שקט תעשייתי בתע"א

 

שקט תעשייתי בתע"א – הסכם פרישה מרצון במקום פיטורים. בעקבות המגעים שהתנהלו בין יו"ר החברה ובין  ועד העובדים נחתם הסכם שלפיו ההנהלה תמליץ לבורר להקפיא את ההחלטה להתייעלות בחטיבת התעופה, הצדדים יקדמו תוכנית פרישה מרצון בעידוד ארגון העובדים. הערכות הן כי במסגרת תוכנית פרישה מרצון יפרשו מהחברה מאות עובדים.

משרדי הממשלה יספגו בימים אלה 2.5 מיליארד שקל בחודש. בשל הכאוס הפוליטי ואי-הוודאות בהעברת התקציב ייאלצו המשרדים להתכנס למסגרת התקציב ההמשכי שממנו חרגו. המשמעות החלטות תקציביות חשובות כמו מימון תוכנית הצהרונים, תקצוב תוכניות למניעת זנות או תמיכה במרכזי סיוע ותנועות נוער יידחו. זאת בשל היעדר אופק לאישור תקציב מדינה חדש בממשלה ובכנסת.

יש סיבה לדאגה. 50 אלף זוגות צעירים כבר מתקשים לשלם את המשכנתא. על פי הערכת בנק ישראל כרבע ממשקי הבית שרכשו דירה ראשונה בחמש השנים האחרונות בן זוג אחד הוצא לחל"ת או פוטר. מה צפוי כעת? – זה תלוי בעיקר בשוק התעסוקה, ועל פי התחזית התמונה אינה אופטימית!
פחד ב- 200 מיליארד שקל איך יפרעו
– בשבוע שעבר פרסם בנק ישראל התייחסות להשפעות משבר הקורונה על משקי הבית – אחרי ש- 977 אלף דורשי עבודה חדשים נרשמו בלשכות התעסוקה מאז חודש מרץ. הפגיעה בתעסוקה ובהכנסה של משקי הבית משפיעה על יכולתם לשרת את החוב. זו פגיע קשה אם המשק יתקשה לחזור לשגרה, עסקים יפשטו רגל ורמת האבטלה תישאר גבוהה לאורך זמן. נגיד בנק ישראל מזהיר את הממשלה: לא ניתן למתוח את הגירעון ללא גבול. ויש לחץ על הבנקים לבצע הפרשות קורונה ענקיות

רדהיל ביופארמה החלה בניסוי של 3/2 לתרופה לקורונה – הטיפול בחולי קורונה עם דלקת ריאות מצב קשה. להערכת החברה גיוס החולים צפוי להיות מושלם במהלך החודש הקרוב. הניסוי אושר בבריטניה וברוסיה

חברה נוספת בשם מודרנה בבריטניה תחל לחסן קבוצות בסיכון כבר במחצית הראשונה של השנה הבאה. החברה תגבה 60 דולר על החיסון הכפול לקורונה, מחיר גבוה מאוד ביחס למתחרות. טראמפ הביע תמיכה בשימוש בתרופה.

החוב שלנו הולך וגדל ואיתו הסיכויים להורדת דירוג האשראי, וזה רע. הדירוג של ישראל היה במועדון מכובד ולדירוג יש חשיבות משתי סיבות עיקריות. ככל שדירוג האשראי של המדינה הוא גבוה יותר, כך היא יכולה לקבל אשראי בתנאים נוחים יותר. וישראל ניצלה את זה במהלך המשבר הנוכחי כשגייסה חלק די גדול מהחוב בחו"ל, ולטווחי זמן ארוכים. הגיוס בחו"ל חסך למדינה את הצורך להנפיק אג"ח בארץ, מה שהיה יוצר מחסור באשראי לחברות, וגורם לאחד משניים – או שהריבית הקונצרנית הייתה מזנקת למעלה או שבנק ישראל היה נאלץ להדפיס עוד הרבה כסף, ומגדיל את הסיכון לאינפלציה. הסיבה השנייה היא שדירוג החוב של המדינה משפיע על הריבית של הבנקים. יתרות המט"ח שבנק ישראל מחזיק אמנם עולות לנו לא מעט, אבל זה נכס שנוגע ליכולת של הממשלה להחזיר חובות לחו"ל.

שיעור התחלואה ביישובים החרדיים – 20.5%, בערביים 9% .בשיעורי ההחלמה המגזר החרדי מציג תוצאה טובה יותר מאשר היישובים היהודיים שאינם חרדים. כך לפי נתונים שפרסם משרד הבריאות על התפלגות החולים ביישובים בישראל.

ירידה לכלכלה האמריקאית ברבעון השני 32.9% – הירידה החדה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. שיעור האבטלה במשק האמריקאי הסתכם ברבעון השני ב –  11.6% דרישות האבטלה השבועיות עלו ל-1.43 מיליון תביעות.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות