מערכת ההגנה מטילים לגרמניה

ממשלת גרמניה תרכוש את מערכת ההגנה מטילים מהתעשייה האווירית במחיר התחלתי של כ- 2 מיליארד אירו. זאת על רקע ביקורו של ראש הממשלה יאיר לפיד בברלין ופגישתו עם קנצלר גרמניה אולף שולץ. הממשלה הגרמנית קיבלה הכרעה לרכוש את מערכת ההגנה מטילים חץ 3, פרי שיתוף ישראלי אמריקאי.
זו סנונית ראשונה המבשרת על עסקאות ביטחוניות ישראליות נוספות באירופה, ברקע הפלישה הרוסית. אם היא תצא לפועל היצוא הביטחוני יזנק לפחות ל-15 מיליארד דולר עד סוף 2022, עלייה של 33% ביחס לשנה שעברה, כך אמר גורם בכיר העוסק ביצוא הביטחוני הישראלי.
בסיס גלילות השבוע – 19 משלחות צבאיות בבגדים אזרחייםהמטרה לחתום על עסקאות נשק במיליארדים. הכנס עסק בהטמעת טכנולוגיה וחדשנות לתחומי לחימה שונים בצה"ל, ובין המרצים באירוע היו אלופי המטכ"ל, בכירי צה"ל על היכולות המוטמעות בפעילות השוטפת של צה"ל בכל החזיתות

רכישת הדירות החדשות צנחו לשפל של 3 שנים, – ביולי האחרון נמכרו כ- 2800 דירות בלבד, הכמות החודשית הנמוכה ביותר ב- 3 השנים האחרונות, כשרק בתקופת  הסגר הראשון של הקורונה נמכרו פחות. נתניה עקפה את תל אביב והיא מובילה ברכישת הדירות החדשות.
בניגוד למגמה העולמית – מדד המחירים לצרכן הפתיע באוגוסט עם ירידה של 0.3% ומיתן את האינפלציה לקצב שנתי של 4.6% הירידה נובעת בין היתר, מירידת מחיר הדלק. מדד המחירים בארה"ב  עומד על קצב שנתי של 8.3% וגרר אכזבה קשה בשווקים.
היקף המשכנתאות כבר בירידה, האם זה יקרה גם למחירי הדירות? אמנם נתוני המשכנתאות לחודש אוגוסט מספקים איתות נוסף להיחלשות השוק, אך כאשר מדברים על המחירים – לא נראית עדיין ירידה.
המשקיעים רצים לדולר – מזנק ב- 2.5% מול השקל. נתוני האינפלציה המאכזבים בארה"ב הפילו את שוקי המניות ושלחו את המשקיעים והמוסדיים לנכס הבטוח הקרוב – הדולר האמריקאי. קופץ בקרוב ל – 2.5% לרמה של 3.43 שקלים.
האינפלציה רותחת והכלכלנים בטוחים – העלאות ריבית חדות לפנינו, ואיך יפעל בנק ישראל? נתוני האינפלציה בארה"ב ממשיכים לדהור, מדד המחירים לצרכן לאוגוסט עלה ב- 0.3% והמדד השנתי עומד על 8.3% הכלכלנים מסכימים שמדובר בבשורה רעה עבור השווקים והיא מסמנת שעליות ריבית נוספות לפנינו.

המלך צ'ארלס מקבל מדינה במשבר – האם הוא יוכל לספק יציבות? אחרי 70 שנות מלוכה של אמו, צ'ארלס מקבל את בריטניה במצב כלכלי קשה. בשנותיו כנסיך הצליח צ'ארלס לסבך את עצמו בפרשיות פוליטיות ופיננסיות שמעיבות על הכתרתו. האם יצליח לשמור על בית המלוכה כסמל של יציבות  עבור העם הבריטי?  אלה השינויים המרכזיים שהוא מתכנן. מותה של המלכה מצא את בריטניה במצב גרוע במיוחד. האינפלציה במדינה הגיעה לקצב של 10.1%, הפאונד צנח לשפל של 37 שנים מול הדולר, מחירי האנרגיה נוסקים על רקע המלחמה באוקראינה ועננים של משבר כלכלי נראים באופק. וגם מבחינה פוליטית המדינה חווה חוסר יציבות מתמשך.

בין מיתון לאינפלציה של 9.1% – המשבר באירופה רק התחיל – ריבית הבנק המרכזי האירופי עלתה בשיעור החד בתולדותיה, אבל קשה לראות את גוש האירו נחלץ בקרוב מאינפלציה בשמיים. אזהרות ממיתון ומטבע שצריך להתמודד עם הריבית הניצית של הפד. באיחור אלגנטי, וכשהאינפלציה בגוש האירו כבר מגיעה ל- 9.1% הבנק האירופי המרכזי העלה ביום חמישי את הריבית שלו ל- 0.75%, הרחק מאחורי שיעור האינפלציה. אין פלא שנשיאת הבנק מדברת על שורה של העלאות ריבית שעוד מחכות בעתיד.

מדד המחירים לצרכן באוגוסט עם ירידה של 0.3% מיתן את האינפלציה לקצב שנתי של 4.6%.חלק מהכלכלנים סבורים שנתון זה יאט את קצב עליית הריבית שמתכנן בנק ישראל.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 127

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות