קיצוץ בתקציב והוספת תקנים

לפי דברי הרמטכ"ל לא ניתן להתעלם מהמצב הכלכלי בו נתונה כלכלת ישראל!! נהיה קשובים למצב המדינה ונתרום את חלקנו הן באופן מהותי והן כדוגמא אישית מבלי לפגוע בביטחון המדינה. אבל לפי רוני דניאל – הצבא יבקש תוספות לתקציב הביטחון לצורך רכש טילי יירוט נגד טילים, תוספת שתבוא מן הסתם על חשבון הוצאות אחרות, ומתוך קופה שכבר נמצאת בגירעון של 150 מיליארד שקל. אבל יש יוזמה של צה"ל: המתגייסים לשירות חובה מיולי ישרתו בצה"ל 30 חודשים במקום 32 כיום. זה יתרום למשק כ- 3 מיליארד שקל לשנה. התייעלות לפי האוצר ברכב צמוד לקצינים ואנשי קבע יכולה לחסוך300 מיליון שקל בשנה. 250 מיליון ניתן לחסוך אם גמלאי צה"ל שחזרו לעבוד בשירות הציבורי לא יוכלו להמשיך ולקבל במקביל את מלוא הפנסיה מצה"ל. ונושאים נוספים שלא אפרט כאן.

מה שראינו זה רק הפרומו.זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה. – ההתכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי. אבל המבחן הגדול לפנינו. שר האוצר הפיץ היום את תזכיר החוק למענק הכולל מענק לעידוד התעסוקה בסכום כולל של 7500 שקל. בגין עובדים שהוחזרו לתעסוקה החל מה-1.5 יקבל מענק של 3.500 שקל.
כדי לממן את ממשלת הענק יש קיצוץ 4.3 מיליון שקל בתקציב הבריאות, 3.6 מיליון בתקציב
הרווחה, קיצוץ של 3.2 מיליון בתקציב התעסוקה. הממשלה אישרה יותר מ- 350 תקנים חדשים, בין היתר כדי לאפשר את הקמתם של המשרד לקידום קהילתי, משרד המים ומשרד ראש הממשלה החליפי.

נגיד בנק ישראל התבטא בנושא בתחילת השבוע כשאמר ברמז לעמיתיו באוצר שעדיף לצאת בהקדם האפשרי עם התוכנית גם אם איננה מושלמת.

הירידה בתוצר העסקי היא תמרור האזהרה האמיתי. התוצר הכללי צנח ברבעון הראשון ב-7% . אלא שהמדד הקריטי באמת הוא התוצר העסקי, שירד בשיעור חד עוד יותר של 9.1%. ועדיין, מצבה של ישראל היה יכול להיות גרוע יותר. רק הסתכלו על ספרד, איטליה וצרפת. הירידה בתוצר המוגדר כערך הכלכלי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו בשטח מדינת ישראל היא החדה ביותר מאז 1995. בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים המזומנים !

מה מסתתר מאחורי פסילת הסינים? חברת האצ'סון ווטר, חברה שבבעלות מיליארדר מהונג קונג, הפסידה השבוע במכרז להקמת מתקן ההתפלה בשורק 2 לחברת IDE הישראלית אחרי התערבות אמריקאית חסרת תקדים במכרז. מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו הגיע לכאן לפני שבוע בכבודו ובעצמו כדי להזהיר את ישראל מפני זכייה אפשרית של הסינים במכרז. הסיפור הזה עורר גלים בתקשורת העולמית שרואה בו מקרה מבחן למדיניות האמריקאית החדשה נגד השאיפות הגלובליות של סין. אחרי שנים שבהן פעלו חברות סיניות באין מפריע, ההתנהלות של ממשל טראמפ היא מפנה דרמטי שמעורר לא מעט סימני שאלה. קודם כל לגבי המכרז עצמו. מה מטריד כל כך את האמריקאים במתקן שמטפל בהמתקת מי ים בשיטת האוסמוזה ההפוכה?  ההסבר שהופץ בתקשורת העולמית הוא שמדובר במתקן בעל חשיבות אסטרטגית בגלל קרבתו למתקן צבאי רגיש. אבל ההסבר הזה מתעלם מעובדה פשוטה: אותה חברה זכתה ב-2009 במכרז של המדינה להקמה והפעלה של שורק 1 והמכרז באותו אתר שבו אמור להיבנות כעת שורק 2. ובשם הצורך הוקפץ לכאן מזכיר המדינה האמריקאי ??

גם ניסיונות של חברות מסין לרכוש חברת ביטוח ישראלית נכשלו בשנים האחרונות, על רקע חשש מחשיפת פרטים אישיים של משרתים בכוחות הביטחון. יש גם חוסר שביעות רצון אמריקאי מהעובדה שחברה סינית תפעיל את נמל המפרץ בחיפה. אבל בישראל טוענים שלא קיבלו שום דרישה אמריקאית לבטל את הסכם בזיכרון ושהנמל יתחיל לפעול כמתוכנן בשנה הבאה,יש תעלומה?

אין בדיקות, אין מדיניות. מה יקרה בגל השני של הקורונה? מחלקות קורונה בודדות נותרו בבתי החולים לצד מחלקות שנסגרו בשבועות האחרונים! ההערכה בבתי החולים היא שבמידה ונתוני התחלואה ימשיכו להעלות, גל של מאושפזים יגיע לבתי החולים בעוד כשבועיים. בשבוע האחרון נבדקו רק כ-3000 נדבקים מדי יום. הירידה נובעת בעיקר משאננות של הציבור, וביקוש נמוך לבדיקה, לצד נוהלים שעדיין מגבילים הנגישות לבדיקה.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות