מימון כיפת ברזל אושר

התקציב הנוכחי טרם עבר בכנסת – וגם השרים החדשים עוד לא עיכלו את החומר, והקורונה דורשת מדיניות גמישה. ולמרות כל אלה שר האוצר כבר משחרר הצהרות על אופי התקציב ל- 2023 – 2024, בין היתר כדי לגלגל הלאה הבטחות שלא ימומשו בשנה הקרובה. ליברמן בחר לצאת בהצהרות בנוגע לתקציב הבא, עוד לפני שהתקציב הנוכחי עבר, לא צריך להית כלכלן מדופלם כדי להבין שההודעה מיועדת בעיקר ליחסי ציבור, עם זאת הפרסום ראוי להתייחסות. הוא מנסה להקדים רפואה למכה לנוכח הביקורת על שלא מימש את הבטחתו להגדיל את שכר חיילי החובה, אבל הוא ישפר את תנאיהם. הוא הזכיר אמנם שתקציב המדינה טרם עבר בכנסת, אבל הוא מתנהג כאילו התקציב מאחוריו.
הנכים מקפיאים את המחאה. גורמים בממשלה אמרו שהדרישות התקבלו. אחרי שבועות של חסימות כבישים ומסילות שגרמו לשיבושים קשים בתנועת הרכבות. הובהר להם שהכסף ישולם במלואו. המחאה לא תסתיים עד לקבלת הכסף בחשבונות.

ארה"ב – אחרי הסערה בית הנבחרים אישר ברוב מוחץ את מימון כיפת ברזל –  הדמוקרטים הפרידו את ההצעה לחידוש מלאי הטילים המיירטים בסיוע של מיליארד דולר מהתקציב.

גרמניה – רגע לפני הבחירות בגרמניה מולטי מיליונרים מעבירים מיליארדים לשוויץ. הפחד ממסים על עשירים עושה את שלו.  נקאים ומנהלי השקעות בשוויץ מדווחים על גל של גרמנים עשירים שמעבירים את כספם למדינה בצורה שתגן עליהם ממיסוי בגרמניה.
כדי להקים ממשלה שולץ הנבחר יצטרך להוכיח שהוא אכן ממשיך דרכה של מרקל.
הממשלה הגרמנית הבאה תשים דגש על מעבר לכלכלת אקלים, אך קווי היסוד בנוגע לגירעון, מסים, שכר מינימום, מדיניות רווחה ומהגרים רחוקים מלהיות מוסכמים. גרמניה היום מפוצלת מתמיד. שולץ הצליח למצב את עצמו בהצלחה כממשיך דרכה של אנגלה מרקל. הוא מחושב ומדויק וללא ילדים בן 63. המשימה של שולץ, דורשת לפחות את היכולת למשא ומתן.

מחיר התובלה הימית עלה ב- 776% בתוך פחות משנתיים – וזה ישפיע על הכיס של כולנו. עלויות השינוע בכל העולם ממשיכים לעלות. בתחילת השנה מקום במכולה סטנדרטית מסין לאזור הים התיכון עלה פחות מ-6000 דולר. היום המחיר הוא יותר מכפליים. גם מחסור של ממש במכליי סחורות סטנדרטיים הוסיף למחיר.

בקרוב – כ-90 אלף מובטלים מבוגרים יפסיקו לקבל סיוע מיוחד מהמדינה. – 19 אלף מובטלים בני 67 ומעלה יישארו מסוף החודש ללא הסיוע המיוחד שקבלו מהמדינה בעקבות הקורונה. מ-10 באוקטובר כ-70 אלף מובטלי קורונה בני 40 ומעלה יפסיקו לקבל דמי אבטלה, ורק מעטים מהם יהיו זכאים להבטחת הכנסה. בכך יסתיימו הארכות דמי האבטלה בקורונה וביטוח לאומי יחזור לשגרת תשלומים רגילה.

משבר האנרגיה מתפשט בעולם – הנפט זינק מעל 80 דולר לחבית. מחירי נפט ברנט השלימו עלייה של 55% מתחילת השנה, והם מצטרפים גם למחירי הגז הנוסקים.

בחורף הקרוב צפויים תושבי אירופה להרגיש היטב את המחסור בגז טבעי המשמש להסקת בתיהם ולענפי תעשייה שונים. התחזיות הן כי חורף קשה ישפיע על מדינות רבות ברחבי העולם ויגרור עליות מחירים, הפסקות חשמל כפויות ושימוש בדלקים מזהמים.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות