לוויני הריגול בדובאי

ועדת המינויים פסלה את מועמדותו של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית. – בין הנימוקים לפסילה – מהלך ההפקה האמור להתחיל בתע"א בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור. פרץ הוצא לתפקיד על ידי שר הביטחון בני גנץ לפני כשלושה חודשים.
בתום דיון של 12 שעות החליטה ועדת המינויים בשרות הציבורי, בראשות השופטת בדימוס בלהה גלאור, לפסול את השר לשעבר עמיר פרץ מלכהן כיו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית. בין הנימוקים לפסילה היו מהלך ההנפקה האמור להתחיל בתעשייה האווירית בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור.

התעשייה האווירית תציג את לוויני הריגול שלה בדובאי. –  לראשונה אישר משרד הביטחון להציג באמירויות את לוויני הריגול המשמשים גם את צה"ל, כשלב ראשון לקראת אישור לייצוא שלהם למדינות במפרץ.- תחשוב בקונגרס החלל בדובאי גם מיני לווין תקשורת , שיעלה פחות  מ-100 מיליון דולר.
בקונגרס שנפתח היום בדובאי יוצגו שתי גרסאות לוויין הריגול, האחת משתמשת במצלמה והשנייה במכ"ם. התע"א תחשוף בקונגרס גם לוויין תקשורת חדש MSC  קטן וזול מלווייני ה"עמוס" המוכרים שלה.

התעשייה האווירית תשקיע 40 מיליון דולר לאזרוח טכנולוגיות צבאיות – תע"א תקים שותפות עם חברת פוליאקין. בשלב הראשון השותפות תתמקד באנרגיה, בתעשייה חכמה ובהפעלת רחפנים מסחריים. – "SixAI"  התעשייה האווירית תקים שותפות עם חברת צבאיות למענה לצורכי השוק האזרחי. השותפות תהיה בהחזקה משותפת של שתי החברות  ותפעל תחת צוות ניהולי מומחה.

מבקר המדינה – בנק ישראל צבר יתרות מט"ח כפולות מהרצוי –  איך מצאנו את עצמנו עם 204 מיליארד דולר? יתרות המט"ח של הבנק זינקו בשיעור החד ביותר ביחס למדיניות בעלות תמ"ג דומה והן חורגות מהיעדים שהציב הבנק. רכישות הדולרים  טוען מבקר המדינה תורמות ליוקר המחיה. היתרות האדירות שהצטברו בבנק ישראל גדולות כפליים בערך מהרמה הרצויה של יתרות המט"ח – לפי החלטות בנק ישראל עצמו. הדבר עלול להביא לפגיעה במעמדו של הבנק, אם יחול פיחות חד בשער הדולר. הרכישות פוגעות ביבוא ומגדילות את יוקר המחיה.

ועדת הכספים אישרה את התקציב לקריאה שנייה ושלישית – הדיון על התקציב התארך בשל אלפי הסתייגויות שהוגשו חברי האופוזיציה, אך לאחר שהוקצו להם כספים קואליציוניים נתנה האות לאשר את חוקי התקציב בוועדה. הועברו 5 מיליון לבתי חולים בפריפריה, 14 מיליון לתרבות יהודית, 30 מיליון לחינוך העצמאי ו-30 מיליון לחינוך התורני ש"ס. תקציב המדינה אושר בוועדת הכספים יועבר להצבעה במליאה. ההסכמות כללו התחייבות להעברות תקציביות בהיקף של כ- 91 מיליון שקל שביקשה האופוזיציה.

ארה"ב – חברות אמריקאיות רבות – שיבושים בשרשרת  האספקה מובילים לעלויות מחירים ולאינפלציה. יותר ויותר חברות מדווחות על חוסר בחומרים שנובע בין השאר מסגירת מפעלים בגלל התפרצויות קורונה וקושי בגיוס נהגי משאיות. חלק מהן כבר העלו מחירים אבל בשיעור מתון למקרה שהאינפלציה תימשך זמן קצר בלבד.
תנאי העסקה גרועים מניעים גל התפטרויות ענק בארה"ב – נשים, אנשים ללא תואר אקדמי ועובדי תעשיית השירותים הם הכוח המניע מאחרי 30 מיליון אמריקאים שנטשו השנה את משרותיהם. ההשלכה האפשרית – עידן חדש של אינפלציה, למגמה הזו מצטרף איום נוסף למעסיקים, גל שביתות ארצי.

טורקיה – ארדואן הוא המכשול להתאוששות הכלכלה הטורקית. הלירה הטורקית צנחה לשפל של כל הזמנים. הכלכלנים סבורים כי הפחתת הריבית כשהמשק הטורקי מנסה להתאושש ממשבר הקורונה וכשקצב האינפלציה עומד על 20% תוביל להאצת קצב עליית המחירים. אם אכן יגרש ארדואן את שגרירי המערב גם ההשקעות במדינה ייפגעו קשות. המצב להיום 9.85 לירות ל- 1 דולר.

 

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות