מערכת ליירוט רחפנים

עסקת נשק פומבית ראשונה – תע"א תפתח עם האמירויות מערכת ליירוט רחפנים. המערכת תכלול יכולות השמדת רחפנים בתותח ובלייזר, אבל לא תכלול ידע ישראלי במערכות הלוחמה האלקטרונית, שתספק חברה בלגית. הסכם פומבי ראשון לייצא נשק למפרץ הפרסי בעקבות הסכמי אברהם. התעשייה האווירית יפתחו מערכת ליירט רחפנים,EGDE  ויצרנית הנשק הלאומית של האמירויות. השתיים הכריזו כי המערכת תותאם לצרכי האמירויות, המזרח התיכון וצפון אפריקה, כך שגם היא נערכת להצטייד במערכת שתותאם לפעולה בטמפרטורות גבוהות.

בימים האחרונים עוסק שר האוצר בקידום תוכנית להשבת מובטלים לשוק העבודה. מי שהיה בחל"ת ארוך יזכה לתמריץ בסך 24 אלף בכמה תשלומים, אם יסכים לשנות את הסטטוס משום שאלה ימים שלפני בחירות, נדרש אישור מהיועץ המשפטי לממשלה.  לדברי משרד האוצר, תוכנית התמריצים החדשה לעידוד תעסוקה פונה לעובדים ששהו בחל"ת וחוזרים לעבודה בשכר נמוך יותר. מטרת התוכנית לתמרץ את חזרתם המיידית של העובדים כך שגם אם נאלצים לשוב לדוגמא להיקף משרה נמוך יותר בשלב ראשון המדינה תפצה אותם על אובדן ההכנסה. ואולם במשרד לא הסבירו בכמה שיעור השכר של החוזרים יהיה נמוך יותר. במקום לתת תמריץ למי שיסכים  לחזור לעבודה, יש לנווט את העובדים למקומות הזקוקים להם, צריך לנצל את התקציב שמתוכנן להיבלע בחשבון הבנק האישי של העובדים עבור הכשרות מקצועית. לא מתקנים בזבוז בבזבוז נוסף.

האוצר – הממשלה החדשה תידרש לקצץ 39.5 מיליארד שקל. – לפי מסמך הנומרטור שפרסם האוצר, אם הממשלה לא תנקוט צעדים כלכליים חדשים. הגירעון בתקציב יגיע בסוף השנה ל- 8.8%. עוד מעריכים כי הצמיחה השנה בתרחיש אופטימי תעמוד על 4.9% ושיעור האבטלה הממוצע על 6.5% .

למרות הסרת ההגבלות – האבטלה במחצית השנייה של פברואר 18.2% – ירידה של 1% לעומת ינואר. למרות שפתיחת המשק החלה במחצית הראשונה של פברואר, שיעור האבטלה בחישוב מגיע ל- 750 אלף מובטלים.

ישראל חתמה על מזכר הבנות לחיבורה לרשת החשמל של אירופה 1500 ק"מ מתחת לים. ובעומק של 2700 מטר, שיחבר בין ישראל לקפריסין ומשם לכרתים שביוון. הכבל יחבר בין רשתות החשמל של שלוש המדינות. פרויקט הנחת הכבל צפוי להסתיים ב- 2024 ויוכל להוביל חשמל של 1000 – 2000 מגה ואט.

לאור מתקפה על שדות נפט סעודיים – מחיר הנפט מזנק ל- 70 דולר לחבית. מחיר הנפט עלה לשיא של השנה. לאחר שאמש דיווחו בערב הסעודית על תקיפת מלטים החוזים העתידיים על הנפט עלו ב-2% והגיע למחיר של 70 דולר לחבית.

ארה"ב חוקקה את חבילת ההצלה הגדולה ביותר בהיסטוריה ונגד רצונה של כל המפלגה הרפובליקאית, הסנט אימץ סיוע של 1.9 טריליון דולר לנפגעי הקורונה – החוק הגדול ביותר לביעור העוני – יקצץ לפחות בשליש את מספר הילדים החיים מלחת לקו העוני ויגדיל ב-20% את הכנסתה של החמישית  הנמוכה ביותר. יש כאן שינוי מעיקרן של סידרי העדיפויות הלאומיים.

מדוע אי אפשר יותר להתעלם מגודלה ומייחודיותה של סין . – בשני העשורים האחרונים גדלה כלכלת סין פי 5, והיא אחראית ל -20% מהתוצר הכלכלי הגובלי בזמן הזה. שוויו של שוק המניות הסיני גדל פי 25 והוא קרוב ל- 11% משווי שוק המניות העולמי. ועדיין משקיעים רבים לא מקצים שיעור תואם של השקעה באופן יחסי למשקלה במדדים הגלובליים.
בכל זאת משקיעים גלובליים רבים אינם מקצים שיעור תואם מהשקעתם לסין באופן יחסי למשקלה במדדים הגלובליים, בין אם בשל הבנה בלתי מספקת של הזדמנות ההשקעה ומורכבות השוק , או בשל גורמים אחרים.

הנגיד מציג – מדיניות מרחיבה ונועזת – הוא מבהיר לכל המתלבטים הצמיחה תתחזק גם אם האינפלציה תרים ראש, והיעדים הראשונים הם התאוששות העסקים וצמצום האבטלה. – לאמירה הזו משמעות מעשית חשובה – הריבית האפסית והאשראי הזול ימשיכו ללוות את ישראל עוד תקופה ארוכה.
מי שימשיך להוביל את המדיניות המוניטרית הוא פרופ' אמיר ירון כנגיד בנק ישראל,  לנווט את הבנק המרכזי, ולכהן גם כיועץ הכלכלי של ממשלת ישראל תהיה אשר תהיה.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות