עילת הסבירות

מה בעצם החוק שעבר השבוע קובע: מדובר בתיקון לחוק יסוד השפיטה הקובע כי בית המשפט העליון לא ידון בעניין סבירות ההחלטה של הממשלה של ראש הממשלה או של שר אחר, התיקון נועד למנוע מבג"ץ לפסול החלטות של שרים או של הממשלה על רקע מה שמכונה עילת הסבירות, עילה שבעבר שימשה כדי לפסול, למשל, מינויים של שרים לממשלה. החוק אף מציין בהמשך במפורש כי אין להתערב בהקשר זה בענייני מינויים.
עילת הסבירות, או בשמה המדויק יותר, עילת אי הסבירות, שייכת לתחום המשפט המנהלי והיא משמשת את בית המשפט כדי לבחון החלטות שלטוניות.

ארה"ב – הריבית שוב עולה ב- 0.25%. לאחר שבהחלטת הריבית הקודמת הפד לקח פסק זמן כדי לבחון את השפעת העלאות הריבית על המשק האמריקאי, הערב הבנק הפדרלי העלה את הריבית ב- 0.25% בהתאם לציפיות השוק. לרמה של 5.5%  יו"ר הפד: עברנו הרבה מאוד מבחינת גובה הריבית, אך עדיין לא הרגשנו את הפעילות של הריבית במלואה.

חברת דירוג האשראי פיץ' הורידה במפתיע את דירוג האשראי של ארה"ב.  מ- AA+ ל AAA   לרמה אחת נמוכה יותר, היא מתחה ביקורת על הגירעונות הפיסקאליים הגוברים על שחיקה בממשל ועל המדינה שהובילה להתנגשויות חוזרות ונשנות סביב תקרת החוב.

יועצים פיננסיים מסמנים את הזדמנויות ההשקעה האטרקטיביות אחרי העלאת הריבית בארה"ב. העלאות הריבית הפכו את ההשקעות הבטוחות לפופולריות. יועצים פיננסיים מסמנים תעודות פיקדון חיסכון בנקאי שלפי המומחים הפך מאוד אטרקטיבי. החוסכים התנפלו על אג"ח ממשלתיות, חסכונות נושאי ריבית גבוהה ופיקדונות במרוץ אחרי התשואה הכי טובה לכסף שלהם, עדיין יש זמן לחזק את החסכונות.

הנתון המדאיג שמסתתר מאחורי התקררות האינפלציה בגוש האירו. אינפלציית הליבה בגוש האירו סטטית. ואינפלציית השירותים נמצאת בשיא של עשורים, מה שמראה כי עלויות המחירים דביקות יותר ועשויות לחייב העלאות ריבית נוספת. כל העיניים נשואות למחירים במגזר השירותים.

התייקרות של 20% במשכנתא העבירה 1 מכל 10 משקי בית לאוברדרפט. החלטת בנק ישראל להעלות את רמת הסיכון של הכלכלה הישראלית לבינונית -גבוהה משלבת את אזהרות חמורות  השלכות ההפיכה לצד חשיפת מצבם השברירי של משקי הבית והעסקים. כשרוכשי דירות מ- 2021 ספגו התייקרויות של כ- 1400 שקל בהחזר ההלוואות החודשי בשנה, הציבור רץ לפדות חסכונות.
הבשורות הפחות טובות – יותר פדיון של חסכונות, יותר כניסה למינוס בבנק ויש סימנים לעלייה בפיגור בהלוואות בגופים החוץ בנקאיים. וכלל לא בטוח שזה יעצור שם, במגזר העסקי הסיכון בענף הנדל"ן, שהוא גורם מרכזי הצורך אשראי, הולך וגדל.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות