לוקר ימשיך לנהל את תע"א

לוקר ישנה סטטוס ל- יו"ר לא פעיל וימשיך לנהל את תע"א – הוא הודיע בינואר כי יפרוש מהתעשייה האווירית בשל הכפילות עם התפקיד המקביל בפז. כעת הוכרז פתרון טכני שיאפשר לפחות בינתיים את כפל התפקידים, ולוקר ימשיך להגיע לישיבות ולהוביל את החברה לקראת ההנפקה. שמות של שני מועמדים אפשריים להחליפו  נדחו. סוגיית כפל התפקידים – הולכת ומסתבכת אבל נראה כי נותר בשלב זה על שני התפקידים. למרות מורכבות כל אחד מהם, לא מעט בגלל הפלונטר הפוליטיהמונע בחירת מחליף.

התע"א מתרחבת בעולם – מקימה מרכז לשירותי תעופה בליטא. צפוי להתחיל את פעילותו במהלך 2022, מרכז התחזוקה החדש, שיקום בשיתוף  חברת  AVIATIC מרכז תחזוקה בשדה התעופה בליטא, תחזוקה ושיפוץ כלי טיס, הסבת מטוסים של נוסעים למטען הדרכות והכשרות.

יוני מתקרב – אלה הפתרונות ששוקלים בממשלה לגמילת המשק מדמי אבטלה. בתחילת המשבר נאבק אגף התקציבים במודל של העסקה במשרה חלקית והשלמת שכר על ידי המדינה. כעת כשחזרתם של רבים לעבודה מתעכבת בשל הארכת דמי האבטלה, האגף עושה פניית פרסה. במקביל, נשקלים שינויים בשיטת הזכאות לקצבה ולקיצוץ הדרגתי בתשלומים.
רגע האמת של המשק הגיע, במשרד הבריאות כבר מבהירים שלא צפוי סגר נוסף ורוב ההגבלות על הפעילות הוסרו בפועל. הקניונים שוקקים, המסעדות עמוסות, וגם אולמות התרבות מתחילים לחזור לפעילות. השאלה הגדולה שנותרה היא אם ההתאוששות של המשק תהיה חדה ומהירה, או איטית וקשה. סימן השאלה העיקרי מרחף מעל שוק העבודה, שנפגע באופן חריף. קצב התאוששותו יקבע את קצב הצמיחה העתידי של ישראל. למרות האי ודעות הרבה, כמה עקרונות ברורים כבר כעת לגורמים העוסקים בסוגיה.

אושרו מענקים למובטלים שיחזרו לעבודה, בכמה כסף מדובר ומתי נראה אותו בחשבון. ההצעה שהייתה חלק מהתוכנית הכלכלית החדשה של נתניהו וכץ עברה את אישור העבודה והרווחה על רקע הפתיחה הנרחבת של המשק. מענקי החזרה לעבודה יכולים להגיע לאלפי שקלים ויפרסו על פני 4 חודשים לפי מתווה עליו סיכמו רה"מ שר האוצר ומנכ"ל הביטוח הלאומי. אחד הצעדים בדרך לסיום מודל החל"ת הגורף ועידוד שוק העבודה להשתקם יוצא לדרך. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה את הצעת ראש הממשלה ושר האוצר לחלוקת מענקי חזרה לעבודה לתמרץ מובטלים ותיקים להשתלב בתעסוקה. מדובר בהצעה שהייתה חלק מהתוכנית הכלכלית החדשה של נתניהו וכץ ועברה את אישור היועצים המשפטיים, וכעת גם את אישור ועדת העבודה והרווחה.

נתניהו הצהיר בראיון כי כמו במקרה של החיסונים כך הוא יהיה מחויב לשיקום המשק. והציג תוכנית פעולה – הורדת מסים וחלוקת מענקים כשאין תקציב והגרעון עצום !

מנכ"ל שרות התעסוקה – קורא לא להאריך את מודל החל"ת – רשת הביטחון הייתה נכונה ונחוצה מאוד בשעתה, אך אסור שתהפוך לחסם בפני חזרה לעבודה, ומאידך לא יהווה חסם בפני חזרה לעבודה. בכל זאת ישראל הוציאה 2.6 מיליארד שקל על רכישת חיסונים נגד הקורונה. – נמסר בדיון בוועדת  הכספים של הכנסת.

המחסור בעובדים מיומנים בהייטק – איום אסטרטגי על המשק. 18.5 אלף עובדים חסרו ב- 2019 . פערי הענק במערכת החינוך פוגעים בפוטנציאל כ"א להייטק בשכבות החלשות וזה איום אסטרטגי על המשק. ואין גוף שייקח אחריות על הכשרתו.

בימים האחרונים סוכמו הפרטים על הקמת קרן השקעות חדשה שבמסגרתה ישקיעו האמירויות 10 מיליארד דולר בישראל. – הכשרת נמל אילת והתאמתו לקליטת אוניות גדולות ועד מסילת רכבת להובלת סחורות מהמפרץ לנמל חיפה. וזה אמור לסייע בשיקום הכלכלה הישראלית ממשבר הקורונה.

בריטניה כבר משלמת מחיר כבד על עזיבת האיחוד – קריסה מזעזעת ביצוא. בחודש הראשון לברקזיט, היצוא מבריטניה לאיחוד האירופי צנח ב- 40% בעוד במדינות האיחוד האירופי כבר החלו בהחמרת הבדיקות בגבולות. בריטניה מתמהמהת ומכעיסה את היצואניות,  מחסלים את היצוא – הממשלה מצידה תולה את התקוות להתאוששות בקצב ההתחסנות המהיר. התמ"ג הבריטי ירד ב – 2.9% בינואר לעומת דצמבר.

ארה"ב  –  העשירים על הכוונת – ביידן מתכנן את העלאת המיסים הגדולה הראשונה מאז 1993. יעלה מיסוי לעשירים ותאגידים, ומדגיש כי מי שמשתכרים פחות מ-400 אלף דולר לא ייפגעו. ההעלאה נועדה לממן תוכנית כלכלית ארוכת טווח. וזאת לאחר חבילת התמריצים בשווי 1.9 טריליון דולר. ולא תסתמך רק על חובות ממשלתיים כמקור מימון. העלאה הן במס החברות והן האישי של בעלי הכנסות גבוהות.

 

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות