משבר כלכלי

התעשייה האווירית – שיגרה בהצלחה את לוויין הריגול אופק 16, זאת על רקע המתיחות עם איראן ולאחר התקלות באופק 11 ששוגר לפני 4 שנים. שר הביטחון גנץ אמר שזה הישג אדיר למערכת הביטחון. אופק 16 יאפשר לנו לעקוב אחרי איומים במזרח התיכון וקצת מעבר. הוא נכנס למסלול המתוכנן ומשדר לתחנת החלל בלוד תשדורות ראשוניות המעידות על תקינות מערכותיו והמצלמה מסוגלת לצלם שדה ראייה של כ-15 ק"מ בכל צילום. העליונות הטכנולוגית והמודיעינית של ישראל היא אבן יסוד בביטחונה, ותע"א היא הקבלן הראשי של פרויקט הלוויינים. למערכת הביטחון יש כעת 6 לוויינים פעילים, מהם 2 המצוידים במכ"מ במקום במצלמה, המכ"מ המיוצר באלתא מאפשר לצלם גם בלילה ובמזג אוויר גרוע.

בעקבות הפיטורים ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בתעשייה האווירית. ההכרזה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר דירקטוריון החברה החליט לפטר כ- 900 עובדים מחטיבת התעופה. הפגישה בין יו"ר ההסתדרות לבין יו"ר מועצת עובדי תע"א לא הפתיעה איש.

ישראל כבר לא דוהרת למשבר כלכלי, היא נמצאת בעיצומו!!! ואפילו תקציב אין. שר הכלכלה החדש מנמנם ופקידי האוצר ישנים. יש כוונות רציניות לפיטורי עובדים בהפניקס, אמדוקס, תע"א ועוד. והמשבר הכלכלי לא זמני, החל"ת איננה תוכנית מעבר ואיש לא לוקח אחריות !! מספר המשרות במשק התכווץ ביותר מרבע באפריל והגבלת המסעדות ומקומות הבילוי ל- 50 איש , משמעותה סגירת הענף.

שר האוצר יגיש לממשלה הצעה לתקציב חירום נוסף לשנה במטרה לגבש תוכנית מקיפה לסיוע לכל מגזרי המשק, שכירים ועצמאים, ללא קשר לתקציב המדינה שבינתיים תקוע! תרחיש הייחוס, משבר הקורונה יימשך עד למציאת חיסון למגפה.
עד כה אושרו בכנסת בהליך של תיקון חוק יסוד משק המדינה שני תקציבי חירום
להתמודדות עם משבר הקורונה, בהיקף כולל של 105 מיליארד שקל.

נחתם הסכם שיתוף פעולה בין אבו דאבי לרפאל והתע"א בנושא בדיקת הקורונה. טכנולוגיות חדשות לזיהוי שהחברות יפתחו וישווקו יחד. רפאל תספק טכנולוגיה רובוטית למיזם. הסכם שיתוף הפעולה נחתם עם אלתא והמוצר הראשון שיעבדו עליו ביחד יהיה טכנולוגיות זיהוי קורונה.

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%, והנמיך תחזיות. הוא עדכן כלפי מטה את תחזית הצמיחה בשנת 2020, והתוצר צפוי להתכווץ בשיעור של כ- 6% זאת כתוצאה מההתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה. בתחזית הקודמת צפו בבנק צמיחה שלילית בשיעור 4.5%. הבנק ירכוש אגרות חוב של חברות ב- 15 מיליארד שקל.
התערבות בנק ישראל בשוק ההון, טעות שתעלה לנו ביוקר.
רכישת אג"ח קונצרניות היא מתנה לחברות הגדולות שבינתיים לא זקוקות לה. היא תייצר תלות פסיכולוגית בבנק ישראל תוך ניפוח בועה נוספת שיהיה קשה מאוד להשתחרר ממנה. כל זה בלי סיבה מספקת.

לפי דברי כונס הנכסים הרשמי אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון.

המשבר של איטליה וספרד קטן עלינו. אחד ההבדלים הבולטים בהתמודדות הכלכלית עם משבר הקורונה בין ישראל לאירופה בחודשים האחרונים הוא בתחום התעסוקה. נתוני האבטלה מהאיחוד האירופי שהתפרסמו מציינים תמונה ברורה,  בעוד שיעור האבטלה במדינות האיחוד עלה באופן מזערי (0.1% ) והגיע ל- 6.7%  במדינת ישראל באותו הזמן זינק שיעור האבטלה ועמד על 21.2%, יותר מפי שלושה.

בבריטניה פאבים, מסעדות, ובתי קולנוע נפתחים היום לראשונה מזה 3 חודשים.  ולפי הדיווח. חייבים להקפיד על כללי הריחוק החברתי. ראש הממשלה ג'ונסון הפציר לנהוג באחריות, ומשרד הבריאות הזהירו שמי שלא ישמור על ההנחיות עלול להישלח לכלא.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות