תע"א בדרך לעסקאות בקווקז

לאחר המלחמה בקווקז – תע"א בדרך לעסקאות במאות מיליוני דולרים לחימוש "משוטט" –  זכתה בחוזים ב-100 מיליון דולר משלוש מדינות לאספקת רחפן תוקף "רתם" ומזל"טים מתאבדים מסוג הארפ בגרסאות יבשתית וימית. כן צפויה לחוזה גדול יותר מאזרבייג'ן למילוי המחסנים בעקבות הקרבות נגד ארמניה בהיקף של עד 300 מיליון דולר. – הוכיח אחרי שחימוש משוטט זכה לשימוש נרחב בקרבות בקווקז, יכולתו בשדה הקרב המודרני מול סוללות טילי נ"מ וטנקים, מאיצים בעולם את ההצטיידות בו. וגם זכייה במכרז בינלאומי ומכירה של מערכות רחפים תוקפים  "רתם" ימי לחיל הים של המדינה. חימוש משוטט הוא השם המקובל כיום למה שכונו פעם מל"טים מתאבדים, כלים המשוגרים בדרך כלל מהקרקע, יכולים לשהות כמה שעות באוויר, ולהמתין למטרה בקרבתה. זאת בזמן שהם מעבירים צילומים מהאזור למפעיליהם, המכוונים אותם למטרה ברגע שהיא מופיעה.
מנכ"ל התע"א בועז לוי אמר כי החברה הינה חלוצה עולמית בפיתוח הקונספט
המבצעי של מערכות חימוש "משוטט", אשר הבשיל למשפחת מערכות תקיפה ייחודית ומדויקת. המערכות שהביאו להישגים מרשימים ביכולת המבצעית בלחימה ברחבי העולם.

העצמאים בסכנת בהידרדרות לעוני – גם מי שראשו מעל המים צפוי לטבוע בקרוב. תוכניות הסיוע של המדינה לבעלי עסקים הצליחו להרים רק 1.8% מהעצמאים מעל קו העוני. כך עולה מניתוח של ארגון העצמאים להב. העצמאים נותרו חשופים לחלוטין למשבר והיו הקבוצה היחידה ששיעור העוני שלה גדל ב-2020 . האסמכתא גם מדוח העוני של המוסד לביטוח לאומי שפורסם.
משבר התעסוקה של הדור האבוד – רבע מדורשי העבודה בדצמבר – עד גיל 24 .
אף שהסגר נכנס לתוקף בסוף דצמבר, מספר הנרשמים כדורשי עבודה בחודש זה היה גבוה פי שניים וחצי ממספר החוזרים לעבודה. 35% מדורשי העבודה בדצמבר – מלצרים , ברמנים ויתר העובדים בענף המכירות והשירותים. 81 אלף איש נרשמו כדורשי עבודה, בעוד 34 אלף דיווחו על חזרה לעבודה.

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי – יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות. לפי אומדן מכון הייצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב- 107 מיליארד דולר. ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי, אחראי ליותר ממחצית היצוא.

שיא המשכנתאות של 2020 מסמן – הציבור לא בוטח בצעדי הממשלה. – לפי נתונים רשמיים של בנק ישראל, דווקא בשנת הקורונה נשברו שיאי המשכנתאות. מהנתונים עולה שבציבור סומכים על מה שרואים כעת בעיניים, ופחות על עתיד מעורפל, שעשוי לטמון בחובו עליות נוספות במחירי הדיור. בחודש דצמבר נלקחו משכנתאות בגובה 8.3 מיליארד שקל. הציבור נטל ב-2020 היקף של 78.1 מיליארד שקל. הציבור מיהר לנצל את תנאי הריבית ולמחזר אותן מבלי להמתין למימוש אפשרויות.

בנק ישראל קונה מכל הבא ליד.- הוא החליט לרכוש בשנת 2021 מט"ח בסכום של 30 מיליארד דולר, ואג"ח ממשלתי בסכום 85 מיליארד שקל, ואג"ח קונצרני מדורג בסכום של 15 מיליארד שקל. – מחיר המדיניות הזאת הוא הפסדי ענק על חשבון הציבור. הדרך הראשונה היא הכרה בכך שבנק ישראל הינו בנק מגיב, יוזם, שאינו שוקט על שמריו בתקופת משבר חריפה, מבין היטב כי בתקופות חריגות נחוצות תגובות חריגות, מפנים היטב כי הבנק לא יכול להישאר אדיש למצב. אבל קיימת אפשרות תיאורטית לפרשנות שונה לחלוטין . הוא חי בפחד מתמיד כי יאשימו אותו באי עשייה. חטא שבימינו אין חמור ממנו. פחד זה דוחף את הבנק לצעדים שאינם הכרחיים ואף מזיקים. מדיניות זאת הוא הפסדים במאזן הבנק על חשבון הציבור.

אחרי שבוע של שיבושים – בתי החולים העצמאיים וקבלו מהמדינה 960 מיליון שקל עבור 2021 . – מדובר בבתי החולים הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת – האנגלי הצרפתי והמשפחה הקדושה. בניגוד לבתי חולים ממשלתיים או של הכללית – בתי חולים ציבוריים עצמאיים מתקיימים מהכנסותיהם בלבד.

ביידן –  מקפיא את מכירת ה- F 35 לאיחוד האמירויות. הנשיא האמריקני החליט לעצור את עסקת הנשק שטראמפ חתם עליה כחלק מההסכם המדיני בין ישראל למדינות המפרץ. – וגם עסקאות עם סעודיה יוקפאו.
אושר מינויה של ג'נט ילן לשרת האוצר של ארה"ב
. ילן לשעבר נגידת הבנק הפדרלי, היא האישה הראשונה בתפקיד, ותצטרך להוביל את המאבק במשבר הכלכלי שהמיטה מגפת הקורונה על ארה"ב. היא תהפוך בכך לאדם השני בהיסטוריה של ארה"ב שהיה גם נגיד וגם שר אוצר.

 

כתב – צבי לוי

תעשייה אווירית זכתה בחוזים ב-100 מיליון דולר משלוש מדינות לאספקת רחפן תוקף "רתם" ומזל"טים מתאבדים.  .

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות