תקציב או בחירות

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את דחיית מועד אישור התקציב לחודש נובמבר.    המשמעות – תעבור קריאה שנייה ושלישית עד ה-25 באוגוסט, מועד אישור התקציב כיום. הכנסת תוכל לפעול ללא תקציב מאושר עד ה-3 בדצמבר.

תקציב או בחירות – ההכרעה תיפול כמעט ברגע האחרון. יום שני הקרוב הוא התאריך האחרון בו הכנסת תוכל להחליט האם היא מתפזרת או דוחה את אישור התקציב.

 

ישראל הסכימה לדחות את תוכנית הסיפוח בתמורה לנרמול היחסים עם איחוד האמירויות. ההסכם הושג בתיווך ארצות הברית. הנשיא טראמפ כתב בטוויטר כי מדובר בפריצת דרך אדירה – הסכם שלום היסטורי. המדינות צפויות לסכם בקרוב על פתיחה הדדית של שגרירויות . באיחוד האמירויות הבהיר כי השגרירות לא צפויה להיפתח בירושלים. גורם מדיני בכיר אמר כי הריבונות על הפרק ומחויבים לה. ממשל טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה כדי לממש תחילה את הסכם השלום ההיסטורי מול האמירויות. ההסכם עם האמירויותפוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו.

 

הקורונה הכלכלית מכה חזק – התוצר בצמיחה שלילית של 28.7% הצריכה הפרטית מתרסקת. עומק המשבר -מדובר ברבעון הגרוע ביותר של הכלכלה הישראלית. הסיבות העיקריות – צעדי הריחוק החברתי והסגר שננקטו במהלך רוב הרבעון, הצריכה הפרטית נפלה ב-43% השירותים ב- 80% והתוצר העסקי ב- 33% עם זאת ישראל רשמה פגיעה מתונה יחסית למדינות אירופה, ויצוא השירותים אף עלה ב-6%.

 

בנק ישראל מודה – משבר הקורונה למד יותר מתרחישי הקיצון שאליהם נערכנו. בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של השנה מזהיר הבנק כי רמת הסיכון ליציבות המשק כתוצאה ממשבר הקורונה בינונית עד גבוהה. הפעילות הכלכלית, שוק האשראי ומחירי הנכסים חשופים במיוחד לפגיעה ובשוק ההון היקף החוב הקונצרני שעשוי לעמוד בסיכון מגיע ל- 50 מיליארד שקל.
בבנק מעירים עם זאת כי חברת הדירוג מודי'ס הורידה באפריל את אופק הדירוג מחיובי -נייטרלי, ומה שהטריד במיוחד את חברת הדירוג הוא, כנראה ביצועי התקציב של הממשלה ובתוכם הגירעון, שהגיע ל- 4%. בהודעתה ציינה החברה כי מדיניות התקציב של ישראל אינה מאופיינת בעמידות הנדרשת ממדינות בדירוג דומה.  וגם פרמיית הסיכון של ישראל, כפי שהיא משתקפת בחוזי הביטוח מפני חדלות פירעון ל 5 שנים עלתה בעקבות משבר הקורונה, אך עלייה בפרמיה נרשמה בכל המדינות שבקבוצת הייחוס של ישראל מבחינת דירוג האשראי.
לגבי המערכת הבנקאית – מציינים בבנק ישראל כי משבר הקורונה מגדיל את
ההסתברות להתממשות סיכון השוק וסיכון האשראי – שמשמעותו פגיעה ברווחיות הבנקים ועלייה של ההוצאות להפסדי אשראי. עם זאת רמת הנזילות של הבנקים גבוהה.

 

גורמים באוצר מתחו ביקורת חריפה במיוחד על קביעה בדוח היציבות הפיננסית של הבנק, שלפיה חבילת הסיוע של ממשלת ישראל נמוכה ביחס למדינות אחרות. לפי הדוח היקף חבילת הסיוע של ממשלת ישראל למשק היה מהנמוכים במערב והגיע ל3.7% תוצר בלבד, לעומת 9.8% בארה"ב.

 

בעקבות דוח המבקר שהצביע על הבעייתיות בצמצום הרכיב השקלי בסיוע הביטחוני האמריקאי – במשרד הביטחון סבורים שהדבר יגרור פיטורים בתעשיות הביטחוניות. הסכם הסיוע עם ארה"ב מסכן את המשק. מדובר באירוע בעייתי בעל אפקט שלילי על כל המשק.- מעל90% מהרכש הביטחוני הולך ל- 3 תעשיות גדולות והם בשרשור מספקות עבודה לעוד אחרים. אלפי עובדים בפריפריה יאבדו את עבודתם וידע ביטחוני יאבד.

 

הכי גרועה באירופה – בריטניה צללה ב- 20% למיתון הראשון זה 12 שנה. שר האוצר – מאות אלפי אנשים איבדו את עבודתם ורבים יאבדו בחודשים הבאים. בריטניה משלמת מחיר כבד על כך שהתעכבה עם הכניסה לסגר במארס, מתוך מחשבה שתוכל ליצור חיסון עדר. היא סבלה יותר מכל כלכלה אירופית אחרת במשבר הקורונה, עדות לטיפול הכושל של הממשלה בבלימת המגפה. ברבעון השני נסוג התמ"ג  ב- 20.4% בחישוב שנתי – הירידה החדה ביותר בכלכלה מאז שהחל רישום התמ"ג ב- 1955. ביצועים אלה גרועים גם יותר משל ארה"ב. מספר המתים מנגיף קורונה בממלכה הוא הגבוה ביותר באירופה מעל 46.6 אלף איש.

 

גם איטליה יוצאת לדרך עם חבילת חילוץ בהיקף 25 מיליארד אירו. הצעדים שאושרו כוללים הכנסה למשפחות נזקקות, מענקים לתעשיית התיירות ולצוותים הרפואיים והמשך מימון תוכנית התעסוקה המופחתת. היא הצליחה לקבל הבטחות לסיוע אירופי בשווי יותר מ- 200 מיליארד אירו בשנים הקרובות לטובת השיקום ממשבר הקורונה. כמו כן איסור על פיטורים עד סוף השנה. ותוספת הכנסה למשפחות נזקקות.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות