חלום הגז רחוק ממימוש

 

חוזה היצוא עם האיחוד האירופי נחתם – אך חלום הגז רחוק ממימוש !!. מעלה מספר קשיים מעשיים שבינתיים נותרו ללא דיון או פתרון – תוואי הצינור הבעייתי, השאלה מי יממן את הפרויקט, מה המחיר שישלמו באירופה, ואפילו כיצד תקבל רוסיה את הבשורה!.    מטרת הצינור היא לחבר את ישראל לאירופה דרך יוון וקפריסין. הצינור היה אמור להוביל גז בין השאר לאיטליה, אך זו נסוגה ברגע האחרון. הפרויקט שודרג מחלום מגלומני עם ודאות אפשרית אך רחוקה ותלויה בהמון משתנים. בישראל תולים תקוות רבות בשיתופי פעולה עם איחוד האירופי שאמור לממן חלק נכבד מהקמת הצינור. הביקוש באירופה גבוה מאוד, וגם יאפשר לאיחוד להתמקח על מחירים מול רוסיה ולצמצם את התלות באספקת הגז ממנה.

 

שני מונופולים עוצמתיים במשק הישראלי מצאו עצמם לפני 5 שנים בפני שוקת שבורה, שניהם החזיקו ברקורד מקצועי מצוין והפגינו יכולת ביצוע מוכחות – ובכל זאת הם נקלעו לצרה צרורה. היות שלא יכלו לסחוט עוד את כיס הציבור, ושניהם רצו פתרון שיגובש עם הממשלה. – האחד היה חברת החשמל – חברה ממשלתית כרעה באותם ימים תחת נטל חוב פיננסי של כמעט 50 מיליארד שקל. ומיכולת מוגבלת למחזר חוב. היא נזקקה לתעריף גבוה כזה שיסייע לכסות את הבור עם הזמן. –  המונופול השני הוא נובל אנרג'י . מפעילת קידוחי תמר ולוויתן ספגה מהלומה בעקבות הצלילה במחירי הנפט והגז בעולם והקיפאון בתעשיית הקידוחים. מה שהחזיק את נובל בחיים באותם ימים היה מאגר תמר הישראלי – שדרכו מכרה לחברת החשמל גז במחיר מופקע וגבוה. ואז מה עושים? איך משכנעים מדינה שגם כך נדפקת, להידפק קצת יותר.  בתמורה ממשלת ישראל אפשר פתרון למצוקה המלאכותית הסכימה ממשלת ישראל להעביר מתווה גז שהעניק לנובל אנרג'י חסינות מפיקוח מחירים וחסינות מדיני הגבלים – כלומר להמשיך למכור גז מתמר במחיר מופקע. וגם להחזיק במאגרי תמר ולוייתן בבעלות צולבת. כך הצליחו חב' הגז והחשמל לייצר נקודת תורפה, שבעת הצורך ניתן יהיה לדרישות חסינות. מחירי הגז יכולים לרדת ! אבל מישהו בממשלה עוצר אותם !

 

הפחדים של המנכ"לים לשנת 2020 – מיתון ואי ודעות. הם מתחילים לחשוש ממיתון. לפני שנה החששות ממיתון דורגו במקום השלישי ברשימת החששות. אבל בשנה שעברה הצמיחה בתוצר הגולמי העולמי ירדה ל-2.3% מ-3% . והמנכ"לים חשו את הלחץ, גם אחרי ההודעה בחודש שעבר שסין וארה"ב השיגו את השלב הראשון של עסקת הסחר. המגזר היצרני מרגיש את אי הוודאות בצורה החדה ביותר. חששות בקשר לתחרות חזקה יותר לעסקים בעתיד, שוק העבודה ואי יציבות פוליטית בעולם. וגם אי הוודאות לגבי הברקזיט הוקלה מעט, אך היא צפויה לחזור כאשר דיוני הסחר עם האיחוד האירופי יתחילו באמת. הזהב נסחר בשיא של 7 שנים.

 

צרפת – מקרון חי בבועה של עצמו – השביתה הארוכה בצרפת מאז 1986 . עובדים במגזר הפרטי שובתים זה היום ה-30 ברציפות, על רקע ניסיונו של הנשיא לערוך רפורמות במערכת הפנסיה. הנשיא נמצא תחת לחץ גובר מצד איגודי עובדים במדינה. הוויכוח הנוכחי נראה רחוק מסיום והתהליך יהיה ארוך. במהלך נאומו לרגל השנה החדשה ייחל הנשיא – לפשרה מהירה בין ממשלתו לעובדים.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות