תכנית כלכלית חדשה

ראש הממשלה ושר האוצר פורסים כעת תוכנית כלכליתענקית להזנת כלכלית ישראל, שכוללת מענקים נוספים למגזרים שונים בחברה. זאת למרות שהיועץ המשפטי הזהיר שלא ינקטו בצעדים כלכליים העשויים להיחשב לצרכי הבחירות.  נתניהו – אם התוכנית לא תאושר היא תדחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה. חוק הבחירות לכנסת קובע תחת הכותרת – שחיתות ואיום – עונש של עד חמש שנות מאסר למי שנותן או מציע שוחד על מנת להשפיע על בוחר להצביע או להימנע מלהצביע בכלל או בעד רשימת מועמדים מסוימת.
הקמפיין של נתניהו – כלכלת בחירות בשווי מיליארדים
–  רגע לפני הבחירות ובלי תקציב מדינה מאושר, מתכוונים להמטיר על הציבור מיליארדי שקלים בניסיון לזכות באהדתו.

אפקט הקורונה – יחס החוב של ישראל זינק ב2020  מ-60%  ל-73% . לפי אומדן ראשוני שפרסם החשכ"ל, העלייה ביחס החוב לתוצר נמוכה מהצפוי. בשל ההתמודדות עם משבר הקורונה, ב- 2020 חל גידול של 78.8 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה בהשוואה לשנת 2019, לצד קיטון של 29.4 מיליארד שקל בסך הכנסות הממשלה.
לפי גורמים באוצר שנת המבחן היא שנת 2022 . ונראה כי התוצר צפוי להמשיך
לעלות גם ב-2021 . כאשר הצמיחה בתחזית האחרונה צפויה להיות 4.6% . בהנחה שמרבית אזרחי ישראל יוחסנו בחודשים הקרובים והמשק יחזור בהדרגה לשגרה, אחת השאלות המרכזיות היא כיצד ייראה שוק התעסוקה ביום שאחרי המגפה? אף אחד לא חולם על חזרה לימים היפים של טרום המשבר, שבהם היה שיעור אבטלה של כ- 3.5% .

אין עם מי לדבר – חיסלו אותנו – 56% מבעלי העסקים לא עובדים כמעט שנה. עוד לפני הסגר השלישי, רק 24% מהעצמאים בישראל עבדו כרגיל לעומת 68% מהשכירים – כך עולה מסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, ההכנסה הממוצעת של העצמאים ירדה ב- 47% , וכ- 40 אלף עסקים נסגרו לצמיתות עקב המשבר. מצבם של העצמאים ובעלי העסקים הקטנים ובינוניים במשבר הקורונה קשה יותר מזה של השכירים .אף על פי שתעה מובטלים לכל משרה– וכמובן יש ירידה במספר  המשרות במשק. – משבר הקורונה מחק הישגים של 20 שנה בשוק העבודה.

בריטניה – סקרים חדשים מצביעים על תמיכה גוברת של המצביעים בסקוטלנד ובצפון אירלנד לגבי פרישה מהממלכה המאוחדת – 50%  מהנשאלים בסקוטלנד תומכים בקיום הצבעה על עצמאות החבל בתוך חמש שנים מול 43% שמתנדים. הנשאלים בכל 4 המחוזות העריכו כי סקוטלנד תהפוך למדינה עצמאית בתוך מספר שנים. לנוכח הממצאים בממשלה הבריטית מחפשים דרכים לקדם קמפיין בעד חיזוק האיחוד.

הבריון הסתלק – ובאיחוד האירופי מקווים לשיקום יחסי הסחר עם ארה"ב  – אחרי 4 שנים של יחסים שהוגדרו באירופה כ- חד צדדיים.  התקווה היא לשיתוף פעולה בנושאי אקלים, המגפה והקלת מכסי הענישה שהטיל טראמפ  – עליות מכסים על פלדה, חלקי מטוסים ואכוהול.  כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן התקבלה באנחת רווחה במדינות רבות בעולם, אך מכיוונו של האיחוד האירופי, ובכלל זה ברלין הורגשה הקלה מיוחדת. התקווה עתה היא כי הממשל החדש ישקם את הגשרים שהרס הנשיא היוצא  לשיתוף פעולה בסוגיות אקלים סחר והמגפה הגלובלית. – הבעיות לא ייעלמו באופן אוטומטי – אבל יש כאן הזדמנות אמיתית לתקשורת בונה ולדיאלוג מכבד. – יחסי גרמניה וארה"ב צנחו לשפל היסטורי בתקופת טראמפ', זאת ברקע טענותיו כלפי ברלין על השתתפות לא מספקת במימון ברית נאט"ו ותמיכה להזרמת גז רוסי ישירות לאירופה.

אין זמן לבזבז – בליץ הצווים הנשיאותיים של ביידן –  פירוק מורשת טראמפ  – ביטול צו המוסלמים שאסר על הגירה מכמה מדינות מוסלמיות .– הקפיא את בניית החומה בגבול מקסיקו והורה לחזור להסכם האקלים ולארגון הבריאות. וזו רק ההתחלה. 

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות