חשמל כשר

האזהרה של בכירי האוצר – הממשלה מכניסה פחות- ומוציאה יותר. ממשלת נתניהו השלישית מוציאה יותר כספים מקודמתה ומכניסה פחות ממנה בהרבה. בכירי האוצר מזהירים כי אם המגמה תחריף. הם ייאלצו להדק את ההוצאות בתקציב המדינה. בין הגורמים לירידה בהכנסות: ההאטה בשוק הנדל"ן והתקררות בשוק העבודה. למרות האזהרה בממשלה מגבירים את ההוצאות  והעודף התקציבי מצטמצם. ההכנסות ממסים ישירים באפריל ירדו ב-8% והמגמה המדאיגה נמשכת. אם המגמה תמשך יאלצו להדק את הוצאות בתקציב במדינה.

מה זה חשמל כשר – מתקני אגירת החשמל יאגרו אנרגיה עודפת המיוצרת בימי חול, ויספקו אותה בשבת לציבור החרדי שלא מעוניין באספקת חשמל שמיוצר בשבת. בשלב הראשון מדובר בפיילוט בעלות 100 מיליון שקל במימון חברת החשמל. במשרדי האנרגיה מתכננים להקים בעתיד כמה מתקני אגירה גדולים יותר בצפון  ארץ.

12 מיליארד השקלים של הכספים הקואליציוניים  יממנו החזרה בתשובה הדתה, סיוע למשפחות אברכים, הרחבת התנחלויות וגרעינים תורניים ועוד, מי שיממן את החגיגה הזו הוא בעיקר הציבור החילוני, שהכספים האלה לא משרתים אותו.

מבקר המדינה – מחסור של 190 אלף דירות הזניק את המחירים ב208% – כך נראה המחדל של המדינה בתחום הדיור. המדינה שיווקה פחות מדי במרכז ויותר מדי בפריפריה, בת"א המרכז וירושלים  חסרות 120 אלף דירות ובפריפריה יש עודף – 26% מהמכרזים נכשלו, 28% מהתוכניות לא מאושרות בזמן ,ואלה שכן מאושרות בלי אפשרות ביצוע, אין תוכנית פעולה מסודרת, ואין עמידה ביעדים.

ארה"ב עומדת בפני משבר חוב וסכנת חדלות פירעון – אם הקונגרס לא יאשר להגדיל את התחייבויותיה ותקרת החוב הממשלתי, החוב של ארה"ב כבר מגיע לתקרה ומאיים על יכולתו של הממשל לעמוד בהתחייבויותיו  כלפי מחזיקי החוב, בעוד כמה חודשים. אם הקונגרס לא יעלה את תקרת החוב כפי שעשה פעמים רבות בעבר, ארה"ב לא תוכל לעמוד בתשלומי החובות שלה והמערכת הפיננסית עלולה להיפגע מכך קשות, כבר עכשיו רואים את פרמיית הסיכון של המערכת לשנה הקרובה עולה באופן משמעותי. חוב על כ- 31.4 טריליון דולר.
השקעה בזהב התבררה כאחת המוצלחות בשנה האחרונה. עליית מחירו בתקופה זו מפתיעה, וההסברים כוללים את העלייה באינפלציה ובריבית, היחלשות הדולר בעולם, מייחסים אותה לאי ודאות גדולה בשוקי העולם. איך ניתן להשקיע בו בימים אלה.
אם לא יהיו הפתעות מרעישות הריבית בארה"ב שעלתה ל- 5.25% תעצור ברמה זו למשך זמן ממושך.

ומה בארץ – בנק ישראל לא יכול  להרשות לעצמו לעצור את ההעלאות וגם לא לרמוז לכך. – מדוע דווקא עכשיו החליטו  בפד להפסיק את העלאות הריבית,  איך זה קשור למשבר הבנקים האזוריים ומדוע לא תראו הצהרה דומה בקרוב מבנק ישראל.

המורים החרדים יקבלו עוד שלושת אלפים שקל לחודש, והמדינה תקבל קצת  יותר מידע. – צירוף רשתות החינוך החרדיות להסכם השכר אופק חדש יעלה למדינה 1.3 מיליארד שקל בשנה. המהלך לא עומד בתנאי ההסכם ולא ישיג אף מטרה חינוכית—הן בהשכלת המורים החרדים והן בלימודי הליבה. יש שוב החמצה והזדמנות לחולל שינוי חיובי במערכת החינוך החרדית.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות