תקציב 2020 יהיה כואב

הנגיד – תקציב 2020 יהיה כואב במיוחד בחודשים הראשונים של השנה. הצטברות של חובות בחמשת החודשים של השנה צפויה ליצור חוסר של כ-15 מיליארד שקל בתקציב הדחוק ממילא. הנגיד רמז כי יתמוך בהגדלה מסוימת של הגירעון למימון מערכת המטרו בגוש דן – בתנאי שיחס החוב לתמ"ג יתייצב. אי אפשר יהיה לתת מענה לכל הצרכים, וברור שהוצאות חשובות ייפגעו.
מדד המחירים ירד ב-0.4%  אבל מחירי הדירות טיפסו ב- 2.6% בשנה האחרונה.

הקטר שעדיין מושך את המשק בארץ – יצוא ההיטק עלה  ב- 12% . יצוא השירותים של ענפי ההיטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב- 7.2 מיליארד דולר.  כמו כן התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק. שיעור המשרות הפנויות עמד על 97.6 אלף משרות פנויות. על פי הנתונים העודף בחשבון השוטף הסתכם ב – 3.9 מיליארד דולר ברבעון הנוכחי.

בריטניה – האתגרים הגדולים של בוריס ג'ונסון וכלכלת בריטניה – אחרי הפסד הלייבור והעובדה שהברקזיט כעת הוא בלתי הפיך. הכלכלה הבריטית המדשדשת תתמודד עם אתגרים לא פשוטים בשנים הקרובות – כמו תקציב, מחירי הדיור והגדלת ההוצאות הציבוריות. – האנליסטים סבורים להסכים לפשרות במשא ומתן עם האיחוד על הסכם הסחר, לאחר הברקזיט.
ארבע אתגרים גדולים ניצבים בפני ג'ונסון –
מנוי נגיד לבנק המרכזי של בריטניה – הנגיד הנוכחי צפוי לעזוב את תפקידו בתחילת השנה הבאה. רוב חברי המועצה דורשים צמיחה ואינפלציה מואצת יותר.
תקציב – לסיים את הצנע
ולהשקיע יותר בבתי חולים ,במשטרה , בבתי ספר – ובמקביל את מס ההכנסה. עם זאת שר האוצר יכול להודיע כעת על גידול משמעותי בהוצאות ההון, החוקים הפיסקליים מאפשרים השקעה חדשה בסך 20 מיליארד ליש"ט בכל שנה.
התנעה
מחדש של הצמיחה הכלכלית – הבחירות נערכו על רקע קיפאון בצמיחה ואיתותים להיחלשות בשוק העבודה. אחרי הברקזיט – העסקים מקווים לברקזיט מסודר בינואר, שיעניק לשרים מרחב להתייחס לאתגרים בטווח הארוך יותר – מבעיות פנים, כמו דיור ועד למדיניות ההגירה, ותאום העתידי בין הרגולציות החדשות.
בריטניה וארה"ב – יוכלו כעת לגבש הסכם סחר
. לפי הכרזת הנשיא טראמפ ההסכם הזה יוכל להיות גדול ומשתלם.  וגם הדיפלומטים הבריטים יפנו את משרדיהם בבריסל ויפרשו מהפרלמנט האירופי ב- 31 בינואר.

סין  –  מאשרת בראשונה – יש הסכם סחר עם ארה"ב – מכסי היבוא יבוטלו בהדרגה. סין תגדיל את היבוא מארה"ב במסגרת ההסכם החלקי, נאמר בתגובה ראשונה של בייג'ין להסכם שאישר טראמפ'.

גרמניה – מגיבה לסנקציות האמריקאיות על נורד סטרים 2 הקמת צינור הגז שאמור להוביל גז טבעי מרוסיה לגרמניה ודרכה לרחבי אירופהלא מקובל עלינו . הנשיא טראמפ צפוי לחתום על הסנקציות על הקמת צינור הגז. מרקל גם הבהירה שברלין מתנגדת באופן גורף לסנקציות אקס-טריטוריאליות שכאלה מצד ארה"ב
רוסיה – מדובר  בהתערבות אמריקאית
אסורה בענייניהן של מדינות אחרות, וכי הפרויקט  יימשך למרות הסנקציות המתוכננות. כי הסנקציות נועדו להכריח את אירופה לרכוש גז נוזלי המופק בארה"ב.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות