לוויין התצפית האסטרונומית

התעשייה האווירית – תפתח את לוויין התצפית האסטרונומית הישראלי הראשון ב- 90 מיליון דולר. הלוויין ישוגר לחלל בעוד כארבע שנים במסגרת תוכנית של סוכנות החלל הישראלית ומכון ויצמן, נאס"א תתרום את שיגורו לחלל – בתמורה לקבלת גישה לתוצרים ממנו.
התעשייה האווירית תפתח ותבנה את הלוויין ULTRASAT  שישוגר לחלל ב- 2026 ויבצע משימות תצפית בחלל העמוק וגילוי תופעות פיסיקאליות רגעיות.

פיצוץ במו"מ על חריגות השכר בתע"א, הפיצוץ בין עובדי התעשייה האווירית לאוצר על רקע הניסיון לטפל בחריגות השכר בחברה בשנים האחרונות,  יאיר כץ יו"ר ועד העובדים ובנו של שר התיירות חיים כץ דורש התערבות מיידית של שר האוצר- העלאות שכר לעובדים ומאיים בשביתה. – נשבית את תע"א ונשרוף את הרחובות.

מדד פברואר מסמן העלאת ריבית נוספת – ירידת הקצב השנתי של האינפלציה הייתה אמורה להיות צפירת הרגעה עבור הנגיד. אלא שמבט מעמיק יותר בנתונים מגלה כי הבנק המרכזי לא מצליח לרסן את האינפלציה וכי מושרשת עמוק במחירי השירותים, כעת ברור כי הנגיד יצטרך להעלות את הריבית, אבל אחרי שתקף ב-CNN את ההפיכה הוא עלול לזכות לתגובה מהפוליטיקאים.

ההייטקיסטים נוהרים לפורטוגל, 137 אלף פניות לקבלת אזרחות – כעת עם המהפכה המשפטית והסערה שעוררה כאן, המגמה מורגשת ביתר שאת, כשעוד ועוד אנשים מחפשים שם מקלט וחברות הייטק מהארץ מקימות שם מרכזי פיתוח. הבקשות של ישראלים לעבור לפורטוגל עלו מאז ששר המשפטים הכריז על המהפכה שהוא מתכנן למערכת המשפט, המסלול המהיר עבור מגורשי ספרד – משכו הרבה ישראלים לשם. ועכשיו המצב הפוליטי מעצים את המגמה. אלא שהפעם הרבה הייטקיסטים.

ממשיכים להתמקד באינפלציה הבנק האירופי הקפיץ את הריבית ב- 0.5% – למרות הצרות בענף הבנקאות, הבנק המרכזי של הגוש בראשות כריסטין לגארד העלה את שיעור הריבית על הפקדות בבנק ל- 3%, הריבית במשק הועלתה אף היא בהתאם לתחזית ב-0.5% ל- 3.5%. האינפלציה בגוש היורו על עלייה שנתית של 8.5%.

הבנקים שלנו רשמו השנה רווח היסטורי של יותר מ- 20 מיליארד שקלים. – לאומי הוא שיאן הרווחים של 2022 עם 7.7 מיליארד שקלים של רווח נקי, עלייה של 28% מהשנה שעברה. הרווחיות של הבנקים מגיעה בעיקר בזעות הריבית הגבוהה על ההלוואות והמינוס. הישראלים נוטים להשאיר את הכסף בעו"ש ולא מנצלים את הרווח שיכולים להשיג בפיקדונות.

יציבות במט"ח, הדולר ב- 3.64 שקלים, החלטת בנק ישראל תלויה לגמרי בפד. אתמול פורסם כי מדד המחירים עלה בפברואר ב- 0.5%, מעל התחזיות בשוק, פסגות – בכל יום אחר, נתון האינפלציה היה מוביל להעלאה וראית בריבית בנק ישראל –  האירועים בשווקים הגלובאליים בגזרת הבנקים באירופה ובארה"ב משנים את התמונה. תנועות קלות בשוק המטח המקומי, יום לאחר נתוני האינפלציה- הדולר נסחר סביב 4.64 שקלים  היורו על 3.86 שקלים. תנועות קלות בשוק המט"ח המקומי.

הנתונים החדשים של שוק הדיור מסמנים: משבר נדל"ן כבד בדרך.- נתוני בנק ישראל והלמ"ס מצביעים על ירידות של עשרות אחוזים ברכישת דירות ובלקיחת משכנתאות, הבעיה המרידה של 42% בהיקף הדירות החדשות שנרכשו בחודש ינואר, ושל כמעט 50% בהיקפי המשכנתאות שנלקחו בחודש פברואר. מאותתים כי המשבר שאליו נכנס שוק הנדל"ן הוא מהחמורים שידע השוק בעשורים האחרונים. זאת, משום שעל אף הירידות הדרמטיות המשבר נמצא רק בתחילתו שבר פוגש את היומיים בשוק קפוא עם ריבית מטפחת.

 

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות