מכמ כיפת ברזל להונגריה

 

הונגריה תרכוש מתע"א את מכ"ם כיפת ברזל – צבא הונגריה ירכוש את מכ"ם
ה –
ELM 2084   שנמכר כבר לצ'כיה השכנה ב-125 מיליון דולר. העסקה עם הונגריה צפויה להיות גדולה יותר. את המכ"ם שמייצרת אלתא יתחילו לקבל בשנת 2022 והוא יחליף מכ"מי הגנה אווירית מיושנים שנותרו ברשות ההונגרים מהתקופה הסובייטית. שווי החוזה לא נמסר, אך הוא צפוי להיות גדול יותר. עד היום מכרה אלתא יותר מ-100 מכ"מים כאלה בשווי של יותר מ-2 מיליארד דולר. רכשו אותו גם קנדה הודו פינלנד וגם סינגפור.

החלום הוורוד של הבורסה מתגשם – 100 חברות חדשות נערכות להנפקה בתל אביב החברות הודיעו לרשות ניירות ערך שבכוונתן לפרסם טיוטת תשקיף, 75% מהן יגיעו כנראה להנפקה בפועל. מרבית המנפיקות הן ממגזר הטכנולוגיה. – חתם בשוק – החברות מבינות הבורסה היא קרש קפיצה לנאסד"ק – הבורסה סבלה מסכסוכים פנימיים, ובשיתוף ראשות ניירות ערך השקיעו מאמצים להביא את
חברות
IPO טכנולוגיה הישראלית להנפקה.

המגפה הכלכלית – 286 אלף משפחות בישראל חיות בחרפת רעב. על פי דו"ח העוני של ארגון לתת 420 אלף משפחות חדשות במצוקה כלכלית בגלל הקורונה. כ400 אלף ילדים חיים באי בטחון תזונתי חמור. מעמד הביניים הצטמצם ביותר מ- 15% . ורק רבע ממשקי הבית נמצאים במצב כלכלי טוב. 50.7% נפגעה כלכלית כתוצאה מהמשבר.
ישראל בדרך לבור של 100 מיליארד שקל – שבועיים וקצת מהשבתה תקציבית מוחלטת
– האוצר מנסה להעביר חוק שיאפשר לו לתפקד אך הממשלה משותקת. הבעיה נובעת מכך שאנחנו נכנסים לשנה שנייה של תקציב המשכי. אם מסגרת התקציב לא תגדל, מ-1 בינואר לא יהיה למדינה כסך לשלם לקבלנים, עמותות וספקים ואולי היא אפילו תידרש לקצץ משכורות. המדינה תיכנס לשנת 2021 ללא תקציב. ותקציב 2021 יאושר במקרה הטוב בקיץ לאחר הבחירות.

התאחדות התעשיינים – יותר ממחצית מהמפעלים לא ישרדו יותר מחצי שנה – מנתוני ההתאחדות עולה גם כי כמעט מחצית מהמפעלים לא פנו לקבלת סיוע מהמדינה, רובם בגלל ביורוקרטיה ואי עמידה בתנאי הסף, וכי המענקים הממשלתיים לא מהווים תמריץ להחזרת עובדים מחל"ת. זה עלול להוביל לשיעור אבטלה גבוה לזמן ארוך ולהאטה בהתאוששות המשק ביציאה מהמשבר. איפה בנק ישראל !!! בימים אלו מסתיימת הארכת האשראי – בנק ישראל והבנקים – מה שלא יעשה עכשיו תעלה למדינה פי כמה וכמה לאחר קריסת המגזרים השונים.

הישג לאיחוד האירופי – הושגה הסכמה על חבילת סיוע כלכלית בסך 2.2 טריליון דולר. – לאחר מחלוקת ממושכת עם פולין והונגריה הושגה הסכמה בין המדינות. כמו כן הוחלט לקצץ דרמטית את פליטות הפחמן ב – 55% עד 2030. פגישת מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל הצליחה לפתור את המבוי הסתום עם שתי חברות האיחוד, שאיים לעכב את אישור התקציב וחבילת תמריצים היסטורייםבהיקף של 2.2 טריליון דולר, על רקע גל נוסף של קורונה. ההסכם סולל את הדרך לאיחוד ליישם לא רק תקציב בן 7 שנים, אלא גם חבילת סיוע בעקבות השלכות הנגיף בסך 750 מיליארד יורו שתמומן על ידי הנפקות חוב משותף, ציון דרך מבחינת האיחוד

סיכוי גבוה שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 בדצמבר. נשיאת הנציבות הביעה פסימיות בנוגע לאפשרות להגעה להסכם עם בריטניה. הצדדים ימשיכו במו"מ, אך נותרו מכשולים רבים. בריטניה עזבה את האיחוד בינואר 2020, אך היא נחשבת לחברה לא רשמית עד סוף השנה, אז תגיע לסיומה תקופת המשבר במהלכה נותרה בשוק המשותף של האיחוד האירופי ובאיגוד המכסים. – המסחר השנתי קרוב ל-טריליון דולר בשנה.
ונוסף – לאן נעלמו שטרות ב- 50 מיליארד ליש"ט?
את הבנק המרכזי זה לא מעניין. ועדה פרלמנטרית בבריטניה מצאה כי הבנק המרכזי של המדינה אינו מודע למיקומם של מאות מיליוני שטרות ליש"ט, וזה גם לא מעניין אותו. ייתכן שנמצאים בשימוש בחו"ל או בבריטניה. אך מדובר בחלקיק מטריליוני ליש"ט שנמצאים במחזור.

אחרי שאיבדה שליטה על המגפה – גרמניה בדרך לסגר של חודש. – פסגת חירום של הממשלה הפדרלית יחד עם מדינות המחוז צפויה להכריז היום על סגר שימשך עד 10 בינואר ויכלול גם סגירת בתי הספר. סגירת כל החנויות הבלתי הכרחיות והמלצה לא לצאת מהבתים שלא לצרכים חיוניים. לא ברור אם תותר תנועה בין מדינות מחוז במהלך חג המולד, ומה תהיה המתכונת המאושרת למפגשים משפחתיים.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות