סלובקיה רוכשת מערכות מכמ MMR

ממשלת סלובקיה אישרה רכישת מערכות מכ"ם  MMR  מהסוג שמשמש גם את כיפת ברזל, מתעשייה האווירית' בחצי מיליארד שקל. 17 מערכות מכ"ם וגם העברת טכנולוגיה וידע מישראל ושיתוף פעולה תעשייתי.

המעסיקים דורשים מיליארד שקל מהמדינה על יום השבתון בבחירות. נשיאות המעסיקים והעסקים הגישה עתירה לבג"ץ, בדרישה כי יחזירו  למעסיקים מיליארד שקל על מימון משכורות כפולות וימי חופשה לעובדים ביום הבחירות הקרוב. לטענתם, סבבי הבחירות הרבים ומשבר הקורונה מצדיקים את התערבות בג"ץ בנושא. נשיאות המעסיקים והעסקים המאגדת את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל הגישה עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה, שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת, בדרישה כי יחזירו למעסיקים מיליארד שקל על מימון משכורות.

הוועדה המוניטרית מודיעה על שינוי במדיניות הבנק בפעילותיו בשוק המט"ח – הוועדה מצהירה מראש על תכנית רכישת 30 מיליארד דולר במהלך שנת 2021. ההודעה מראש על היקף הרכישות מיועדת לספק לשוק ודאות לגבי מחויבות הבנק להתמודדות עם הייסוף החד שחל לאחרונה, ובכך לתמוך בהמשך התמודדות המשק עם ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה.

מנהלי בתי החולים הציבוריים – רכשנו ציוד ותרופות, ובשיאו של גל שלישי אין לנו מאיפה לשלם לספקים שלנו.  היום אני מתבייש להיות בית חולים בישראל. אין לי איך לשלם לספקי האנטיביוטיקה שלי היום. – כך הסבירו במסיבת עיתונאים ובמפגן מחאה מול משרד האוצר בירושלים תוך שהם מאיימים להשבית החל משבוע הבא. מדובר על בתי החולים שערי צדק ולניאדו. מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת.                 האטוס של אגף התקציבים נפגע, הנזק יהיה ארוך טווח. האגף באוצר מוביל את המדיניות הכלכלית של ישראל, וקריטי ליציאה מהמשבר הכלכלי הנוכחי. אלא שהכאוס הפוליטי והזלזול מצד שר האוצר שוחקים את יכולתו של האגף.- עולה חשש כבד לגבי מידת היכולת של האגף את הצלחות העבר ולהוביל את ישראל ליציאה מהמשבר הכלכלי הנוכחי שהוא החמור בתולדותיה.  

רוכשי הדירות לא מחכים לרפורמה של בנק ישראל – בדצמבר נלקחו הלוואות לדיור  בגובה 8.3 מיליארד שקל. קרוב לשיא כל הזמנים. חודשי דצמבר מתאפיינים בדרך כלל בריבוי עסקאות משכנתאות גבוהים מהחודשים שקדמו להם. מה שמייחד את דצמבר האחרון הוא שלא רק שהבהלה שמגפת הקורונה תגרור אחריה בהמשך עלייה גדולה בשיעורי הריביות לא התקיימה, אלא להפיך – ללווים היו סיבות טובות שלא למהר עם המשכנתאות שלהם.                                                                            

המוסדיים מוכרים דולרים – הדולר והיורו צונחים מול השקל – הדולר נחלש ב- 0.8% ונסחר ב-3.15 שקלים לדולר – ראש דסק אסטרטגית שווקים העריך שהגורם המרכזי לייסוף בשקל הוא פעילות המוסדיים הישראלית. הם נכנסו לגידור חסר של כמה עשרות מיליארדים בעקבות העליות החדות בשווקי המניות בנובמבר והיציבות בהקפי הגידור.

ארה"ב – נחשפה תוכנית הסיוע של ביידן בגדול 1.9 טריליון דולר. – התוכנית כוללת שליחת צ'ק בסך 1400 דולר לרוב האמריקאים, העלאת דמי אבטלה הפדרליים השבועיים ל-400 דולר, והעלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר.                 הגרעון בתקציב האוצר שובר שיאים – 144 מיליארד דולר בדצמבר.- עקב זינוק בהוצאות האוצר על סיוע כלכלי ותשלומי אבטלה על רקע מגפת הקורונה, בעוד שהכנסות האוצר צמחו בשיעור קל בלבד.

שער הדולר הנמוך הרג את ההייטקזו שיחת היום בקרב המנכ"לים. בנק ישראל הודיע על תוכנית להתמודדות עם ייסוף השקל, כדי למנוע עזיבה של חברות בינלאומיות. האם מרכזי הפיתוח הזרים אכן בסכנת סגירה? חברות כאלה הן כמו נושאות מטוסים. אם יקבלו החלטה יהיה קשה לעצור אותן. ביום חמישי בנק ישראל נשבר והטיל את הפצצה שהביאה עד כה לפיחות של כ-4.5% בשער השקל. אבל הצעד הזה לא עומד בפני עצמו, ואם צריך לבצע צעדים משלימים אחרים, דרושה עזרה מצד משרד האוצר.

מפלגת השלטון בגרמניה בחרה יו"ר חדש, שעשוי להיות הקנצלר אחרי מרקל. בראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית יעמוד ארמין לאשט מנהיג המדינה המאוכלסת ביותר בגרמניה ובעל ברית של מרקל. הקנצלרית לא תמכה באף מועמד באופן פומבי, אך אמרה שללאטש יש את כל הכלים כדי להיות קנצלר. נחשב על ידי רבים לממשיך דרכה של הקאנצלרית אנגלה מרקל – אבל לא פופולרי.

נבחר לאחר שני סיבובי הצבעה, זכה ב-521 קולות הנציגים ויריבו פרידריך ב-466 קולות מתוך 1001 נציגי המפלגה. לאשט בן ה-59 מכהן מזה 3 שנים כמנהיג מדינת נורדריין- וסטפאליה שהיא המדינה המאוכלסת ביותר בגרמניה ונחשבת מסורתית למעוז של המרכז-שמאל.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות