סגר מלא למשך שבועיים

נתניהו ביקש מהמועצה הלאומית לכלכה לחשב עלות סגר של חודשיים – 40 מיליארד שקל. המועצה הלאומית לכלכלה בראשות פרופ' אבי שמחון קיבלה הוראה מראש הממשלה להכין תוכנית שבה תחושב העלות הכלכלית של סגר שיימשך חודשיים. עלות שבוע סגר דומה, היא כ-5 מיליארד שקל. כך שהנזק המצרפי של סגר של חודשיים לסגר שבו הייתה נתונה ישראל בחודשים מארס-אפריל. יעמוד על כ- 40 מיליארד שקל. – המתנגדים לתוכנית טוענים שהתחלואה תרד באופן טבעי ללא סגר, כפי שקרה במדינות אחרות בעולם.

הגרעון הממשלתי האמיתי באוגוסט – 72% . חישוב הגרעון המצטבר כשיעור מהתמ"ג מטשטש את התמונה האמיתית, בשום שתקציב המדינה מהווה רק 40% מהתוצר. הנתונים חמורים בהרבה. באוגוסט ל- 42% מהוצאות הממשלה לא היה מקור תקציבי והיא נאלצה להגדירו כגירעון בסכום של 17.3 מיליארד שקל.
על פי נתוני החשב הכללי באוצר
– בחודש אוגוסט, שאיננו חריג מבין חודשי הקורונה, הוצאות הממשלה עמדו על 41.4 מיליארד שקל, הכנסות המדינה עמדו על 24.1 מיליארד שקל, והגרעון עמד על 17.3 מיליארד שקל.
גם המלווים למדינת ישראל בארץ ובעולם לא יוכלו להמשיך לאורך זמן להלוות כספים למדינה שחיה 72% מעבר ליכולותיה

החזית התקציבית מחייבת לכל – הכנת תקציב מדינה לשנת 2021 ואישורו על ידי הכנסת עד תחילת השנה כמתחייב בחוק. קיים הכרח לשנות את תוואי הגירעון ולהפחיתו באופן ממשי, בין אם בדרך של חיסכון והתייעלות בהוצאות בזבזניות של הממשלה שאינן קשורות לקורונה, ובין במיקוד הוצאות הקורונה רק להכרח ובין בהגדלת הכנסות המדינה ממסים באמצעות ביטול פטורים שחלקם הגדול אינם מוצדקים והתרבו במהלך השנים.

קבינט הקורונה אישר את התוכנית להטלת סגר מלא משישי הזה למשך שבועיים.

 שיא עגום – הגרעון התקציבי של ארה"ב עלה על 3 טריליון דולר, כך לפי נתוני משרד האוצר ל – 11 החודשים הראשונים של שנת התקציב המסתיימת בסוף החודש. הסיבה העיקרית – תוכנית הסיוע בסך 2 טריליון דולר לשיקום נזקי הקורונה.  לעומת זאת היא הכניסה 3 טריליון בלבד ממסים. הגירעון הנוכחי הוא יותר מכפול מגירעון השיא הקודם מ- 2009 , אז נאבקה וושינגטון עם השלכות המשבר הכלכלי של 2008 – ארה"ב נמצאת בדרכה לגירעון של יותר מטריליון דולר השנה – גם הוא משמעותי במונחים היסטוריים. משרד התקציבים של הקונגרס חזה החודש שארה"ב תגיע לגירעון שנתי של 3.3 טריליון דולר, יותר מפי שלושה לעומת הגירעון של שנה שעברה.

בעלי עסקים בכירים בניו יורק מזהירים – העתיד של העיר בסכנה – איכות החיים בעיר מידרדרת. וכי העיריה לא מצליחה לטפל בבעיות בסיסיות. גם רשת סנצ'ורי 21 מהסמלים של ניו יורק – פושטת רגל ותיסגר.

משרד האוצר נגד מערכת הבריאות – הזרמנו לכם מיליארדים כדי למנוע את הצורך בסגר נוסף – מה השגנו בעצם? גורמים ממשלתיים מביעים תרעומת על הדגל האדום שהניפו מנהלי בתי החולים, כשלטענתם הם רחוקים מהקיבולת המרבית שלהם. במערכת הרפואית טועניםהבעיה איננה מחסור בציוד אלא שחיקת הצוותים. אחרי שהזרימו בחודשים האחרונים מיליארדים למערכת הבריאות לצורך הצטיידות ורכש של ציוד רפואי ולאחר שאישרו הוספת אלפי תקנים, מתקשים במשרד האוצר, להבין מדוע מנהלי בתי החולים מניפים דגל אדום כשלפחות על פי הנתונים היבשים המערכת רחוקה מאוד מסף הקיבולת שלה. – אם כל הרעיון של הזרמת המיליארדים למערכת הבריאות היה למנוע את הצורך בהטלת סגר נוסף – אז מה השגנו בעצם? אמרו גורמים ממשלתיים. האם מוצדק ללכת לסגר רק בגלל שיש ירידה באיכות הטיפול הרפואי?

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות