עלית מסים בדרך

המיסים שיעלו כשתקום הממשלה החדשה  – מע"מ –  מס הכנסה-  ומס בריאותהגרעון הגדול והתוכנית להעלות את תקציבי הביטחון והבריאות יחייבו את הממשלה החדשה לכשתקום – להעלות מסים.!!!  אין דרך אחרת לסגור חריגה של כ- 30 מיליארד ויותר מיעד הגירעון. ובמקביל לקדם רעיונות שנידונים בשנה האחרונה. כמו העלאה של קצבאות הזקנה. בעשור וחצי האחרונים ישראל נתונה בתוואי יורד של מסים – וזה היה מרכיב חשוב בצמיחת המשק. אחד המסים שירדו בשיעור החד ביותר הוא מס החברות – מ-36% ב- 2003 ל- 23% כיום. מגמת הירידה הייתה אמורה להמשיך – ל 18% . אך המחאה החברתית שפרצה ב-2011 ותבעה צדק חברתי בלמה זאת. מס חברות הוא המקור השלישי בגודלו בהכנסות המדינה ממסים – אחרי מע"מ ומס הכנסה. ב- 2018 הכניס המס כ- 43 מיליארד שקל.

המדד עלה באוקטובר ב- 0.4% , מחירי הדירות טיפסו בתוך שנה ב- 1.9%

תקציב 2020 – ההתמודדות תשפיע לא רק על משרדי הממשלה אלא גם על המשק כולו. להיום – הממשלה עצרה ביצוע פרויקטים שאושרו על ידי המדינה לסוף 2019 אף על פי שאושרו על ידה. גם לא יאושרו כנסים במיליוני שקלים וגיבושים של משרדי הממשלה,

פרופ' ליאו ליידרמן הכלכלן הראשי של בנק הפועלים – אנשים מתעניינים יותר בחיסכון לחופשה מהחיסכון הפנסיוני ולא מתנהלים בצורה רציונלית בכל הנוגע לתיק הנכסים הפיננסי. חשיבות שהציבור ייקח לתשומת ליבו את נושאי החיסכון ובפרט החיסכון לפנסיה – תוחלת החיים עולהואנחנו בעולם של ריביות שליליות !!.

הדילמה של צה"ל – להודות בפדיחה – או לשלם 8 מיליארד שקל. במקום פנסיה בגיל 42 היה עדיף שצה"ל יוציא את הכסף על תוספות שכר לאנשי מקצוע איכותיים וימקד את הפנסיה המוקדמת רק בחיילים קרביים. אבל הצבא מתבצר בעמדתו, ומוציא מאות מיליארדי שקלים לחינם

מחאות ברחבי איראן – בעקבות הקצבת הדלק והעלאת מחירו . הסובסידיות עליו יבוטלו. זאת במטרה לצמצם את השפעת הסנקציות האמריקאיות. הדבר גרם לעליית מחירים מעל 50%. ובמסגרת הצעדים החדשים כל נהג יוכל לרכוש 60 ליטר דלק בחודש. ועל כל ליטר נוסף ישלם מחיר כפול.

הכלכלה הבריטית – נחלצה מכניסה למיתון, חזרה לצמוח ברבעון השלישי. נתונים רשמיים מצביעים שהתמ"ג ברבעון השלישי עלה ב- 0.3% לעומת הרבעון השני. בהשווה לרבעון המקביל אשתקד נרשמה עלייה של 1%.

החוב העולמי – מעל 250 טריליון דולר.  החוב העולמי מזנק בגלל הריבית הנמוכה. החוב גדל בקצב של כ-5% בשנה. והסיבה ברורה – הריבית נמוכה מקלה על הציבור לקחת מימון לרכישת דירות ולצריכה שוטפת ובמקביל גם זול. התאגידים מגדילים את המימון במטרה לייצר תשואה גבוה יותר על ההון שלהם. הגידול המשמעותי ביותר באשראי נרשם בארה"ב וסין. הבעיה תהיה כאשר היקף הביטחונות ירד והריבית תעלה!!.

הריביות השליליות – מדוע ואיך הגענו לזה ??– ברור שנקודת המפנה הייתה המשבר הגלובלי של 2008 . ומי שהוליך את המהלך הזה היה בראש ובראשונה הפד האמריקאי, הוא היה מורה הדרך לעשרות רבות של בנקים מרכזיים בעולם. עוד בנקים מרכזיים הצטרפו למגמה – ולאחר ההידרדרות הגדולה של ליהמן ברדרס – ניתן אות הפתיחה של הורדת הריבית. – הנחת העבודה הייתה שבמצב המשבר שנוצר, ריבית נמוכה תעודד את רמת הפעילות במשק!! ותחלץ את הכלכלה הגלובלית מן המשבר. ובתקווה לגרום לפיחות המטבע שלה מול מטבעות של מדינות אחרות, כדי להשיג יתרון תחרותי בכל מה שקשור לייצוא שלה. גם גוש האירו נקט צעדים דומים, והבנקים המרכזיים רכשו טריליוני דולר ואירו באג"ח ממשלתיות שלהם במאמץ להאיץ את הפעילות הכלכלית.
איזה כלכלן היה מעלה על דעתו, שלמרות הזרמת הכספים המסיבית, האפקט שלה
יהיה כל כך מוגבל? הצמיחה בארה"ב בעשור האחרון הייתה מעט יותר מ- 1.5% בממוצע שנתי והיא כחצי משעור הצמיחה בעשור שקדם למשבר, ואירופה מדשדשת עוד יותר. הריביות בתקופה הקודמת, אלה שהורגלנו אליהן היו ריביות לא רק באופן נומינלי אלא גם באופן ריאלי, כלומר מעבר לאינפלציה. הנחת העבודה הייתה שאם זה לא יהיה כך, לא יהיה תמריץ לחסוך, הצריכה תתגבר מאוד והאינפלציה תמריא. תפקידם העיקרי של הבנקים המרכזיים הוא לשמור על יציבות המחירים ולמנוע זינוק באינפלציה. אבל היום אפילו  בגרמניה הריבית היא שלילית. לכן – בשל האינפלציה הנמוכה כשלעצמה, אך גבוהה יותר מן הריבית, היא הופכת להיות ריבית ריאלית שלילית.

ולאור הנ"ל הפועל היוצא השווקים סיגלו לעצמם תשואה שלילית לפדיון, וכיום כשליש מאיגרות החוב הממשלתיות בעולם נסחרות בתשואה נומינלית שלילית
עולם חדש ומופלא ?? אקסיומות כלכליות הפוכות!!

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 121

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות