שודר לווין בהצלחה

התעשייה האווירית ומשרד הביטחון שיגרו לחלל לוויין בהצלחה באמצעות משגר לוויינים מסוג שביט את לוויין הריגול בעל היכולות המתקדמות. בפיתוח מעורבים גם גורמים שונים מצהל, בהם יחידת 9900 באגף המודיעין וחיל האוויר. התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי של הפרויקט והובילה הפרויקט עם חטיבת אלתא ומפעלים נוספים בחברה.
ישראל כבר הוכיחה פעמים רבות את יכולותיה המגוונות בתחום החלל והיא נמנית על שורה מצומצמת של מדינות האוחזות ביכולות אלו. אותן נמשיך לפתח ולהעמיק.

התעשייה האווירית – טיסת ניסוי ראשונה לבואינג 777 שעבר הסבה ממטוס נוסעים למטען. המטוס שנבחן אמור לשמש את חברת התעופה ACRCAP  – ה-777 הוא רחב גוף, כך שהסבתו מאפשרת להטיס באמצעותו מטען בנשקל כולל של 100 טונות, 40% יותר מאשר ב-767 .

תע"א נחשבת לאחת החברות הגדולות בעולם שעוסקת בהסבת מטוסים. עד כה התמקדה בהסבת מטוסי בואינג 767 , 747, 737 – זאת הפעם הראשונה שמטוס מסוג זה  עובר הסבה והמהלך מהווה איתות מצד תע"א לקראת פיתוח של מנוע צמיחה מרכזי שלה בשנים הקרובות.

ההסתדרות הודיעה על השבתת המשק באופן חריג במחאה על המהפכה המשפטית ופיטורי שר הביטחון. באילו מקרים ניתן להשבית את המשק באופן מידי, מי יישא בהפסדים על טיסות ומלונות ומה הזכויות של העובדים במגזר הפרטי שבחרו  לשבות?

קיצוץ רוחבי בדרך – התקציב מגיע לכנסת , ובאוצר נערכים לבור של מיליארדים. – בשבוע הבא תקציב המדינה ל- 2023-2024 יעלה בכנסת לקריאה ראשונה, אלא שהמסגרת שאושרה לפני כחודש, לא משקללת את אזהרות בכירי האוצר מפני פגיעה בהכנסות המדינה כתוצאה מהרפורמה המשפטית. החשש אם תחזית ההכנסות תרד פעם נוספת, הממשלה תיאלץ לבצע קיצוץ רוחבי או לחפש מקורות מימון אלטרנטיביים. תקציב החינוך יזנק. אבל לא ברור לאן ילך הכסף. הצעת התקציב מעורר שאלות רבות.

המשקיעים היו מרוצים מנאום יו"ר הפד, ואז הגיעה שרת האוצר ג'נט ילן. – הפד מעלה את הריבית ב- 0.25%. ריבית ארה"ב עלתה לרמה של 4.75% – 5% בהתאם לציפיות המוקדמות בשוק. הבנק המרכזי צופה עליית ריבית נוספת אחת בלבד במהלך השנה הקרובה, ובניגוד לתחזיות בשוק.  לא רואה ירידה בקרוב, המדדים בוול סטריט הגיבו בתנודתיות והדולר צנח. ל רקע קריסות הבנקים האחרונה בארה"ב, הפדרל ריזרב החליט להעלות את גובה הריבית בארה"ב ב- 0.25% .לתמוך בהשלכות הכלכלה .

הנתונים מעידים – האטה בצמיחת הכלכלה בחודשים האחרונים. על פי הלמ"ס הפדיון ירד בחודשים האחרונים ב- 1.1%. הענפים המניבים המרכזיים ביותר שבהם נרשמה האטה- הנדל"ן וההיי-טק –ירידה נוספת נרשמה בענפי התחבורה והאנרגיה, החשש – המשך המגמה עלול להגביל את ההוצאה הממשלתית.
צניחה בביקוש לעובדים ברוב המשק, ההאטה בשוק הנדל"ן, צניחה בהתחלות הבנייה. הדד האינפלציה השנתית עולה ל- 5.2%.

אזהרת בכירי המשק ומנהלי הבנקים – אחרי אישור החוק נהפוך לדיקטטורה. רגע לפני התהום, פורום העסקים שכולל חברות ענק במשק ו- 5 מנהלי בנקים, פנו לנתניהו לעצור את החקיקה. מהלך זה יפגע בצורה אנושה בכלכלת ישראל, ומעבר לזה יפגע בחברה הישראלית ובכלכלה. וגם באוצר מזהירים מנזק של 100 מיליארד שקלים בשנה. פגיעה בדירוג האשראי וירידה חדה בצמיחה.

בנק ישראל – להעלאות הריבית השפעה נמוכה על ירידת מחירי הדירות. בנק ישראל מצטט מחקר בינלאומי המראה כי מחירי דירות מגיבים באיטיות ובירידות קטנות  גם להעלאות ריבית משמעותיות של משכנתה. את הירידה במחירי הדירות החדשות מייחסים בבנק בעיקר למלאי הדירות שבידי הציבור.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות