כשהכסף יהיה דיגיטלי

 

כשהכסף שלנו יהיה דיגיטלי – כך יתנהל עולם בלי מזומן. האם אתם משלמים במזומן? פעם לא יכולנו להסתדר בלי. בעוד בישראל ובארה"ב השימוש במזומן עולה, במדינות סקנדינביה הוא מצוי בירידה מתמדת. אנחנו מתקשים לדמיין יצור חדש שעומד אולי להיכנס לחיים שלנו בעשר השנים הבאותמזומן דיגיטלי – מדובר בכסף שמיוצר על ידי הבנק המרכזי של המדינהאבל דיגיטלי !!. כזה שיופיע אך ורק בתוך אפליקציה או כרטיסי תשלום או חשבונות שיחזיק הבנק המרכזי עצמו, ויהפוך לתחליף לכסף הקלאסי שאנחנו מכירים.  השאלה הגדולה היא מה ההשלכות שלמעבר גלובלי  למזומן דיגיטלי, ואיך הוא יפעל??

ובאוצר – קרבות הבכירים – הקרב על בניית המטרו בגוש דן – מנהל רשות החברות יעקב קוינט והחשב באוצר רוני חזקיהו מתנגחים בידי מי תופקד השליטה על פרויקטים מתוכננים בהיקף מאות מיליארדי שקלים.- היקפו 150 מעל  מיליארד שקל. פרויקטים כמו קווי הרכבת הקלה, כבישים מהירים, מתקני התפלה, תחנות כח סולריות ועוד שלל פרויקטים שהמדינה מתכוונת לבצע בשנים הקרובות.

 

הנגיד האירופי חזר להדפיס כסףוהריבית השלילית מתפשטת בעולם. אירופה על סף משבר כלכלי , גרמניה בדרך למיתון ונכסים בשווי יותר מ-15 טריליון דולר נסחרים בתשואה שלילית. הנגיד היוצא הכריז על חידוש התמריצים הכלכליים – והגרמנים זועמים. מה הסיכונים בריבית השלילית – האם היא בדרך לישראל? התגובה של הבנקים המרכזיים – הורדות ריבית נרחבות לכיוון האפס ומתחת לו. במקרה של גוש היורו , הכריז נגיד הבנק המרכזי היוצא על חידוש התמריצים באמצעות סדרה של צעדים מוניטריים מרחיבים. הבנק המרכזי של אירופה מחדש את רכישות אג"ח וניירות ערך אחרים – שאותן ביצע בתגובה למשבר הפיננסי של 2008 ומשבר החוב של 2010 . ובמקביל – הוא מוריד את ריבית הפיקדונות. מה תהיה תגובת ארצות הברית בנושא?  הבנק הפדרלי הזרים 130 מיליארד דולר לחילוץ שוק הכסף לראשונה מהמשבר. הבנק נדרש לחילוץ הענק לאחר שהריבית היומית בשוק הריפו, החיוני למימון היומיומי של בנקים ומוסדות פיננסיים, זינקה בבת אחת בימים שני-שלישי. הערב צפוי הפד להוריד את הריבית, וייתכן שיחזור להרחבה כמותית בקרוב.

המשבר במפרץ מחריף – הנזק למתקני הנפט בסעודיה חמור מההערכות הראשונות חברת ארמקו מעריכה כי יידרשו חודשים כדי לתקן את הנזק ממתקפת הרחפנים על בתי הזיקוק. לממלכה יש מלאי נפט ליצוא שמספיק ל- 26 יום בלבד. למעשה המתקפה עצרה ב- 50% מיכולת ייצור הנפט של הממלכה. מחירי הנפט מזנקים בעוד 10%   בכיר אמריקני אמר כי איראן שיגרה משטחה כ-12 טילי שיוט ויותר מ-20 מל"טים.

בריטניה – טונים צורמים בפגישות ג'ונסון באירופה. הליש"ט והיורו נחלשים. ירידות חדות מול הדולר אחרי כישלון הפגישה וחוסר הוודאות הגובר בנוגע ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. ג'ונסון התקבל בלוקסמבורג בקריאות בוז מצד מפגינים המתנגדים לברקזיט. מסתמן כי המועד האחרון יערך ב- 18 באוקטובר השנה. ובמקביל נראה כי כמה מדינות באירופה מתחילות להשלים עם הברקזיט ללא הסכם כעובדה מוגמרת.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 121

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות