פגיעה באשראי הבנקאי

ההפיכה המשטרית מאיימת לפגוע באשראי הבנקאי – חמשת הבנקים הגדולים מחזיקים ביחד 146 מיליארד שקל באג"ח ממשלת ישראל, הורדת דירוג של המדינה, בשל ההפיכה המשטרית, תחייב אותם לרתק כרית ביטחון גדולה יותר, פגיעה באיכות האשראי בגלל הורדת  דירוג תפגע ביחס הון לסיכון עוד יותר, ותקרב אותם למגבלת הסיכון של בנק ישראל. המשמעות פחות אשראי לציבור ולעסקים, ובמחיר יקר משמעותית.
146 מיליארד שקל, זה סכום ששווה ל- 94% מההון העצמי שלהם. שנוי הדירוג האשראי יחייב אותם לרתק כרית ביטחון גדולה יותר של מזומנים כדי לעמוד בדרישות הפיקוח על הבנקים.

הדלק לא ישתנה במאי. המחיר לליטר בנזין 95 בחודש מאי יישאר זהה למחיר בחודש אפריל. ויעמוד על 6.81 שקלים לליטר, זאת לאחר שסמוטריץ' חתם על הצווים שמאריכים ההנחה במס על הדלק, שתעמוד בחודש הבא על 49 אג' לליטר לעומת 56 אג' באפריל.

ועדת הכספים האריכה הטבת מס ייחודית שניתנת לעובדי משמרות במפעלי ייצור. בהתאם, עובדי משמרת שנייה ושלישית במפעלי ייצור יקבלו זכוי מס בגובה של 15% מהכנסתם בגין העבודה במשמרות.

בריטניה – לא מצליחה לצנן את האינפלציה. עלינו לקבל את העובדה שהפכנו עניים יותר. נתוני האינפלציה במדינה הפתיעו לרעה בשבוע שעבר ולא הצליחו לרדת מתחת לשיעור דן-ספרתי, כיצד הברקזיט בבריטניה סייע להפוך את משבר יוקר המחייה לבעיה מתמשכת, שגם 11 העלאות ריבית רצופות טרם פתרו.
משבר יוקר המחיה הבריטי חמור הרבה יותר מהנעשה מעבר לתעלה ועדיין אינו מראה סימני דעיכה. נתוני מדד המחירים לצרכן של חודש מרץ שהיו אמורים להציג סוף סוף ירידה מתחת לשיעור דו-ספרתי, הפתיעו לרעה בשבוע שעבר ועמדו על 10.1%.

ארה"ב- שוק הנדל"ן מאותת – הצרות של חברות הן הזדמנות של המשקיעים. – אוסף של אינדיקטורים מצביע על מגמת האטה מתמשכת בשוק הנדל"ן. בפרפיקס הפעילה כבר למעלה מחצי יובל בהשקעות נדל"ן גלובליות עבור משקיעים כשרים, מזהים כי בסביבה הכלכלית שנוצרה ניתן עתה לאתר נכסים המגלמים פוטנציאל השבחה ואפסייד גבוה.

צרפת – דירוג האשראי של צרפת ירד מ- AA    ל- AA –  עם תחזית יציבה על ידי החברה פיץ', זאת בשעה שהנשיא מקרון תולה תקוות ברפורמות מרחיקות לכת. בין היתר בפנסיה, כדי לשפר את המצב הכלכלי של ארצו, בכך הגיעה הכלכלה השנייה בגודלה באירופה לדרגתן של אירלנד וצ'כיה. מדובר במכה לנשיא מקרון לייצב את המצב הפיננסי של המדינה באמצעות רפורמות לא פופולריות, למשל בתשלומי הפנסיה.

ארה"ב –  האיום הבא על בנקים בארה"ב – אחרי תנופת בנייה בזכות אשראי זול , מודל העבודה ההיברידי רוקן את בנייני המשרדים, המציאות החדשה בריחת משקיעים צניחת מחירים וריביות גבוהות שיקשו על מחזור חובות התרחיש המדאיג צופה התרסקות גדועה מזו של 2008 .
בעקבות קריסתם של 4 בנקים בחודש מרץ האחרון, כל העיניים נשואות כעת אל המגזר הפגיע ביותר לעליות הריבית.- הנדל"ן המסחרי. השוק. ששוויו נאמד בכ- 20 טריליון דולר.

כתב:  צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות