חריגה ממסגרת התקציב לרכישת מטוסי קרב

עם פרוץ המשבר והכניסה לסגר הראשון במארס-אפריל 2020, הגיעו בבנקים ובבנק ישראל למסקנה שאין טעם לדרוש מאנשים שזה עתה איבדו את פרנסתם לעמוד בהחזרי ההלוואות שנטלו מהבנקים, שכן הדבר עלול להביא לגל של קשיי פירעון, לכן הם הציעו ללווים שונים, ובכלל זה ללווי משכנתאות, – דחייה של שלושה חודשים בפירעון ההלוואה החל ממאי, ובהמשך ניתנה ארכה של שלושה חודשים נוספים. הבנקים מתכוונים להפסיק את דחיית המשכנתאות ומקווים שהשוק לא יתרסק.

למרות המשבר, מודי'ס מותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי. – באפריל האחרון הורידה החברה את תחזית הדירוג מחיובית ליציבה. החששות להפחתת הדירוג עקב משבר הקורונה וגרירת הרגליים בחקיקת התקציב לא התממשו בינתיים.

הנגיד צריך לעשות הכל כדי לא להיכנס ל – 2021 עם תקציב המשכי. בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על שיעור של 0.1% והודיע על תוכנית למתן אשראי מוזל לבנקים שאמור לסייע במתן אשראי זול לעסקים קטנים בנוסף, תורחב התוכנית לרכישת אג"ח ממשלתי במסגרתה יוזרמו למשק עוד 35 מיליארד שקל.
האינפלציה ל-12 החודשים האחרונים עומדת על מינוס 0.7% כאשר טווח היעד של בנק ישראל נע בין 1% ל-3%. לאחר ההודעה על הריבית ערך הנגיד מסיבת עיתונאים ובה אמר  צריך לעשות הכל כדי לא להיכנס ל-2021 עם תקציב המשכי.

הקורונה הכלכליתבעוד אירופה תקועה, הפעילות הכלכלית בארה"ב בעלייה. העסקים בארה"ב צופים יותר ביקוש בעקבות ההקלות על ההגבלות, ואי-ודאות פוחתת לקראת הבחירות בשבוע הבא. הנתונים האופטימיים האלו מגיעים בניגוד לאירופה. היכן שהגל השני של הקורונה והגבלות חדשות על עסקים מאיימים לעצור את ההבראה הכלכלית.

הרובל נפל ב-20% – הבנק המרכזי של רוסיה מזהיר כי האינפלציה עשויה לעלות בעקבות היחלשות הרובל, אך המסחר והתעשייה חושב שזה רק יחזק את החברות הרוסיות. חברות רוסיות שלא מסתמכות על יבוא נמצאות במקום מעולה עכשיו. סנקציות אירופיות מגבילות את הגישה של רוסיה לשווקים בינלאומיים מאז 2014 , ובאחרונה הקרמלין הציג צעדים כדי לסייע לחברות להיות פחות תלויות ביבוא מארה"ב .

משרד הביטחון רוצה לחרוג ממסגרת התקציב כדי לרכוש מטוסי קרב – הצפצוף על הכללים מקבל רוח גבית מהממשלה, שפורקת עול בהתנהלות הכלכלית. באוצר זועמים אבל אין מי שיילחם. החשב הכללי פרש ואין מחליף בגלל מחלוקת פוליטית  בסוף זה יעלה בדירוג אשראי. בשבועיים האחרונים המתיחות בין האוצר למשרד הביטחון נוסקת לשיאים חדשים על רקע עסקה חדשה לרכוש מטוסים שחיל האוויר מבקש לבצע. הקרב בין שני המשרדים מקפל בתוכו כמה השלכות תקציביות עתידיות נרחבות מסממני השלטון המטרידים ביותר של התקופה וממחיש היטב את משמעותם של החלשת שומרי הסף והיעדר תקציב מדינה של משבר כלכלי, כשפתרון אינו נראה באופק. המחלוקת לגופה נוגעת למיחזור הלוואה שמשרד הביטחון מבקש לבצע כדי לרכוש מטוסים חדישים. – האם מותר למשרדי הממשלה לקחת הלוואות על חשבון העתיד להגדיל את המסגרת התקציבית שלהם ולטרפד את יכולת הממשלה להחליט על סדרי עדיפויות בעוד עשור. מדובר בהלוואה של 10 מיליארד שקל שלקח משרד הביטחון כבר ב-2014 מסיטי בנק לצורך לוקהיד מרטין. ההלוואה המקורית אושרה על ידי החשבת הכללית לשעבר. מאז השיקולים והתנאים השתנו דרמטית. ועמדת האוצר כעת היא כי מדובר במהלך לא חוקי. בינתיים גם תקציב 2021 לא נראה באופק, בגלל שיקולים פוליטיים !!

 

כתב – צבי לוי 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות