרפת לאספקת מטוסי קרב צרפתיים לישראל, החליטה ממשלת ישראל להיכנס לפיתוח וייצור מטוס קרב בתעשייה האווירית הישראלית. בתוקף תפקידו הוטל על קרת לארגן מערך ייצור מורכב ומסועף. ב – 1968 יצא יחד עם אל שוימר, המייסד והמנכ"ל הראשון של התעשייה האווירית, לביקור סודי באחד ממפעלי מרסל דאסו ,יצרן מטוסי המיראז', בצרפת.

לימים סיפר קרת על קורות אותו לילה בראיון ל"מעריב"( דן ארקין, מוסף "סופשבוע",13.12.85) : "באולמות ענקיים – קווי ייצור של מטוסי קרב. בשבילי הכל ג'ונגל, מסובך כל כך. אל שוימר פונה אלי ושואל: "אתה חושב שאנחנו יכולים לשות זאת גם בבית?".אינסטנקטיבית עניתי – כן!". באישון לילה, בדרכנו חזרה לפאריס, שאלתי את עצמי : איך מתמודדים עם זה?"

עם שובם של שוימר וקרת ארצה, נקראים אנשי התעשייה האווירית למשה קשתי, מנכ"ל משרד הביטחון. בפיו של קשתי הייתה הנחיה: "בשל האמברגו הצרפתי על אספקת מטוסי קרב לחיל האוויר הישראלי – אנו דוחים הצידה שיקולים כלכליים וניגשים לעשייה: בניית מטוס קרב ישראלי בארץ". ידענו, אומר קרת, שכל זמן שהאמברגו הצרפתי יהיה בתוקף – המשימה תוטל עלינו.

קרת ואנשיו התחילו בתכנון הרכבת מטוס הקרב בטכניקה ידועה בהנדסה הקרויה "הנדסה במהופך". כלומר, לקחת מטוס קרב, להבין ולנתח את השרטוטים ההנדסיים, על מנת ללמוד שיטות תכנונו ובנייתו. "האמת", אמר קרת כעבור שנים, "זה גבל בהתאבדות !".

קרת החל להקים צוותי עבודה בתעשייה ומחוצה לה, ולהתארגן לייצור מטוסי ה"נשר" – מטוס קרב צרפתי בהרכבה ישראלית, זהה כמעט לחלוטין למירז הצרפתי. קרת הבין ש"עצימת עין" של המערכת הצרפתית, אפשרה העברת מידע ונתונים על מבנה המטוס ומערכותיו. הכל התנהל בסודיות רבה. שמות הקוד של הפרויקט הוחלפו חדשות לבקרים. מאוחר יותר מונה קרת לסמנכ"ל התעשייה האווירית וראש מנפ"ר (מינהלת פרויקט "רעם").

למרות האמברגו הצרפתי הרשמי, החלו להגיע חלקי-מטוסים מצרפת ב"לופטים". "בכל פעם שהיה מגיע ארגז, היינו מתנפלים עליו, פורקים אותו,  ומיד מעבירים החלק לקו-הייצור של ה"נשר" במפעל להב," נזכר בזמנו קרת. התקופה ההיא ידעה עליות ומורדות ביחסים הסמויים עם הצרפתים. מבצע פיצוץ המטוסים האזרחיים בנמל התעופה בבירות (דצמבר 968 ),ומבצע "ספינות שרבורג" (דצמבר 969 )ניתק רבים מהקשרים עם אותם צרפתים-אלמונים שסייעו לישראל לקבל אח שרטוטי ה"מיראז'".

סביב ייצור ה"נשר" הונחו היסודות להקמת תעשיה תעופתית עניפה בישראל, שקלטה מהנדסים, הנדסאים וטכנאים. נפתחו קורסים להכשרה. בעלי מקצוע רבים עברו הסבה למקצועות תעופתיים, וניכרה התקדמות טכנולוגית מרשימה בתעשיית המתכת והאלקטרוניקה בארץ. אנשים עבדו יומם ולילה כדי לעמוד  ביעדי האספקה של המטוסים לחיל האוויר.

בשנת 1971 התקיימת טיסת הבכורה של ה"נשר". משה קרת היה שם, על המסלול. "בלילה הקודם לא עצמנו עין", הוא נזכר. "לא עשינו כל טקס. הכל היה סודי ביותר. דני שפירא – אז טייס ניסוי ראשי של התעשייה האווירית, בא להטיס, בטיסת בכורה, את ה"נשר". דני המריא, ואנחנו עוקבים אחריו מהקרקע. הוא לא דיבר בקשר. גם אנחנו שתקנו. לא רצינו להטריד, לעצבן. אחרי 30 דקות של טיסה מוצלחת, נחת דני שפירא. "רק אז", נזכר קרת, "אילתרנו חגיגה קטנה, שתינו שמפניה וקוניאק". באותו לילה, הגעתי הביתה, לא על רגלי-שלי.

אלוף(מיל) מוטי הוד, מפקד חה"א, כתב : "אספקת מטוסי "נשר", וקליטתם  בטייסות המבצעיות, מתבצעים בצורה מושלמת, תוך קדמת לוח הזמנים המקורי. קבלו נא, אנשי התעשייה האווירית ,מלוא ההערכה להישג החשוב הזה, אשר לו תרומה ישירה להאדרת כוחו של חיל האוויר. תודות לכל אלה שבעבודתם המסורה  הביאו להישג הזה".

מטוסי ה"נשר" שהורכבו בתעשייה האווירית נטלו חלק במלחמת יום הכיפורים, והפילו כ – 100  מטוסים מצריים וסורים. לאחר מכן באו תכנון וייצור מטוסי הקרב מסוג "כפיר". במקביל נכנסה התעשייה האווירית  גם לייצור מטוסים אזרחיים מסוג "אסטרה" ו"גלקסי", וכן כלי טיס בלתי- מאוישים (כטבמי"ם).  פסגת ההישגים הטכנולוגיים של התעשייה האווירית היה "לביא".

קרת מונה למנכ"ל התעשייה האווירית ביוני 1985 .הוא ניהל עם עובדיו ומנהליו את התכנון והפיתוח של 4 אבות- טיפוס של  ה"לביא". 82 טיסות ניסוי בוצעו  עד שממשלת ישראל החליטה, ב – 30.8.87 על הפסקת פיתוחו של המטוס. קרת ראה בפיתוח וייצור ה"לביא" פסגת ההישגים המיקצועיים – ניהוליים – הוכחה ניצחת ליכולתם של עובדי התעשייה האווירית לפתח בארץ מטוס קרב מתקדם, כחול לבן.

בתקופתו של קרת גדל יצוא מוצריה השונים של התעשייה האווירית:מטוסים צבאיים, מטוסי מנהלים, מטוסי משימה למודיעין, מלטי"ם, מכמי"ם מסוגים שונים, לוייני תצפית, עבודות שיפוץ, תחזוקה והסבת מטוסי נוסעים למטוסי מטען ללקוחות זרים ברחבי העולם.

במהלך השנים זכה קרת לפרסים ולאותות הערכה והוקרה, בארץ ובחו"ל, על פעילותו: פרס בטחון ישראל ופרס קפלן, על חלקו בפיתוח וייצור מטוס ה"כפיר". פרס התאחדות התעשיינים על תרומתו להתאוששות המפעל לאחר סגירת ה"לביא". תואר ד"ר לשם כבוד מטעם הטכניון. עיטורי כבוד והערכה מצד החשובים והמובילים של עיתוני תעשיית האירוספייס בארה"ב ובאירופה.

באירוע פרידה שערכה התעשייה האווירית למנכ"ל הפורש, אמר אלוף (מיל) דוד עיברי, שבין תפקידיו הרבים כיהן פעמיים כיו"ר דירקטוריון: "משה קרת הביא את החברה לרמה של תעשיית אירוספייס בין-לאומית. על זה מגיע לו קרדיט רב.החברה חבה לו תודה עמוקה, ואני רוכש לו הערכה עצומה". אלוף (מיל.) עמוס ירון, מנכ"ל משרד הביטחון, אמר: בתקופתו של קרת הגיעה התעשייה האווירית להישגים טכנולוגיים ושיווקים מרשימים".

 

כתב: דורון סוסליק

דורון סוסליק כיהן כדובר התעשייה האווירית ב – 21 שנותיו של קרת כמנכ"ל.

בתמונה: משה קרת ודורון סוסליק

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות