משבר פוליטי ואין תקציב

ישראל תמכור לצ'כיה מערכות מכ"מ נ- 400 מיליון שקל. התעש"א זכתה במכרז למכירת המערכות וניצחה יצרניות משוודיה, אנגליה וצרפת.  – יחזק את החברות ואת היחסים הביטחוניים בין ישראל וצ'כיה. המכ"ם שהצ'כים רוכשים הוא בעל יכולת תמיכה במערכות הגנה אווירית, דוגמת כיפת ברזל, ברק ושרביט קסמים זו עסקה משמעותית לצ'כיה – מדינה שתקציב הביטחון שלה ב- 2020 צפוי להסתכם במעט יותר מ- 3 מיליארד דולר. מערכות המכ"ם יסופקו למשרד ההגנה הצ'כי ב- 2021- 2023.

השר הנעלם הפקיר את התקציב – ובכירי האוצר רבים מי יקבע אותו.!!! – החוק קובע כאשר אין תקציב מאושר, התקציב הקיים יישמר לשנה נוספת. – ראש אגף התקציבים שאול מרידור העביר בתגובה למשרדי הממשלה טיוטת תקציב המשכיל-2020 ובה קיצוץ 20 מיליארד שקל של תוספות אוטומטיות. אבל בתגובה החשכ"ל רוני חזקיהו שיגר מכתב זועם ובו דרש מהמשרדים להתעלם מהצעת מרידור – אין לפעול לפי הנחיות אגף תקציבים.  החשכ"ל הוא האחראי לניהול התקציב ההמשכי.ברקע נמצאת הפקרת התקציב על ידי שר האוצר כחלון – וההבנה שבשל הגירעון יידרשו קיצוצים נרחבים.- אין תקציב – וכינונה של ממשלה חדשה לא נראה באופק !! אין לחרוג מהמכסה החודשית המאושרת , לא יבצעו התקשרויות חדשות. – ישראל מתמודדת עם המשבר הפוליטי הגדול בתולדותיה!!

ובינתיים  –  הנשק הסודי של משרד הביטחוןמיכל עבאדי בויאנג'ו תייעץ למשרד הביטחון במשא ומתן מול האוצר . במשהב"ט  מעוניינים להמשיך לקדם את התוכנית הרב שנתית – תנופה – בויאנג'ו שימשה בעבר כחשכ"לית באוצר והייתה מבקרת חריפה של מערכת הביטחון. משהב"ט נהנה מתקנות ייחודיות שמשחררות אותו מחובת מכרזים.

בפעם שלישית בתוך שבוע – בנק ישראל מתערב באופן משמעותי בשק המט"ח. בנק ישראל ממשיך במהלך, צעד שהחל השבוע כשהותיר את הריבית ללא שינוי. התערבות בשוק היא הדרך המתאימה ביותר להעלאת האינפלציה, תמיד יכולים לחזור להפחתת ריבית, המחסום להפחתה מתחת לאפס גבוה בהרבה מהפחתתו לאפס.

הרבעון הקשה של ענף הביטוח – החברות הגדולות הפרישו 4.2 מיליארד שקל. ירידת הריבית פגעה בענף –  כלל ביטוח רשמה את ההפסד הגדול ביותר בסך 560 מיליון שקל, והפרישה 1.1 מיליארד שקל ברבעון.  מבין 5 חברות הביטוח הגדולות רק הפניקס רשמה רווח.  –  הגורם הבולט ביותר שהשפיע על ענף הביטוח ברבעון השלישי היה הריבית. ירידת הריבית אילצה את חמש חברות הביטוח הגדולות בענף להפריש ברבעון השלישי בלבד 4.2 מיליארד שקל – כדי להגדיל את עתודות ההון שלהן.

הבנק המרכזי בסיןיותר מ- 13% מהבנקים נמצאים בסיכון גבוה – לאחר שנאלץ לבצע הלאמה של 4 בנקים מסחרים השנה, הבנק המרכזי בסין מציג השבוע תמונה עגומה למצב הבנקים במדינה. בתרחיש הבסיס נכשלו 9 מתוך 30 הבנקים הבינונים והגדולים שנבדקו. למבחני הלחץ שעורכים הבנקים המרכזיים לבנקים המסחריים יצא שם רע בשנים האחרונות, כאשר הטענה העיקרית היא שהם מקלים מידי ולא מציגים הערכות ריאליות. הסיבה לכך די ברורה, הכשלה של בנקים במבחן היא סוג של נבואה שמגשימה. לפיכך, הדו"ח השנתי שפרסם השבוע הבנק המרכזי חריג במיוחד, כאשר הוא טוען כי יותר מ-13% מתוך 4379 מלווים נחשבים היום בסיכון גבוה.

 

נשיא ארה"ב –  אין לי דד-ליין להסכם עם סין – הסינים רוצים לעשות איתנו עסקה עכשיו , אנחנו נבדוק אם העסקה הזאת טובה. – עדיף לחכות עם סין עד אחרי הבחירות. הם רוצים לעשות איתנו עסקה עכשיו. אנחנו נבדוק אם העסקה הזאת  טובה ? ארה"ב מתכננת להטיל מכסים בשיעור עד 100% על מוצרים צרפתיים שונים.

 

צרפת משותקת – שביתה נרחבת נגד רפורמת הפניות שמוביל מקרון. ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצום הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות.וגם האפודים הזוהרים מאיימים להצטרף למחאה. – זאת לאחר שאיגודי העובדים בחברות הממשלתיות במדינה החלו במה שמאיימת להיות אחת השביתות הנרחבות ביותר בעשור באחרון בצרפת. – עסקים רבים נסגרו בציפייה לשביתה – אלפי שוטרים נפרשו כדי להתמודד עם ההפגנות. – בין המפגינים צפויים להיות מורים, סטודנטים אפילו חלק מהשוטרים. הרקע לשביתה הוא ניסיון לבצע רפורמה מקיפה בפנסיה של עובדי 42 חברות ממשלתיות.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות