סכסוך עבודה בתעשייה אווירית

 

קצב החזרה של צעירים לעבודה איטי מהמצופה – דורשי העבודה לא השתנה במרץ.  למרות הפתיחה הכמעט מלאה של המשק ושל ענפי המסחר והמזון, שיעור המובטלים הצעירים לא ירד ועמד על כ- 47% בחודש מרץ. שירות התעסוקה מאשרים – זה קורה בגלל הבטחת דמי האבטלה, יש להקשיח התנאים מיולי. וזאת על אף שבמרץ הוסרו מגבלות הקורונה. – אוכלוסיית הצעירים מהווה כמחצית מכלל דורשי העבודה. עם זאת, ברור שיש אוכלוסייה רחבה של צעירים, בהם סטודנטים רבים, שניצלו את הבטחת דמי האבטלה עד סוף יוני כדי לא לעבוד או לעבוד בשחור. סביר שצעירים רבים יחזרו לעבודה החל מיולי.

תרגיל בטריליון שקל – מה יקרה אם שר האוצר לא יתעשת? –  יחס החוב- תוצר של ישראל טיפס בחדות בצל הקורונה, ואם ימשיך כך הוא עלול לערער את אמון המשקיעים באיגרות החוב הממשלתיות. הבעיה היא שהשר כץ מתחייב להמשיך גם לא להעלות מסים וגם לא לקצץ. דרוש אחראי שמוכן לבצע מהלכים משמעותיים שירגיזו את קבוצת הלחץ. – חוב גדול מדי הופך במהירות לנטל אדיר בריביות נצברות, ומערער את אמון המשקיעים כשאלו באים לקנות אגרות חוב של מדינת ישראל.
אגף החשב הכללי מתגאה בניהול האתגרים שזימנה תקופת הקורונה
ובמצבה של ישראל ביחס לעולם, אולם המשמעות של המהלכים שננקטו היא העברת נטל המשבר לילדינו ואולי אף לנכדינו.

ועד עובדי התעשייה האווירית הכריז על סכסוך עבודה –  הממונה על השכר באוצר פסל הסכמות בין הוועד להנהלה על העלאות שכר לשנת 2021, והעובדים מוחים.  הסכסוך עשוי לעכב יותר את הנפקת החברה. – הוועד הגיע עם ההנהלה לגבי שכר בחברה לשנת 2021. השיחות הן חלק מהמו"מ בין שני הגופים לקראת ההנפקה המתוכננת של 25% ממניות החברה. לפני מספר שבועות הגיעו להסכמה על מכסת דרגות לשבעות רצון שני הצדדים. אבל הממונה על השכר החליט להתערב על ההסכמה הנ"ל בהסדרים פנימיים שבין ארגון העובדים לבין הנהלת החברה. ודרש מהעובדים ויתורים כואבים נוספים שלא מסכימים להם. מהנהלת התע"א לא נמסרה תגובה.

המתעשרים החדשים – כך הפכו השנה הייטקיסטים למיליונרים בדולרים. הזינוק בשווי של חברות הטכנולוגיה מישראל בשנה באחרונה הפך על פי ההערכות כ-אלפי עובדים בכירים יחסית למיליונרים – בפועל או על הנייר – ובספרי עובדים הגדיל את הונו במיליון שקל ויותר. – שנת הקורונה עשתה טוב לעובדי חברות ההייטק ברחבי העולם וגם בישראל.
בתקופה האחרונה יותר צעירים מחפשים דירות בת"א בסכומים של עד 10 מיליון שקל. ההגבלות מיציאה מהארץ, הותירה גם את רוב הכסף של עובדי ההייטק בבית וזה מתגלגל לשוק הדיור. הפעילים בשוק אכן מרגישים בתופעה.

הנשיא ג'ו ביידן מבקש להעלות מס על רווחי הון למשקיעים מיליונרים – הוא הלך על 43% על הראש של עשירי אמריקה. כך על פי דיווחים של כלי התקשורת המרכזיים בארה"ב. במרכז התוכנית הגדלת המס על רווחי הון שמרווחים למעלה ממיליון דולר בשנה, מ- 20% כיום ל -39.6% .

טורקיה  עם קופה ציבורית מרוקנת, חובות של מאות מיליארדי דולרים, אבטלה גבוהה ושנתיים רצופות של עליית מחירים – רמת האמון של האזרחים והמשקיעים הזרים בנשיא טורקיה צונחת.

יש ניסיון חזק להוציא את איטליה ממשבר הקורונה – מריו דראגי יציג השבוע תוכנית חומש לשיקום המדינה בהיקף של 221 מיליארד אירו. רוב הסכום יגיע מקרן הסיוע של האיחוד האירופי. בראש סדר העדיפויות השקעה בתשתיות תחבורה ובנייה, כלכלה ירוקה . הוא יציג השבוע בפני הפרלמנט תוכנית חומש מקיפה.

אופטימיות זהירה באירופה – עליה במדד מנהלי הרכש – המדד האירופי של מרקיט הגיע ל- 53.7 באפריל לעומת 53.2 במרץ והוא מצביע על מגמה של התרחבות הפעילות הכלכלית. איטליה פותחת חלקים מכלכלתה ביום שני, צרפת ויוון מתכננות פתיחה מחודשת באמצע מאי. בשבועות האחרונים מדינות אירופה הגבירו את מבצעי החיסונים שלהן, אם כי מספר מדינות עדיין נמצאות בסגר עקב גל שלישי של הדבקה.

 

כתב – צבי לוי

 

  

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות