תוכנית המגירה של בנק ישראל

התעשייה האווירית נכנסת לתחום היבשה- ותקים מפעל חדשני בבאר שבע. פעילותו תכלול בין היתר – תחום הרובוטיקה האוטונומית הקרקעית, מערכת מכ"ם יבשתית ומכ"מים להגנת גבולות. מוצרי המפעל יהיו בחזית הטכנולוגיה העולמית בתחומים כגון רובוטיקה אוטונומית קרקעית, מערכות מכ"מ יבשתיות כגון DRONE GUARD ליבוש רחפנים ומכ"מים להגנת גבולות – וזו אסטרטגיה חדשה שמובילים דירקטוריון והנהלת התעשייה האווירית.

הצריכה הפרטית המקרטעת – המשק מוריד הילוך –  צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה אינה מבשרת טובות למשק הישראלי. ברבעון הרביעי של 2018 נרשמה עליה נאה של הצמיחה הנמוכה. לא מפתיעה, בעיקר בגלל השינוי במיסוי 4.2% הירוק על כלי רכב. שינוי זה גרם לצרכן הישראלי להקדים רכישות לרבעון הראשון של השנה כדי לנצל סביבה מיסויית נמוכה יותר.

תוכנית המגירה של בנק ישראל –  שוקל שינוי מהותי בשיטת ההתערבות שלו בשוק מטבעות החוץ. שינוי שאם יתבצע יגביר את האפקטיביות של מהלכי הבנק על שער הריבית ושערי החליפין של השקל, כך לפי הערכות השוק. משמעות השינוי שנשקל היא שרכישות המט"ח של הבנק יגדילו את כמות השקלים במשק ויורידו את הריבית בשוק, אך מצד שני הן עשויות לחזק את הלחצים האינפלציוניים. משום כך ייתכן שבנק ישראל ישתמש בכלי זה לזרז את חזרת האינפלציה לטווח היעד, לאחר שזאת ירדה בחודש האחרון מתחת לרף התחתון. עד כה שילם הבנק המרכזי בשקלים על הדולרים שרכש, אך ספג סכום דומה בחזרה כדי לאזן את כמות השקלים בשוק. שינוי המדיניות צפוי להוריד את הריבית האפקטיבית ובמקביל לעלות את האינפלציה.

דרמה בשווקים – לראשונה מאז 2008 שוק האג"ח האמריקאי מספק איתות אזהרה לפני מיתון. מתיחות הסחר והאינפלציה הנמוכה בארה"ב, דוחף את המשקיעים לנכסים בטוחים, החוזים על המדדים מאדימים, הזהב קופץ ומחיר הנפט צונח
ב-2.7. במילים אחרות – המשקיעים צופים שהפד עומד להפחית את הריביות, ואכן שוק ההון מתמחר כעת 6 הפחתות ריבית בארה"ב במחזור הנוכחי, 3 השנה ועוד 3  ב-2020 . הזהב קופץ כעת ב- 0.8% לרמה של 1,526 דולר לאונקיה.
ארה"ב בצרות – גירעון הממשל צפוי לתפוח לטריליון דולר וגם בצניחה במספר המשרות. משרד התקציב של הקונגרס צופה התרחבות חדה מכפי שהעריך עד כה בגירעון בתקציב האוצר בארה"ב בעשור הקרוב. על רקע גידול בהוצאות הממשל הפדרלי – בעקבות הסכם לתוספת תקציב של 320 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות. שאליו הגיעו הבית הלבן והקונגרס בחודש שעבר.

גרמניה בדרך למיתון – הכלכלה התכווצה ברבעון השני ב-0.1, כאשר נתוני המאקרו האחרון מאותתים כי הצמיחה ברבעון הקרוב צפויה להיות שלילית גם היא.  המשמעות כניסה למיתון של הכלכלה הגדולה באירופה. עקומת האג"ח של בריטניה וארה"ב התהפכו. הלחץ חוזר כעת לשווקים ברקע לנתוני מאקרו חלשים במיוחד ברחבי העולם. נזכיר כי מיתון רשמי מוגדר כשני רבעונים רצופים עם שיעור צמיחה שלילית. נזכיר כי הכלכלה הגרמנית בנויה בעיקר על ייצור. ומדד מנהלי הרכש האחרון בסקטור זה ירד לרמה של 43.2 נק', עמוק בטריטוריה שמצביעה על האטה כלכלית בחודשים הקרובים.

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 122

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות