מה קורה עם תקציב המדינה

המל"ט הישראלי החדש שמיועד לחיל האוויר הגרמני המריא לטיסת בכורה. לפני שנתיים נחתמה עסקה לאספקת 7 מל"טי הרון TP בין התעש"א ואייבאס לחיל האוויר הגרמני, היקף העסקה 600 מיליון דולר. המל"ט הראשון יימסר לגרמנים בעוד כחצי שנה. הוא משרת גם בחיל האוויר. והוא אחד המל"טים הגדולים בעולם עם מוטת כנף של 26 מטר, וכושר נשיאה של יותר משני טונות. הוא מסוגל לשאת אמצעי תצפית, תקשורת ולחימה אלקטרונית ויש דיונים לציידו בחימוש לתקיפה. אנחנו עומדים בזמנים למרות הקורונה.

מה קורה עם תקציב המדינה? – נתניהו וגנץ זורקים את האחריות למשבר התקציב מאחד לשני. נתניהו: הסיבה שאנחנו לא מעבירים תקציב היא שכחול לבן לא מוכנים להעביר את התקציב. בתגובה מכחול לבן: ראש הממשלה צריך להפסיק לדרדר לבחירות. גנץ: נתניהו ינצל את משבר התקציב להפיל את הממשלה בטרם יגיע תורו של גנץ להיכנס לתפקיד ראש הממשלה. התפטרותו של החשב הכללי נובעת מחוסר ההתקדמות בהכנת תקציב, ומהווה חלק מתהליך רחב יותר, במסגרתו מחפש ראש הממשלה את המוצא ממשלת האחדות עם כחול לבן

הקורונה חתכה חצי מהצריכה הפרטית בישראל. שוק העבודה ושוק האשראי צנחו בחדות ברבעון השני, והמדד בכללותו רשם צניחה של פי 4 לעומת הרבעון הראשון. המשמעות היא שהצריכה הפרטית – מנוע הצמיחה המרכזי של המשק – התכווצה   ב-50%. הצריכה הפרטית היא מנוע הצמיחה המרכזי של המשק שכן משקלה מתוך התוצר עומד על כ- 50% בממוצע.

זה הזמן להביט קדימה. ישראל חייבת מחשבה כלכלית מאחורי הגל השני. אפשרי שהחלטת הממשלה על הדממה כמעט מוחלטת של המשק בפרוץ משבר הקורונה הייתה קיצונית מדי. תהליך ההדממה העסקית אצלנו היה מהקיצוניים בעולם גם בהשלכותיו המקרו כלכליות. עם זאת שיקום המשק נראה איטי מהצפוי.
האם ההדממה העמוקה של המשק היא שהשפיעה על האטת השיקום הכלכלי?
מדינות אחרות הקטינו את הפעילות הכלכלית באופן מדורג יותר, ולא סגרו עסקים באופן גורף, עובדים רבים נשארו במעגל העבודה וקיבלו ממעסיקיהם שכר של 60% והממשלה פיצתה את המעסיקים. עסקים רבים המשיכו לפעול בפרופיל נמוך, והעובדים הועסקו בשימור לקוחות, בזיהוי הזדמנויות עסקיות, במחקר ופיתוח ובתחזוקה ובפעילויות שנדחו בימים כתיקונם.
לסיכום – המהלכים הקיצוניים שהיו חשובים להדברת הקורונה, קשורים גם
לקצב ההתאוששות הכלכלית האיטי מהמשבר.

פרויקטור הקורונה הוא עלה תאנה ללא כל סמכויות, והכאוס צפוי להימשך. נתניהו הבטיח בסוף השבוע שפרופ' רוני גמזו יקבל לידיו את כל הסמכויות לקטיעת שרשרת ההדבקה, אבל למעשה הסמכויות יישארו בידי משרד הבריאות, וגמזו ישמש כעוזר בלבד.

דרישה לדיון דחוף של הוועדה לביקורת המדינה עקב עלייה בהיקף ההתאבדויות בעקבות הקורונה הכלכלית
הפרסומים באמצעי התקשורת מעלים תמונת מצב מדאיגה במיוחד. מחודש מאי הגיעו למוקד ער"ן 70 דיווחי אובדנות על רקע כלכלי, לעומת 10 מקרים בכל שנת 2019 . העלייה מטרידה גם את ארגוני העצמאים בארץ שמבקשים דיון דחוף בנושא ואיסוף מידע על היקף התופעה.

ארה"ב – שלב נוסף בהידרדרות היחסים. הורתה לסין לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון. מסין נטען כי המהלך היה חד צדדי מצד ארה"ב והממשלה הסינית מתכוונת להגיב בצעדי נגד מחמירים. בשלב זה עוד לא ברור מה הוביל להחלטה האמריקאית. וזהו שלב נוסף בהידרדרות היחסים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מפני גל של פשיטות רגל תאגידיות בחודשים אלה- ארה"ב בדרך למיתון כפול ראשון מאז שנות ה-80. הזינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה הגדיל את הסיכוי למיתון כפול בכלכלה הגדולה בעולם. ההסתברות להרעה נוספת, לא רק בווירוס אלא גם בכלכלה עצמה שכל כך חרדים מפניו היא ממשית ביותר.

ברקע משבר הקורונה רוסיה הורידה את הריבית לשפל של 4.25% . ההורדה מוזילה את עלות האשראי לעסקים ולצרכנים שנפגעו מההגבלות ומירידת מחיר הנפט. משבר הקורונה הכניס את המדינה למיתון עמוק. ואילץ את פוטין לדחות תוכנית פיתוח לאומית ל- 6 שנים בהיקף של 360 מיליארד דולר.

ישראל והודו יבחנו יחד טכנולוגיות לזיהוי מהיר של חולי קורונה. – משלחת שיוביל משרד הביטחון תצא לניו דלהי לסדרת ניסויים בארבע טכנולוגיות מבטיחות, לזיהוי הנגיף תוך דקה באמצעות בדיקה קולית, בדיקת אוויר נשוף ובדיקת רוק. בשבועות הקרובים ימריא מישראל לניו דלהי מטוס מיוחד עם משלחת של מנהל פיתוח אמצעי הלחימה מפא"ת. המטרה ניסוי הודי רחב היקף, שיבחן 4 טכנולוגיות לאיתור מהיר של חולי קורונה. המבצע המשותף יהיה השלב הסופי במחקר שמתקיים בארץ כבר כמה חודשים. וזה גם יסייע להודו להתמודד עם משבר הקורונה החריף במדינה.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות