שיעור האבטלה

מה שיעור האבטלה ? שר האוצר הולך לבדוק בנתונים של גוגל. הוא טוען שהאבטלה עומדת על 16% לפי נתוני גוגל.  נתונים הרשמיים גבוהים יותר!. החשש שנתונים לא נכונים ישמשו לאימוץ מדיניות שגויה.
משפחות ועסקים נגד הבנקים
, הם מעבירים תיקים להוצאה לפועל. יש תפנית בגישת הבנקים והמפקח על הבנקים בבנק ישראל ביקש להפסיק לנקוט הליכים משפטיים נגד לקוחות. משקי בית ועסקים עדיין מושפעים מהמשבר שנכפה עליהם! שוק העבודה בקריסה אך באוצר חוששים לסייע לאזרחים, כדי שלא יעדיפו אבטלה. מאות אלפי ישראלים צפויים להישאר בקרוב ללא עבודה או דמי אבטלה, ושר הרווחה מזהיר כי זו פצצה מתקתקת חברתית, ודורש להאריך את תקופת הזכאות. כ- 50 אלף מובטלים כבר מיצו את תקופת הזכאות שלהם לדמי אבטלה במשך חודש מאי, ובביטוח הלאומי מעריכים ש- 262 אלף יצטרפו אליהם ביוני. לאחר התשלום של ימי אבטלה לא תהיה להם הכנסה  אם לא ימצאו עבודה.

היצוא הביטחוני ירד בשנה החולפת עוד לפני הקורונה ב- 5%  ל- 7.2 מיליארד דולר. במשרד הביטחון רואים קיצוץ בתקציבי הביטחון בעולם על רקע המגיפה. ומנסה להפוך את המשבר להזדמנות. ישראל שומרת על מקומה בין עשר היצואניות הגדולות בתחום הביטחוני, למרות ירידה של 5% ביצוא. משרד הביטחון לא מפרסם עסקאות לפי מדינות אלא רק לפי אזורים, כאשר אסיה והפספיק ממשיך להיות הקניין הגדול ביותר של מערכות הנשק הישראליות.

כמעט 2 טריליון שקל מהפנסיה שלנו מושקעים  בהיי טק בגרמניה. בדיון בוועדת הכספים בנוגע להארכת מגבלות ההוצאות הישירות בגופי החיסכון ארוך הטווח אמר שר האוצר כי באוצר מעוניינים לראות מצב בו הכספים מושקעים יותר בישראל חייבים לעודד את הכלכלה, ואת זה אפשר לעשות רק דרך צמיחה. אנחנו זקוקים היום להשקעה הן בתשתיות והן בהיי טק . וכיום יש למעלה מ- 1.9 טריליון שלא מושקעים בארץ.

המהפך של פקידי האוצר. מה עומד מאחור סיבוב הפרסה בעניין התקציב. הדרג המקצועי באוצר נערך להעברת תקציב דו-שנתי, אבל אחרי חודש שלם עבר ללא התקדמות בעניין החליטו באוצר לאמץ את רצון הדרג הפוליטי שהוביל ראש הממשלה. מבחינתם המשך השיתוק גרוע יותר מבחירה בתקציב דו שנתי או חד שנתי. בסביבת ראש הממשלה חיככו ידיים בהנאה למקרה חוות הדעת שהעבירו החשב הכללי והממונה על התקציבים בנושא תקציב המדינה. לפצל את תקציב 2020 2021 לשני תקציבים נפרדים. שאחד מהם יאושר בחודשים הקרובים, והשני רק בתחילת 2021 .

עשרות אלפי תושבים בניו יורק עלולים להיזרק מהבית. מיליון שוכרים נמצאים בסכנת פינוי. לאחר שבסוף השבוע פרעה הקפאת הפינויים שיזמה ניו יורק במהלך מגפת הקורונה. כ 25% מהשוכרים לא שילמו שכר דירה באפריל- יוני. המדיניות שיזמה ניו יורק פקעה בסוף השבוע. וכעת עשרות אלפי דיירים שנמצאים ממילא במצוקה בעיצומו של המשבר הכלכלי חוששים לקבל זימונים לבתי המשפט. ובנוסף טראמפ ביטל אשרות עבודה לעובדי היי-טק וחוקרים בארה"ב עד סוף השנה.

איטליה תעניק הלוואה בגובה 6.3 מיליארד יורו כדי להציל את פיאט. רומא תשמור ותחזק את שרשרת האספקה לתעשיית הרכב האיטלקית. בתמורה להלוואה התחייבה החברה לא לפטר עובדים באיטליה.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות