חדשות טובות לכלכלת ישראל

 

האם הממשלה צריכה לעצור את תשלומי האבטלה בדצמבר?עובדים רבים מסרבים לשוב לעבודה או דורשים שכר במזומן אחרי שהובטחו להם דמי אבטלה עד יוני 2021. הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה וגם מעסיקים התריעו בפני ראש הממשלה ושר האוצר על העיוותים שנוצרים בשוק העבודה וקיבלו כתף קרה – משיקולים פוליטיים. פקידים במשרד האוצר מתריעים על העיוותים הקשים שמייצר מנגנון דמי האבטלה לעובדים בחל"ת עד יוני 2021. הגורמים הללו פנו לראש הממשלה והבהירו שבתנאים כאלה קיים קושי ממשי להחזיר עובדים לעבודה, שלעתים אף מציבים תנאי שייתן להם שכר בלתי מדווח במזומן, כדי שיוכלו להמשיך לקבל קצבה מהמדינה, אולם הטיעונים  הלא פופולריים האלה נפלו על אוזניים ערלות. כנראה החיסון לקורונה לא יחסן את הכלכלה – ייקח זמן עד שנצא מהמשבר. חצי שנה הקרובה תהיה סוערת.
אושר מענק של 2.000 שקל למובטלים מעל 100 ימים
. המענק יינתן באופן חד פעמי למי ששולמו לו דמי אבטלה בעד תקופה של 100 ימי אבטלה בין 1 במרץ ל-17 באוקטובר 2020 בין אם רצופים ובי אם לאו.

חדשות טובות לכלכלת ישראל – חברת הדירוג S&P, חברת דירוג האשראי הבינלאומית, החברה אישררה את דירוג האשראי של ישראל AA. חברת הדירוג מעריכה כי הגרעון יגדל ויעמוד על 12% מהתוצר, אך מותירה את הדירוג הכולל על כנו ומעריכה שהכלכלה המקומית תשוב להתאושש ב- 2021

ועדת השרים לענייני הפרטה תדון בהנפקת התעשייה האווירית. הוועדה הייתה אמורה להתכנס לפני מספר שבועות, אך עוכבה על ידי שר הביטחון גנץ. גם כעת עמדתו של גנץ כלפי ההנפקה לא ברורה.

אחרי ארבעה חודשי חיפוש – מנכ"ל תע"א הבא יגיע מבפנים. האלוף במיל' חגי טופולנסקי פרש מהמרוץ ביום ביום האחרון וטען כי גורמים בוועדת האיתור עשו מאמץ נסתר לעקר ולסכל את הבחירה. בחברה טוענים ללחצים פסולים מצד מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל למינויו של טופולנסקי. ביום חמישי אמורה להתכנס ועדת השרים לענייני הפרטה כדי לאשר סוף סוף את הנפקת 25% ממניות התע"א. זהו מהלך שישנה את מעמדה, יגביר את עצמאותה ואת השקיפות בפעילותה. כל מה שהיה חסר בתהליך מינוי המנכ"ל הבא של החברה, שזהותו תוכרע היום, הם תוצאות השיא שהציגה החברה אתמול בדו"ח הכספי לשלשת הרבעונים של השנה, שבו נרשם זינוק של 37% ברווח הנקי ולראשונה מכירות של יותר מ- 3 מיליארד דולר בתשעת החודשים של השנה. רווח של 112 מיליון דולר.

ולאחר מלחמות היהודים – הדירקטוריון אישר את מינוי מנכ"ל התעשייה האווירית הבא: ראש חטיבת הטילים – בועז לוי, שהחל לעבוד בתע"א לפני 30 שנה כמהנדס בפרויקט החץ ומנהל את החטיבה כבר שבע שנים. הוא מחליף את נמרוד שפר שסיים את תפקידו בסוף החודש שעבר.

פצצה של 793 מיליארד שקל – כך איבד האוצר את השליטה על הפנסיה התקציביתהסכום שתשלם המדינה לעובד המבוטח בפנסיה תקציבית זינק פי ארבעה תוך 15 שנים, והוא ימשיך ויעלה. מספר הנהנים מפנסיה תקציבית גבוה בלפחות פי שניים מזה שמפורסם בדוחות הרשמיים. האם שר האוצר יממש את ההבטחה להפסיק בחסות הנגיף הטבה של מיליארד שקל בשנה? אם חשבתם שאפשר לשים את ההסדר המיושן הזה מאחורינו פנסיה תקציבית כדאי שתחשבו שנית. נכון למרות שהיא נסגרה למצטרפים חדשים כבר לפני 20 שנה. הפנסיה התקציבית כבעיה מקרו-כלכלית לא הולכת לשום מקום, להיפך העלות התקציבית העתידיות של תשלומי הפנסיה ממשיכה לגדול ממש באותו קצב שבו מספר הזכאים לה הולך ויורד. מספר הזכאים לפנסיה תקציבית בשירות המדינה נחתך בשנים האחרונות ב-50%, בזמן שהחברות האקטוארית, או העלות הכוללת של תשלומי הפנסיה לעובדים הפעילים, הכפילה את עצמה. המשבר הנוכחי יוצר הזדמנות לתיקון גם במחיר פגיעה בציבור הזכאים לה !!

ארה"ב אישרה – האמירויות יקבלו 50 מטוסי F 35  מזכיר המדינה פומפאו הודיע על אישור העסקה בהיקף של יותר מ- 23 מיליארד דולר. הכוללת גם טילי אוויר אוויר ואוויר קרקע. אישור העסקה הגיע פחות מחודשיים לאחר החתימה על הסכם השלום בין ישראל לאמירויות. הצעד הזה מאפשר למעשה ליצרניות הנשק האמריקניות למכור יותר מל"טים לבעלות בריתה של ארה"ב. איחוד האמירויות התעניינה זמן רב ברכישת מל"טים מארה"ב, והיא תהיה הלקוחה הראשונה אחרי שארה"ב שינתה את מדיניות הייצוא שלה בקיץ האחרון.

נשיא הנבחר של ארה"ב ג'ו ביידן עשוי למנות את יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר ג'נט ילן לתפקיד שרת האוצר בממשלתו. ילן תהיה בחירה מעניינת לתפקיד, מכיוון שהנשיא דונלד טראמפ כמעט מינה אותה לכהונה נוספת כיו"ר הפד, ומנהיג הרוב הרפובליקאי בסנט יתקשה להתנגד לאישור מינויה לשרת האוצר של ביידן.

מוסקבה מדביקה את הפער במרוץ לחיסון ולאחר הודעת פייזר וביונטק – רוסיה מדווחת על 92% יעילות בחיסון שלה נגד קורונה. היא מדביקה את הפער במרוץ לחיסון ולאחר הודעת פייזר וביונטק, קרן העושר הרוסית מדווחת על מומחים שמזהירים התוצאות מבוססות על מספר קטן ויעיל ב- 92% בהגנה על בני אדם מפני הנגיף. ונקרא ספוטניק ממריא.

הכלכלה הבריטית התאוששה עם צמיחה של 15.5% ברבעון – זאת לעומת הרבעון השני, בו התכווצה הכלכלה בשיעור של 20% על רקע הסגר וההגבלות שהוטלו במדינה. ההגבלות הוסרו ברובן לקראת סוף הרבעון השני, הממשלה עודדה את הציבור לחזור לעבודה מהמשרדים ולמקומות הבילוי וכך נרשמה ההתאוששות בפעילות הכלכלית. עם זאת, הכלכלה הבריטית עדיין קטנה בקרוב ל-10% מכפי שהייתה לפני המגפה, וההערכה היא כי העלייה בתחלואה וההגבלות החדשות עליהן הוכרז יובילו לעצירת ההתאוששות.

15 מדינות צפויות לחתום בסוף השבוע על הסכם "RCEP"  – בהן סין, יפן, דרום קוריאה ואוסטרליה, המייצגות קרוב לשליש מאוכלוסיית העולם ו-29% מהתמ"ג העולמי. אזורי הסחר החופשי החדשים שייווצרו כתוצאה מההסכם יהיו כגדולים יותר משל ההסכם בין ארה"ב מקסיקו וקנדה וכן האיחוד האירופי. הודו גם השתתפה במו"מ אך החליטה לפרוש בשנה שעברה בשל החשש שהמכסים הנמוכים יותר יפגעו ביצרנים המקומיים.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות