ליברמן במסר לחרדים

הנגיד מזהיר – השוק הפיננסי לא ייתן לנו להגיע למצב שבו לא נטפל בגירעון. – גם שר האוצר הבהיר כי הגדלת החוב ביחס לתוצר לא מתאימה לישראל.                   השוק הפיננסי לא ייתן לנו להגיע למצב שבו לא נטפל בגירעון, הוא יעצור אותנו קודם.

ליברמן במסר לחרדים – חייבים תיעדוף ברור בתקציב לאלה שמשרתים בצה"ל, עושים מילואים עובדים ומשלמים מסים. העסקנים החרדים רוצים להחזיק את הצעירים בני ערובה. מה שחשוב בנושא החרדי זה לתת לצעירים השכלה ומקצוע, אחרת לא נוכל להוציא אותם מעוני.

הגדלת החוב עלולה להביא להורדת דירוג האשראי, שר האוצר הודיע שבכוונתו לפעול להתייעלות ממשלתית ולביטול יחידות כפולות בתוך הממשלה. כמו כן הודיע על ביטול הפטור ממע"מ על קניות באינטרנט מאתרים בינלאומיים. ההצעה לביטול הפטור על יבוא אישי בשווי של עד 75 דולר.

במשרד האוצר שוקלים את הארכת תשלומי החל"ת למבוגרים ולנשים הרות. מדובר בקבוצה של גילאי הפנסיה מעל 67 שפוטרו או הוצאו לחל"ת במהלך הקורונה.

בנק ישראל – מנתק את היו"רים בבנקים מהניהול השוטף ומקצץ להם את זכיות הסוציאליות. טיוטה חדשה של הפיקוח על הבנקים קובעת כי בבנקים ללא גרעין שליטה על היו"רים להתמקד בהתוויית המדיניות ובפיקוח, אך מרחיק אותם מהניהול הביצועי ומדיוני ההנהלה וועדותיה. ביטול הזכויות הסוציאליות והחזר ההוצאות יפגע בתגמול היו"רים שגם כך הגבל בחוק שכר הבכירים.

הבנקים ממשיכים לחנוק את העסקים הקטנים – צמצום של 6% באשראי.- ללא פעילות הקרן להלוואות בערבות המדינה העסקים הקטנים היו חווים ירידה של 11% באשראי. הקרן העמידה לעסקים אלה ערבויות בסך של 19.3 מיליארד שקל. עסקים זעירים שמחזורם עד 2 מיליון שקל סבלו מצמצום של 6% באשראי ב-2020.

האוצר על מתווה החוב – הדגשה וחשיבות זה מבנה החוב ולא שיעורו. הגדלת החוב צריכה להיות רק לצורכי השקעה. בסביבת ריבית אפסית נטל החוב הוא נמוך מאוד. ולכן הגדלת החוב צריכה להיות רק לצרכי השקעה.
בנק ישראל – הפצצה, האם זה הצעד שיבלום את טירוף מחירי הדיור?
ברקע העלייה בביקושים לדיור, בנק ישראל מבהיר לבנקים כי הוא לא מאשר להשתמש בהלוואות שנלקחות על דירה קיימת לצורך רכישת דירה נוספת. לנוכח טירוף המשכנתאות והעלייה בביקושים לדיור.

החגורה מתהדקת – ירידה של 7.5% בפדיון רשתות המזון בארץ – במרץ- מאי.

ארה"ב – הדילמה ההיסטורית של האיש שמדפיס 120 מיליארד דולר כל חודש, כלכלת ארה"ב חזויה לצמוח ב- 7% השנה, ורמות המחירים זינקו,  אך הבנק הפדרלי משאיר את הריבית ברמה אפסית וממשיך את ההרחבה הכמותית.
מאז 2008 השוק והכלכלה התרגלו למדיניות המרחיבה, וההנחה היא שבלעדיה אסון כלכלי כבד יתרחש .

בריטניה – האינפלציה עלולה להגדיל את החוב הלאומי לסכום שלא נראה מאז מלחמת העולם השנייה, החוב בממלכה מסתכם ב – 2.2 טריליון ליש"ט בשל עלויות המגפה. על פי דוח מהבנק להסדרי סליקה בינלאומיים בשוויץ,  אם האינפלציה תמשיך לגדול היא תגרום לזינוק בריבית ותגדיל משמעותית את החוב הלאומי. בבנק  הזהירו כי האינפלציה עלולה לזנק, מה שיפעיל לחץ על הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית לרמות הגבוהות ביותר שנרשמו מאז שנות ה-90. זינוק בריבית עלול להגדיל משמעותית את עלויות האשראי הלאומית והחוב יגדל לרמות שלא נראו מאז מלחמת העולם השנייה.

 

כתב – צבי לוי  

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 124

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות