עסקים בפשיטת רגל

 

בנק ישראל מזהיר – הציבור מצמצם את חסכונותיו, והוכפל מספר העסקים שנמצאים בסכנת פשיטת רגל.- ועם סיום תקופת הסיוע למובטלים ופירעון ההלוואות בערבות המדינה, עלולים הסיכונים להתממש. האבטלה הגבוהה והסגר השלישי והמתמשך, הותירו את המצב הפיננסי בישראל יציב למדי. טרם נרשם גל פשיטות רגל, רוב ההלוואות המוקפאות הופשרו וחזרו להיפרע. מדובר בהלוואות בתנאים מיוחדים הן מבחינת גובה הריבית והן מכיוון שההלוואה כוללת שנה של דחיית תשלום החוב. הציבור משנה הרגלים ומצמצם חסכונות. חשש לפשיטות רגל של  80 אלף עסקים, היקף כפול משנה ממוצעת. וגם לוקחים הלוואה לשיפור נזילות או למחזור חוב ישן.

בנק ישראל רכש 6.8 מיליארד דולר רק בינואר כחלק מתוכנית הרכישות. לפי דוח יתרות של הבנק הסתכמו ב- 179.5 מיליארד דולר, נכון לסוף חודש ינואר. היתרות מהוות 44.9% מהתוצר של המשק. למרות שבנק ישראל מימש רבע מתוכנית הרכישות לשנת 2021, היקפה של התוכנית עשוי לגדול בהתאם להתפתחויות בשוק.

המשבר הפיננסי מעלה כי החשיפה של הגופים שמנהלים לנו את הכסף והפנסיות "הגופים המוסדיים" כבטוחה העיקרית יצרו סיכון מטבעי ישיר שימוש בנכס שיקלי ולא דולרי יצרו סיכון מטבעי ישיר.

ריבית המשכנתאות מגיעה לכנסת. ועדת הכלכלה תקיים דיון מיוחד – על רקע הודעתו החריגה של בנק ישראל השבוע לפיה הבנקים לא גלגלו את הטבת מסלול הפריים לציבור. יו"ר ועדת הכלכלה – מדובר בעוד סימפטום של בעיות העומק במערכת הבנקאות הישראלית. סערת המשכנתאות לא שוכחת. יהיה דיון בנושא ריבית המשכנתאות – הפריים שעמדה במשך שנים רבות על שליש הורחבה לשני שלישים מסך המשכנתא ולא גולגל לציבור.

קחו, אבל זו הפעם האחרונה, טוב? כך אושרו הלילה 9 מיליארד דולר לחיל האוויר. לרגע אחד לא ידעו בקבינט המדיני-בטחוני אם לצחוק או לבכות, כי תירוץ כזה לעקיפת תקציב המדינה מעולם לא הושמע. מטוסי תדלוק ותובלה, רכש צנוע לחילות היבשה, כל זה מכספי הסיוע הביטחוני האמריקאי.

שיא חדש לגירעון  – 12.1% ב- 12 החודשים האחרונים – הגירעון ממשיך לטפס. בדצמבר עמד הגירעון על 11.7% מהתוצר, ובינואר הוא כבר הגיע ל- 12.1%  166.4 מיליארד שקל . הוצאות הממשלה בחודש ינואר הסתכמו בכ-34.6 מיליארד שקל, גידול של כ-25.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

איטליה – האם מריו דרגי, לשעבר נשיא הבנק המרכזי האירופי יצליח לחלץ את איטליה מהמשבר? הוא הציל את היורו במהלך משבר החוב, עכשיו קרא לו נשיא איטליה להקים ממשלת אחדות כדי להציל את ארצו ממה שהוא מגדיר – המשבר החמור ביותר שזכור לי. הוא ביקש מדרגי להקים ממשלת אחדות לאומית חדשה. מגפת הקורונה קטלה באיטליה 88 אלף בני אדם וגרמה להתכווצות הכלכלית החמורה ביותר בהיסטוריה המודרנית של המדינה, יצרה בחודש שעבר משבר פוליטי שהביא לקריסת הממשלה הקואליציונית. – הכלכלה התכווצה ב- 9% בשנת 2020
כלכלת גוש היורו התכווצה ב-0.7% ברבעון הרביעי פחות מהצפוי. האנליסטים ציפו כי התוצר של 19 מדינות היורו יקטן ב-1.2% ברבעון הרביעי שבו הוטלו סגרים ברחבי היבשת בעקבות התפרצות הקורונה. שיעור האבטלה בגוש היורו נותר ללא שינוי על 8.3% .

נשיאת הבנק האירופי המרכזי, לגארד התייחסה לקריאות של כלכלנים למחוק את החוב של המדינות לבנק, בהיקף 2.5 טריליון דולר – יוכלו להחזירו. – דחתה קריאות לבטל חובות שצברו חברות גוש היורו בניסיון לתמרץ את הכלכלה לנוכח מגפת הקורונה. הבנק נקט צעדים חסרי תקדים כדי לרכך את המכה הכלכלית כתוצאה מהמגפה והאמצעים שננקטו כדי לבלום אותה ב-19 המדינות החברות בגוש, כולל השקת תוכנית רחבת היקף לרכישת אג"ח שהסתכמה עד כה ב – 1.85 טריליון יורו.

שרת האוצר החדשה בארצות הברית תומכת בתוכנית של ביידן להוסיף טריליונים לחוב של ארה"בשינוי כיוון בחשיבה הכלכלית. עד כמה יוכל החוב הלאומי לתפוח? ב- 4 השנים האחרונות החוב של הממשלה הנמצא בידי הציבור גדל ב- 7 טריליון דולר ל-21.6 טריליון. הנשיא הנבחר ביידן התחייב לתוכנית הוצאות שעשויה להוסיף טריליונים נוספים בשנים הקרובות. כשהוא מגיע לגובה  מהכלכלה,.100.1%.

הסנאט אישר לקדם את חבילת התמריצים של ביידן בסך 1.9 טריליון דולר. – מדובר למעשה בהצעת חוק שסוללת את הדרך לאישור חבילת הסיוע בבית הנבחרים ברוב רגיל. – עדיין קיימת מחלוקת לגבי גודל המענקים האישיים – הנשיא רוצה שיעמדו על 1400 דולר, והרפובלינים – על 1000 דולר.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות