לדחות את הפחתת הפנסיה

יוזמה ראשונה של יו"ר ההסתדרות – קורא לדחות את הפחתת הפנסיה בקרנות הוותיקות. ארנון בר-דוד כתב למנכ"ל האוצר, אני דורש שההפחתה לא תיכנס לתוקף ותידחה לאלתר, עד שנגיע לפתרון מוסכם שייתן מענה נכון שימנע פגיעה בציבור הגמלאים. הפחתה בשיעור של 1.259% בקצבה החודשית שמקבלים מאות אלפי חוסכים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות שאמורה להיכנס לתוקף ביוני השנה.

השקל מתחזק – היה עדיף להעלות את הריבית לפני הבחירות מאשר אחריהן. הציפיות לאינפלציה מתקרבות ליעדים של בנק ולפחות לפי הריביות ארוכות-הטווח, הריביות הקצרות נמוכה בצורה קיצונית שאינה הולמת את מצב הכלכלה.

הכל מוביל לאותה נקודה – שר האוצר הבא יצטרך לקצץ תקציבים ולהעלות מסים. כל תרחיש חייב להתחיל בהתמודדות עם בור של 13 מיליארד שקל בתקציב. ההחלטות הקשות צריכות להתקבל מיד.

דייוד מלפאס – מונה לנשיא הבנק העולמי, לאחר קמפיין נטול מתחרים. המשמעות טראמפ יוכל לקדם את האג'נדה אמריקה תחילה – במוסד פיננסי בינלאומי מוביל – מדובר בממשל שהוא אובססיבי לגבי ריבונותו. מלפאס מציג חזון צר יותר לגבי תפקיד הבנק העולמי באומרו כי על הבנק להתמקד יותר בסיוע למדינות העניות ביותר הוא חזר והזהיר כי הרב-צדדיות הלכה רחוק מדי וכי שיתוף פעולה כלכלי בינלאומי איבד מיעילותו.

טראמפ – הפד חייב להוריד את הריבית ולבצע תוכנית רכישות. ברקע לדו"ח התעסוקה לחודש מרץ הצביע על תוספת של 196 אלף משרות. הכלכלה תמריא כמו חללית אם הפד יחתוך את הריבית. בטווח המיידי ב-0.5% לרמה של 2% בלבד.

הצרות האמיתיות הן באירופה – בחודש מרץ מדד הייצור הגרוע ביותר בגרמניה זה שבע שנים וזה גרם למשקיעים למהר לקנות אג"ח. לראשונה מזה שלוש שנים התשואה על האג"ח של ממשלת גרמניה לעשר שנים נפלה אל מתחת לאפס. ומשמעות הדבר היא שהמשקיעים מוכנים לשלם כדי להמשיך להחזיק בהן.

העסקים בבריטניה אוגרים מלאים ברמות שכמעט לא נראות בזמני שלום. חוסר הוודאות בנוגע למועד הברקזיט ועצם התרחשותו מביא חברות לאגור רכיבים ואף סחורות מוגמרות כדי להיות מוכנים ליום שאחרי. המלאים הגדולים עלולים לפגוע בצמיחת הכלכלה הבריטית גם במקרה של עזיבה מסודרת. במשך 46 שנים – יצרנים בריטים ביססו את שרשראות האספקה ואת שוקי היצוא שלהם על הסחר החופשי עם אירופה. ובעוד זמן זה עלול להסתיים ולזעזע פסי ייצור חוצי גבולות שהם מן המתקדמים בעולם. וכדי להיערך לאפשרות הזו חברות בריטיות אוגרות סחורות ברמה נדירה בזמני שלום. ועזיבה ללא הסכם עלולה להוביל לכאוס בגבולות. לבדיקות מטען ממושכות ולמכסים גבוהים בין בריטניה לאיחוד, והחברות נערכות.

מה יעצור את הנפט אחרי זינוק של 31% מתחילת השנה? – למרות צפי לירידה חדה בביקוש, שורה של גורמים הביאה את מחירי הנפט לרשום את העלייה הרבעונית הגדולה ביותר זה עשור. בינתיים המתיחות בין סעודיה לארה"ב גואה על רקע הצעת חוק אמריקאית שעשויה לסבך משפטית את ריאד. מאחורי הזינוק במחירי הנפט עומדים כמה גורמים, – הסכם לקיצוץ התפוקה בין המדינות המייצאות, אופ"ק ובין מפיקות הנפט העצמאיות בראשות רוסיה, וכדי לייצב את המחירים הגיעו מפיקות הנפט ושאינן חברות בו להסכם של קיצוץ היצע ב-1.2 מיליון חביות ליום , ההסכם נכנס לתוקף בתחילת השנה. אצלנו – משרד האנרגיה החליט לייקר ב- 20 אג' ל- 6.32 שקל בינתיים .

כתב צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 119

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.
[recaptcha]

האנשים שמלווים אותנו - חסויות