שר האוצר הבא

 

 

יש תיאבון מסוכן !!! כמו העברת אגף התקציבים ממשרד האוצר למשרד ראש הממשלה. אם זה יקרה, יופר האיזון בניהול המדיניות הכלכלית של ישראל ותחוסל יכולת האגף לגבש רפורמות כלכליות.                                                                
מי יהיה שר האוצר הבא של מדינת ישראל ? השאלה הזו צפויה להעסיק את התקשורת בימים ובשבועות הקרובים. האיש בעל ההשפעה הגדולה ביותר על המדיניות הכלכלית לא יישב בלשכת שר האוצר. מכל מקום השבוע קיבל משה גפני את תפקיד יו"ר ועדת הכספים הזמנית. אם בכנסת הקודמת היה גפני הפוליטיקאי השני בהשפעתו על הכלכלה, אחרי שר האוצר, בכנסת הנוכחית הוא צפוי לדלג בקלילות למקום הראשון !! ובמישור הסקטוריאלי גפני לא יתבייש לפעול לטובת הישיבות והמוסדות התורניים, שתקציביהם צפויים להמשיך ולגדול במאות מיליוני שקלים בשנה.

בישראל כ-20% מהתל"ג הוא בכסף שחור, ובגלל זה יש את חוק המזומן. הנתון מתחום מדיניות המיסים. המשמעות היא 250 עד 300 מיליארד שקל בשנה הם בשחור. זה מצב קטסטרופלי של מדינת ישראל בשנת 2019 . בגלל זה יש את חוק המזומן וחלק ממנו נכנס לתוקף בינואר השנה: מגבלות על הסבת שיקים. החוק מטיל אחריות על הבנקים לבדוק שהשיקים עומדים במגבלות החוק.

נראה אם יצליח – יו"ר ההסתדרות החדש מבקש לדחות את הקיצוץ הצפוי בקרנות הפנסיה הוותיקות. ביוני הקרוב אמור להתבצע קיצוץ של 1.259% בקצבאות בקרנות הוותיקות, וזאת בעקבות ביטול העלאת גיל הפרישה לנשים. לדברי ארנון בר דוד מדובר בפגיעה חד משמעית בזכותם של גמלאים להתקיים בכבוד. הוא רוצה למנוע את חיתוך הקצבאות הצפוי ביוני הקרוב, ושלח ביום 14/5 מכתב לשר האוצר משה כחלון בבקשה לפעול בדחיפות לדחיית מועד ביצוע ההפחתה ולקביעת ישיבה בנדון. לערוך ישיבה בנושא בטענה כי ציבור הגמלאים אינו אמור לשלם את מחיר העיכוב בהרכבת הממשלה במציאת פתרון הולם לסוגיה זו. מדובר בפגיעה חד משמעית בזכותם של הגמלאים להתקיים בכבוד. פגיעה ביכולת לרכוש מוצרי מזון, תרופות ושאר צרכי חיים בסיסיים.

האם יתקיים תרחיש יום הדין של ארה"ב? – סין תמכור את אחזקות האג"ח האמריקאיות שלה. כדי להגן על המטבע הצונח שלה, סין תוכל למכור אג"ח דולריות- גם אם זה יפגע בכלכלתה. הסיבה יש לה נשק אימתני להגנה: תקציב ממשלתי של 3.7 טריליון דולר. הרעיון שסין תמכור את אחזקותיה באג"ח אמריקאיות בשווי של 1.1 טריליון דולר כדי להעניש את ארה"ב על הטלת מכסים נשמע לרוב בלתי סביר. זו  אופציה הגרעינית של סין, והיא תגרום נזק רב יותר לכלכלת סין מאשר לכלכלת ארה"ב. מעבר לכך לסין יש נשק אימתני נוסף באמתחתה – תקציב של 3.7 טריליון דולר, שנותר לאחר שהוציאה עד כה רק חלק זעום מהתקציב השנתי שלה. המתחים הגוברים בשווקים הפיננסיים עלולים להוביל את בייג'ין להפחתת מאגר האחזקות שלה.

השדרה החמישית בניו-יורק רק תמשיך להידרדרקניונים בארה"ב מתרוקנים ומותגים סוגרים סניפי דגל במנהטן. מדובר בעוד שלב באבולוציה של השופינג. כשמסתובבים היום בקניונים בארה"ב צריך להיות עיוורים כדי לא להבחין בהיקף הגדול של שטחים פנויים. בעלי קניונים מצליחים להסוות את העובדה שכמות השטחים הפנויים זינקה, לפי מחקרים אחרונים, ב-9%.  רב הקניונים האזוריים במדינה מנהלים מאבק הישרדות, וזה מדכא מאוד להסתובב באזורים כאלה.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 120

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות