התקציב ההמשכי

 

שוק העבודה בישראל יתאושש רק ב – 2023 . דו"ח ארגון OECD אינו מבשר טובות לכלכלה הישראלית, תחזית הצמיחה למשק לשנת 2021 נחתכה בחצי – מ-5% ל- 2.3% ושוק העבודה יגיע לרמות של טרום המשבר רק בתחילת 2023 . על הצלחת הסגר השני של נתניהו מחברי הדו"ח שופכים מים צוננים.
הרוח החדשה נובעת משתי סיבות עיקריות: ראשית ההתפתחויות הדרמטיות בגזרת החיסונים שמבטיחות כי ההשפעות של מגפת הקורונה על הכלכלה ועל החברה יהיו קצרות טווח ביחס להערכות קודמות ויגרמו פחות נזק. שנית, המדיניות שנקטו רוב המדינות, לרבות המדינות המפותחות והעשירות, הייתה יזומה ומהירה מאד, מהלכים שמנעו משברים. וזו סיבה שהמיתון עתיד להיות פחות קשה. במקרה של ישראל העדכון בולט ומודגש – מרמה של -6% לרמה של – 4.2% ב- 2020  תחזית זו כפופה כמובן לכך שאכן ההתחסנות תחל בחודשים הקרובים.

שורה של חברות ממשלתיות בדך להפרטה, אך מנכ"ל הבורסה מתריע הנפקת תע"א גדולה על השוק המקומי. מאז הנפקות הבנקים בעבר הרחוק, לא היו הנפקות ראשוניות גדולות של חברות ממשלתיות בבורסת תל אביב. עכשיו זה עומד להשתנות, התעשייה האווירית , החברה לשירותי איכות הסביבה, מקורות ייזום עשויות להגיע לבורסה ב- 2021.
התעשייה האווירית – שווי לפני ההנפקה הוא 12 מיליארד שקל.
והיא מתכננת להנפיק בשיעור של 25% מכך, כלומר כמיליארד דולר. הנפקת התע"א לא תניב למדינה את מלוא הערך הגלום בה אם לא תיפתח גם למשקיעים בחו"ל. אי אפשר לגייס מיליארד דולר רק מהמוסדיים הישראליים. זה גדול על השוק הישראלי. מתווה הפרטת תע"א אושר החודש.
בשנים האחרונות נכנסו מרבית החברות הממשלתיות לבורסה, אבל רק לצורך גיוסי
חוב ללא הנפקת מניות. ישראל היא מהאחרונות בין המדינות המפותחות בעולם שהחברות הממשלתיות שלה מוחזקות ב-100% על ידה. מאז גל ההפרטות של הבנקים לפני 30 שנה.

התקציב ההמשכי דורש מהמשלה להגמיש את החוק – משרדי האוצר והמשפטים יוזמים שינוי חוק יסוד שיגדיל את גמישות התקציב ההמשכי, מתוך הנחה שלא יאושר תקציב קבוע ל-2021. בתרחיש כזה הממשלה תוכל להמשיך לפעול ללא כל פיקוח בהיעדר תקציב מאושר. מגדל הקלפים של התקציב ההמשכי המעוות שיצר ראש הממשלה בתמיכתו של החליפי מתחיל לקרוס ואיתו גם השירותים שהממשלה אמורה לספק למשק. הממשלה נדרשת כעת לבחור בין שתי אפשרויות גרועות – לאשר את תקציב 2020 במהלך דצמבר, ואז לפחות מחצית מ-2021 תנוהל בתקציב המשכי. אלא שכאן גורמי המקצוע נמצאים במלכוד, מצד אחד מה שמשרדי הממשלה צריכים עכשיו זה תקציב המשכי גמיש ככל האפשר שייתן להם להמשיך לפעול ולקדם תוכניות חדשות, אחרי שנה אבודה. במשרדי האוצר והמשפטים שוקדים בימים אלו על גיבוש תיקון החוק כאשר המתיחות הזו עומדת לנגד עיניהם.

התעשייה האווירית ובחריין – עבודות שרותי רציף – לקראת השקת הקו לישראל חברת התעופה הלאומית של בחריין, "גוף אייר"  חתמה עם התע"א על הסכם למתן שירותי רציף ישראל ובחריין.

משרד האוצר מתכונן לתקציב המשכי ארוך ב – 2021  המשרד פרסם תזכירי חוק המסדירים את התנהלות הממשלה בהיעדר תקציב מאושר. התקציב יוכל לעמוד על 412 מיליארד שקל, בתוספת המדד הממוצע של שלוש השנים האחרונות. משרד האוצר הפיץ תזכיר המשכי – הרחבת היכולת של משרדי הממשלה לפעול למרות היעדר תקציב מאושר, התזכירים טעונים את אישור הכנסת. החוק מאפשר לממשלה תקציב המשכי עד 1/12 מהתקציב המאושר האחרון בכל חודש צמוד למדד מתוך הנחה כי לא יעבור זמן רב לאישור תקציב.
ההישג הגדול – חיסול האוצר בתוך חצי שנה עם פזור הכנסת בלי תקציב וכלכלת בחירות. – עדיין מוקדם מאוד לאבחן את הנזקים וייתכן בלתי הפיכים על גיבוש המדיניות המקרו-כלכלית של ישראל.

בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח על רקע נפילה דרמטית בדולר מול השקל. לאחר שהדולר הידרדר לטריטוריה של 3.256 שקלים. הבנק מתערב בהיקף משמעותי של מאות מיליונים. אם כי בחודשים האחרונים קצב הרכישות התמתן. יתרות מטבע החוץ בבנק הגיעו ל- 160מיליארד דולר שהם 40.4% תוצר.

בדרך לבור של מאה מיליארד שקל – ישראל רחוקה שבועיים וקצת מהשבתה תקציבית מוחלטת. האוצר מנסה להעביר חוק שיאפשר לו לתפקד – אך הממשלה משותקת. הבעיה נובעת מכך שאנחנו נכנסים לשנה שנייה של תקציב המשכי. אם מסגרת התקציב לא תגדל, מ-1 בינואר לא יהיה למדינה כסף לשלם לקבלנים, עמותות וספקים ואולי היא אפילו תידרש לקצץ משכורות. ישראל תיכנס לשנת 2021 ללא תקציב – את זה כבר כולם יודעים. השאלה הפתוחה עדיין היא האם הממשלה תצליח להעביר בתוך 17 הימים הקרובים תקציב לשנת 2020, אם תקציב 2020 לא יעבור עד ל-23 בדצמבר- והסיכוי לכך גובר ממש משעה לשעה – הכנסת תתפזר, יערכו בחירות ותקציב מדינה חדש לשנת 2021 יאושר במקרה הטוב בקיץ.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות