מיליון מובטלים דורשי עבודה

 

המספרים של שוק התעסוקה בארץ – מיליון מובטלים דורשי עבודה. המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים.
העולם כבר לא יהיה שייך לצעירים, בני 18-39 נפגעו כלכלית הכי קשה מהקורונה. סובלים מאבטלה
, מתקשים לספק לעצמם צרכים בסיסיים והחובות שלהם גדולים.

פרופ' גמזו – 40% מהמאומתים בימים האחרונים הם חרדים. אחרי שיאי התחלואה של תחילת הסגר, הוא צופה שכעת תתחיל מגמת ההפחתה, לדבריו בתנאים מסוימים ניתן להקל גם עם 2.000 נדבקים ביממה. שיא חדש – 32 בני אדם נפטרו ביממה.
האינדיקטורים חושפים – כלכלת ישראל בבלימת חירום.
המאבק הכושל ממשיך להכות במשק. כאן נוצרת אבטלה כרונית שנפגעיה העיקריים הם בעלי השכלה נמוכה וצניחה בשימוש בכרטיסי אשראי מעידה על צמצום הצריכה – שוק הנדלן נכנס לקיפאון והתוצאה הצפויה תהיה פגיעה קשה בהכנסות ממסים. האבטלה אינה מצב סטטי, ככל ששוקעים בה יותר, קשה יותר לצאת ממנה.

20 שנה אחרי שפותח – טבילת אש ראשונה לטיל הישראלי הסודי בנגורנו קראבך – אזרבייג'ן שיגרה "טיל לורה" מתוצרת התעשייה האווירית להשמדת גשר, בהפעלה המבצעית הראשונה שלו אי פעם. אם ארמניה תשגר טילים בתגובה עשויים האזורים לרשום עוד הפעלות בכורה של נשק ישראלי, "טיל הברק 8". מדובר בטיל קרקע קרקע בינוני, כ-430 ק"מ שמצויד בראש קרב כבד יחסית, במשקל של 560 ק"ג, הטיל פותח כדי לפגוע במטרות איכות, כמו מפקדת אויב, מרכזי קשר וסוללות טילים שלו וניתן לשגר אותו מהיבשה ומהים, הודות ליכולת פגיעה מדויקת מאוד, סטייה של עד 19 מטר בלבד מהמטרה. לפי ההערכות השקיעו האזרים יותר מ-5 מיליארד דולר ברכש אמצעי לחימה ישראלים. על רקע הסכסוך מול אזרבייגי'ן ארמניה החזירה את השגרירה מישראל.

הברקזיט מסתבך – האיחוד האירופי החל בהליך משפטי נגד בריטניה. – זאת לאחר שהממשלה הבריטית העבירה בפרלמנט חוק שנוגד את הסכם הברקזיט. הברקזיט צפוי להיכנס לתוקף בסוף השנה, אך שני הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע לטיב הסחר ביניהם אחרי הפרישה. האיחוד הודיע כי החל בהליכים משפטיים נגד בריטניה,  של העובדה כי הממשלה העבירה בפרלמנט חוק הנוגד למעשה את הסכם הברקזיט. ההודעה פורסמה הבוקר לאחר שבריטניה לא השיבה לדרישה מצד בריסל לעצור את הליכי החקיקה. ההליך מאשים את בריטניה בהפרת חובותיה, והוא עשוי להגיע לבית המשפט האירופי הגבוה לצדק . בריטניה כפופה לפסיקות בית משפט זה עד 31 בדצמבר 2020 , והוא עשוי להטיל קנסות גדולים אם ימצא שיש סיבה לתלונה מצד נציבות האיחוד האירופי.

שר האוצר – בקרוב נתחיל לעבוד על תקציב 2021 – ואם הכנסת לא תאשר בקריאה שניה ושלישית את תקציב המדינה ל-2020 אזי היא תתפזר ובחירות יערכו באמצע מרץ 2021 .

בשורות רעות לטראמפ ולעולם – הגל השני מחסל את התאוששות הכלכלה – מה שמסכן את השווקים ואת בריאות הכלכלה העולמית הוא גל שני של מגפת הקורונה שסוחף את העולם. ממשלות שפכו אמנם עשרות טריליוני דולרים בתמריצים כלכליים, אולם אלה מיצו במידה רבה את פעולתם. בארה"ב מתמהמה הקונגרס בהעברת חבילת סיוע שלישית לכלכלה, ובבריטניה מאיימת הממשלה להפסיק את התמיכה בעובדים בתעשיות שאין להן זכות התוצאה של כל אלה היא בלימה של קיום בזמן המגפה – ההתאוששות בשבוע האחרון הוכרזו פיטוריהם של עשרות אלפי עובדים בעולם , והם הצטרפו למובטלים רבים אחרים – בתעשיות הבידור, האנרגיה,  התעופה והקמעונות. בכלכלה מתעוררות ומתפתחות נבלמות התקדמות של שנים בצבירת עושר ותעסוקה, חינוך ורווחה, ועל עשרות מיליוני איש בעולם מאיים הסיכון להיקלע לעוני ולרעב. – 3.5 טריליון דולר כבר נמחקו – והתחזית העובדים משלמים את מחיר הקורונה.

שר האוצר של בריטניה מזהיר מפני ההשלכות של הטלת סגר נוסף – סגר נוסף יפגע קשות בכלכלה והחברה הבריטית הוא מצר על ההגבלות המוטלות על המסעדות, אך קרא לציבור לציית להנחיות. כלכלה עם קשיים משפיעה על היכולת לממן גופים ציבוריים כמו מערכת הבריאות ומצבם הבריאותי של אנשים לטווח ארוך.

 

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות