תכנית סינגפור

מחצית מהמסעדות לא ייפתחו בגלל מחסור בעובדים – קשה מאוד לגייס עובדים כי רבים מעדיפים להמשיך בחל"ת. אחת הבעיות היא שמתווה הפתיחה טרם סוכם סופית, וכ-5000 מתוך 10000 מעסיקים בענף לא נפתחו גם למשלוחים ולטייק אווי וגיוס כוח אדם הפך לבעיה גדולה.
לפי נתוני הלמ"ס מספר משרות השכיר נפל ב-10% בשנת 2020 צניחה של 40.9%. השכר הממוצע למשרת שכיר עלה ב-7%  בשנת 2020

תוכנית סינגפור – האם מאז שהסינגפורים הפחיתו מסים הם התעשרו פי 2 מאיתנו? זו התוכנית שמשווק נפתלי בנט. הסינגפורים חוללו נס –  במונחי תמ"ג לנפש היא דומה לישראל. אבל מבחינה כלכלית – יש הורדת מס והקטנת המגזר הציבורי. וכך כלכלת סינגפור המריאה ותושביה הפכו עשירים כמעט פי 2 מאיתנו.

תקלות ועיכובים הותירו מיליוני אמריקאים מובטלים בלי כסף למזון מערכת הסיוע למובטלים במדינות רבות בארה"ב סובלות מעיכובים, צווארי בקבוק ותקלות. רק 30% מהמובטלים מטופלים. למי שתוקף דמי האבטלה פג נאלצים להמתין כמה שבועות ללא שום תשלום ואין עזרה מאף אחד וזה גורם להרבה מתח -כרטיסי האשראי נחסמו ואין תקווה.
הסנאט דחה את הדיון באמצעות תרגילים פרלמנטריים
בשל ביקורת שיש על התוכנית. התמריצים בהיקף של 1.9 טריליון דולר עונדים בראש סדר העדיפויות של הממשל הנכנס, וכוללים מימון לחיסונים וציוד רפואי. אך הרפובליקאים מתכננים להשתמש בכל הטקטיקות העומדות לרשותם כדי לעכב את התהליך ככל האפשר, כך עלתה הדרישה מצידו של הסנטור רון ג'ונסון לקראת ההצעה.
תוכנת התמריצים שעומדת בראש סדר העדיפויות של הממשל כוללת גם
מימון לחיסונים וציוד רפואי ומענקים ישירים למשקי הבית. לעסקים קטנים וכן סיוע נוסף למדינות ולרשויות המקומיות.

שנוי נוסף שהוכנס כבר הוביל לכך שפחות משפחות בעלות הכנסה גבוהה יהיו זכאים למענקים. המגפה גרמה כבר למותם של 520 אלף אנשים ומיליונים נותרו ללא עבודה.

גרמניה האריכה את הסגר בפעם השלישית. באופן רשמי יימשך הסגר בגרמניה עד ל-28 במץ לפחות, אך בשבועות הקרובים יורשו התושבים לקיים פגישות של יותר משני משקי בית, הלימודים ימשכו במתכונת מסוימת.

בריטניה מעלה את מס החברות ל- 25% כדי לממן סיוע הקורונה. היקף הסיוע הממשלתי עקב מגפת הקורונה יגדל ל-568 מיליארד דולר. שיעור המע"מ המופחת והתמיכה בחל"ת הוארכו. שר האוצר הודיע כי יימשכו ההוצאות הממשלתיות הגדולות לתמיכה בכלכלה במהלך מגפת הקורונה. וכי הצלתן של משרות בזמן המשבר נמצאת בראש סדר העדיפויות.

האם השוק בארץ מתמחר העלאת ריבית – הנגיד מפזר את החששות ומתייחס למחויבות לתוכנית רכישות המט"ח. אם לפני כחודשיים שוק החוב תמחר ריבית שלילית, העלייה בציפיות האינפלציה שינתה את התמונה.
נגיד בנק ישראל, CNN ושוק החוב מתמחר כעת העלאת ריבית בשנה הבאה כמעט בוודאות. הוא מבהיר כי הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן ממושך.

עידן הריבית השלילית – כבר כאן . האינפלציה השלילית מעמידה את הריבית הריאלית על כ-1.5% לעומת מינוס 2% בארה"ב ובאירופה. פער שמזרים לכאן כספים של משקיעים זרים. כעת עשוי בנק ישראל להפחית את הריבית לרמה אפסית ואף שלילית כדי להחליש את השקל ולהריץ את הפעילות הכלכלית.
הריבית בישראל נקבעת על ידי בנק ישראל, ומצויה כיום ברמה הנמוכה ביותר ששררה בישראל מאז ומעולם.  שיעור של 0.1% בלבד. באירופה שוררת ריבית שלילית בשיעור של כמינוס 0.5% כבר תקופה ארוכה, ובארץ נבחנת לאחרונה על ידי בנק ישראל האפשרות להנהיג ריבית שלילית, והסיבה המרכזית לכך היא האינפלציה השלילית בישראל. בשיעור של כמינוס  0.1%  המשקפת מצב של הוזלת מחירים – דפלציה , וזאת לעומת אינפלציה חיובית בעולם – של כ- 2% בארה"ב וכ- 1.5% באירופה.

 

כתב – צבי לוי   

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות