עסקת החץ שוברת שיאים

עסקת החץ עם אירופה שוברת שיאים  –  תגדל ל- 3 מיליארד יורוהעסקה בין התעשייה האווירית לגרמניה ו14 מדינות נוספות ממתינה לאישור האמריקאי, אם תאושר כפי שצפוי, העסקה תהפוך לעסקת הייצוא הביטחוני הגדולה ביותר אי פעם של ישראל. משרד ההגנה האמריקאי דן כעת בבקשות ממשרד הביטחון בתל אביב וממשרד ההגנה בברלין לקבלת אישור למכירת המערכת חץ 3 של התע"א לגרמניה. שווי העסקה צפוי לגדול מ- 2 מיליארד ל- 3 מיליארד יורו. האישור האמריקאי נדרש משום שהפנטגון מימן לישראל את עיקר עלויות הפיתוח וההצטיידות במערכת ליירוט טילים בליסטיים, ויש לו זכות וטו על מכירת המערכת.

הקונים מתחילים לברוח מהשוק – צניחה של 24% במכירת דירות חדשות. על פי נתוני הלמ"ס שמתפרסמים ביוני- אוגוסט 2022 נמכרו כ- 9240 דירות חדשות, ירידה לעומת הרבעון הקודם. כרבע מכלל הדירות החדשות שנמכרו מתרכזת בערים ירושלם, נתניה, תל אביב יפו, לוד ובית שמש.
ירידה של 24.2% במכירת דירות חדשות בשלושת החודשים האחרונים יוני אוגוסט לעומת 3 חדשים שקדמו להם.
מחירי הדיור בזינוק של 19% בתוך שנה – מעבר לתחזיות, קצב האינפלציה השנתי לא התמתן ונותר בשיעור של 4.6%.  מחירי השכירות המשיכו לטפס.

האטה עולמית – אחרי אינטל, גם מיקרוסופט נערכת לגל פיטורים. מכיוון שהכנסות יצרנית התוכנה צפויות להאט, הודות למכירות חלשות יותר של ווינדוס למחשבים אישיים. המהלך עולה בקנה אחד עם חברות טכנולוגיה גדולות וקטנות להוזיל עלויות.  מחקר חדש שהציגו בבנק אוף אמריקה מראה כי תיק ההשקעות הפופולרי בארה"ב שכולל 60% מניות – 49% אג"ח, רשם השנה את הביצועים הגרועים ביותר במאה השנים האחרונות. אפילו יותר גרוע מהשפל הגדול של 1929. במקום לייצר תשואה של 9% בשנה, מתחילת השנה התשואות יורדות בקצב של מעל 30% בממוצע.

נשיא סין מוטרד משיעור הילודה – למרות שינוי מדיניות הילודה ב- 2015 , מספר התינוקות שנולדים בסין נמצא בירידה, וצפוי לרשום השנה שפל של פחות מ-10 מיליון, סין תאמץ את שיעור הילודה, עקב החשש מהצטמקות האוכלוסייה שעשויה לפגוע בכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

המלחמה באוקראינה החלישה את כלכלת רוסיה לשנים קדימה – כך לפי שרת האוצר של ארה"ב . התמ"ג הרוסי צפוי להתכווץ ב-6.2% השנה וב 4.1% בשנת 2023

האינפלציה בגוש האירו טיפסה ל- 10.7% באוקטובר – מדד המחירים בגוש האירו זינק בחודש אוקטובר לרמה דו ספרתית, לראשונה מאז החלה האינפלציה הנוכחית לעלות בשנה וחצי האחרונות. העלייה גבוהה ב- 0.4% מתחזית הקונצנזוס, רק בשבוע שעבר העלה הבנק המרכזי האירופי את הריבית בגוש ב- 0.75%

עליית הריבית דוחפת את בנק ישראל להנפקת ענק של מק"מ, הבנק המרכזי ינפיק מלווה קצר מועד בהיקף שיא של 30 מיליארד  שקל – יותר מכפול לעומת ההנפקות טרום עליית הריבית. העלייה בביקוש למק"מ בולטת בקרנות הכספיות, שאליהן זרמו יותר מ- 10 מיליארד שקל בחודשים האחרונים בשל ההידוק המוניטרי.

שיעור המשכנתאות המסוכנות זינק בתוך שנה ל- 45% מסך ההלוואות לדיור. בצל עליות הריבית והאינפלציה בנק ישראל חושף שיא בשיעור המשכנתאות שההחזר החודשי בהן עולה על 30% מההכנסה הפנויה. למרות הזינוק בסיכון, בבנקים סומכים על מוסר תשלום החוב הישראלי, שנמצא בתקופה הטובה שלו זה 15 שנה. יועץ המשכנתאות מזהיר – שבנק ישראל יתערב יהיה מאוחר מדי.

עם עלייה שנתית של 19% מחירי הדיור הפכו לאחר המשברים העמוקים שעומדים לפתיחה של הממשלה הבאה נתונים שפרסם בימים האחרונים בנק ישראל חושפים עד כמה הצורך בטיפול מידי בשוק הדיור בישראל מהותי, ומדוע מוטב לעשות זאת עכשיו, לפני שהעסוק בנוטלי משכנתאות  חדשים יהפוך לצורך לסייע לנוטלי משכנתאות שלא יוכלו לעמוד בהחזרים חודשיים.

מהפך בגמל — מה עשו הקופות באוקטובר –  בבית ההשקעות מיטב מעריכים כי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הכלליות הגדולות יציגו באוקטובר 2022 תשואה ממוצעת של 1.5%. התשואה במסלול המניתי צפויה לעמוד על 4.2% 
קופות הגמל וקרנות הפנסיה צפויות להציג תשואות חיוביות של יותר מ- 1% באוקטובר.

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות