חוזה חדש לתעשייה אווירית

הודו תזמין מהתעשייה האווירית מטוסי התראה במיליארד דולר. בעקבות הידרדרות היחסים עם פקיסטן וסין, ההודים צפויים לאשר בשבוע הבא הזמנת שני מטוסי פלקון נוספים לאלה שרכשו מתעש"א ב-2004. – שני מטוסי פלקון לבקרה והתראה אווירית. כך עולה מדיווחים בתקשורת ההודית. העסקה הייתה על השולחן אבל הואצה בעקבות התקרית האחרונה בין הודו לפקיסטן בפברואר, שבו מצא את עצמו חיל האוויר ההודי בנחיתות מול חיל האוויר הפקיסטני שמצויד בשבעה מטוסי התראה  ויכול לשמור על הפעלה רצופה מסביב ליממה, ולהבטיח שליטה בשמי האזור.

הקורונה מרימה ראש וישראל מתקרבת לסגר – התחלואה הקשה גבוהה ועולה, שולי הביטחון הולכים ונגמרים. מערך החקירות האפידמיולוגיות עדיין בשלבי הקמתו ומודל הרמזור טרם אושר בממשלה. הפוליטיקאים מתעמתים אתו ומתנגדים לקו שהוא מתווה ובבנק ישראל מתריעים מסגר נוסף – יעלה 30 מיליארד ₪.
עם גל תחלואה שני ובלי תקציב ל – 2021 מצבנו יהיה קשה. תוקפים את הפטנט – הקופסאות החוץ-תקציביות של הפוליטיקאים בלי אישור מיידי של תקציב 2021 המדינה תתקשה לתפקד. מצד אחד הנגיד סופג ביקורת על כך שקולו לא נשמע מספיק מול הדרג הפוליטי, וכי ראש הממשל ושר האוצר מצליחים להעלים אותו, מאידך עליו גם לנווט את הספינה הכלכלית של ישראל בצורה שקולה.

כצפוי, יו"ר הפדרל ריזרב מעדכן בנוגע לגישה החדשה כלפי האינפלציה בכנס ג'קסון הול שהשנה מתקיים באמצעים וירטואליים לראשונה. הגישה החדשה תאפשר לפד להותיר את הריבית ברמה מאוד נמוכה ולמשך זמן ממושך יותר.

גם שר האוצר הנחה את האוצר שהציג בפני ההסתדרות על – קיצוץ שכר ופנסיה לעובדים בשירות המדינה שיספגו את הגזרה – רשימת קיצוצים בשכר והטבות שכר ל-700 אלף עובדי המגזר הציבורי. יש להגיע להסכמות עד ל-13 לספטמבר וימליץ לממשלה ליזום צעד חקיקה חד צדדיים במקרה ולא יושגו הסכמות עד אז.

הקרב על הקיצוץ במגזר הציבורי מתלהטהאם בהסתדרות יסכימו לקצץ בפנסיה התקציבית? משרד האוצר העלה דרישה להשוות את ההפרשה לפנסיה של עובדים המבוטחים בפנסיה תקציבית לזו של מבוטחי הפנסיה הצוברת. בהסתדרות – נראה כרגע הכיוון הוא הקשחת עמדות.

רוחות של מלחמה בין טורקיה ליוון – האיחד שוקל סנקציות על טורקיה. העימותים סביב חיפושי הגז של טורקיה במזרח אגן הים התיכון, מגיעים לעימותים אוויריים, באיחוד ידונו על סנקציות כנגד אישים טורקים, ספינות, חברות ואפילו ימנעו עגינה בנמלים באירופה. מה שיכול לפגוע עוד יותר בכלכלה הטורקית המדשדשת.
לאחרונה צרפת שלחה ליוון משחתת של הצי, כדי לנסות ולהרגיע את האגרסיביות הטורקית, שלא רק שהשתלטה על חצי מקפריסין, עכשיו היא גם החלה לחדור למים הטריטוריאליים של יוון בניסיון למצוא גז. לאור זאת ייתכן יגלו בסוף שהאגרסיביות לא משתלמת. באירופה כרגע עוד מאמינים בדיאלוג לתמרץ את טורקיה להפסיק לחדור למים הטריטוריאליים.

בנק ישראל החל לפני זמן קצר לרכוש דולרים בשוק הפתוח על רקע צניחתו הפתאומית של הדולר – שלפני שעה קלה נסחר ב– 3.35 שקלים.  נשיא התאחדות התעשיינים התייחס להתדרדרות הדרמטית בשער הדולר ואמר כי היצואנים מתמודדים במקביל מול שתי מחלות: הקורונה וירידת הדולר. כבר חודשים שהם סובלים מצניחה בביקושים בחו"ל וכעת התדרדרות שער הדולר סוגרת עבורם שווקים ופוגעת באופן קשה בכושר התחרות שלהם, גורמת לאובדן לקוחות ושווקים בחו"ל
והתוצאה תהיה עוד אלפי מפוטרים
!

ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה כללי – הסכסוך מאפשר נקיטה בצעדים ובהם השבתות. סכסוך בכל מקומות העבודה במגזר הציבורי במדינה. הנימוק: כוונת האוצר לפגוע ב-700 אלף עובדי המגזר הציבורי והמבוי הסתום אליו נקלעו השיחות בין הצדדים.

התפטרות מרידור – הרמז העבה של נגיד בנק ישראל לנתניהו וכ"ץ. לפרישה של ראש אגף התקציבים יש היבט כלכלי והיבט ניהולי. כ"ץ נכנס לסיר לחץ כשקבל על עצמו את תיק האוצר בעיצומו של המשבר הכלכלי החמור שבו נמצאת ישראל וכלכלת העולם. הצעד של מרידור עלול לגרור את חברות הדירוג להורדת דירוג לכלכלת ישראל. עכשיו הן גם יודעות על השטיקים, על האינטרסים הלא עניינים בתקציב, על הפוליטיזציה של התקציב- אולי זה חדש, אבל עכשיו אי אפשר לברוח- הכביסה בחוץ.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות