התעשייה האווירית תייצר רכב שטח ב- 100 מיליון שקל

כלכלת ישראל – מסתבר. היא בין אלה שהצליחו להתאושש הכי מהר מהקורונה כך עולה מנתונים שהציג השבוע ראש אגף התקציבים באוצר. אבל במקום טפיחה עצמית על השכם, הוא הציע דווקא לא להתבשם מהנתונים. אבל כדי להיות בין עשרת הכלכלות המובילות בתוצר לנפש  צריכים להגדיל את התוצר לנפש בישראל ב-50%.
כרגע אנחנו מקום 24 מתוך 38 מדינות.
לראשונה מאז ינואר 2008 הגירעון ירד לאפס במאי השנה. במאי נמדד עודף של כ- 1.4 מיליארד שקל בקופת המדינה. הכנסות המדינה הסתכמו מתחילת השנה בכ-206.3 מיליארד שקל. זינוק של 25.4% לעומת התקופה המקבילה.
באוצר מסבירים את הנתונים בכך שלצד הגידול המשמעותי והמתמשך בצד ההכנסות ממסים כאחוז מהתוצר, ניכרת ירידה בצד הוצאות המדינה.

משרד הביטחון הזמין מהתעשייה האווירית רכב שטח ב- 100 מיליון שקל. יוחלף הרכב לנדרובר דיפנדר ויוצר במפעל היבשה של אלתא בבאר שבע. 300 העובדים שיצרו שם בעבר בעיקר ספינות דבור, יוסבו לייצור הרכב הצבאי.

האינפלציה בארה"ב זינקה במפתיע ל- 8.6% – שיא של 40 שנה. הזינוק במחירי המזון, החד מזה 41 שנים. מחיר הבנזין שובר שיאים. נסק בכמעט 50% תוך שנה.  מחירי השכירות בקפיצה החדה מאז 1991. האצה מחודשת באינפלציה עלולה לאלץ את הבנק הפדרלי להגביר את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

ארה"ב שוקלת לצמצם מכסים על יבוא מסין כדי להקל על האינפלציה. שרת האוצר צופה לראות התקדמות בנושא הסכם המס העולמי. שוקל דרכים לשנות את התעריפים המוטלים על יבוא מסין כדרך לעזור להקל על אינפלציה שהגיעה לרמות שיא.

על רקע עליית האינפלציה בארה"ב לשיא של 41 שנה. לא מן הנמנע שהמיתון שיגיע עשוי לרכך את עליות המחירים. אך בינתיים האינפלציה זולגת לתחום השירותים וביידן מאבד נקודות. הנפילות החדות במדדי המניות וגם בשוק האג"ח בסוף השבוע האחרון בניו יורק היא בואו של מיתון. מה שעשוי לעצור את המשך גל עליות המחירים. האיזון בשוק הנדל"ן האמריקאי הופר אחרי מאה שנה. וההשלכות עשויות להיות הרסניות. אחרי שבמשך יותר ממאה שנה מחירי הבתים בארצות הברית לא השתנו כמעט, הם החלו לנסוק בתחילת שנות האלפיים דווקא כאשר שיעור הגידול באוכלוסייה החל לרדת. מדוע למרות כל השיפורים בטכנולוגיה ובתפוקה ובהיעדר בעיה של מחסור בקרקעות או ביורוקרטיה מחמירה, הפכו מחירי הנדל"ן למגורים לבלתי אפשריים לדור הצעיר באמריקה?

מה קורה למשק הישראלי בזמן אינפלציה בארה"ב. – היא החלה ככדור שלג שהוביל את ישראל למדד שנתי של מעל 400%. עד כמה שונה התמונה היום. ומדוע ההסתמכות של ישראל על הייטק וטכנולוגיה מקטינה אפשרות לתסריט דומה.
קצב האינפלציה בארה"ב שהגיע בסוף השבוע לשיא של ארבעה עשורים מחזיר אותנו לתקופה שבה האינפלציה האמריקאית השתוללה והגיעה לכמעט 15% בשיא. ופה בישראל זינקה מאוחר יותר ל – 400% בחישוב שנתי. בניסיון לטפל אז בארה"ב באירוע, העלו ריבית באגרסיביות מה שהביא למיתון. בישראל, שבה המצב היה חמור יותר, נדרשת תוכנית ייצוב למשק על מנת לקטוע במכה את עלויות המחירים.

אלביט מציגה מכ"ם טקטי מתקדם עם עזרה מהמתחרה לשעבר.- מתחממת התחרות בין התעשיות הביטחוניות – נסים הדס לשעבר מנכ"ל  חברת המכ"מים – אלתא סייע לאלביט בפיתוח המכ"מ החדש.
מכ"מים הם תחום ההתמחות המסורתי של אלתא שמייצרת מכ"מים טקטיים, מכ"מים למטוסי קרב ולספינות, וכן מכ"מים לכיפת ברזל ולמערכות החץ, ואף כאלו המותקנים בחלק מלווייני הריגול של ישראל מסדרת אופק. אלתא הייתה אחראית ב- 2021 ליותר משליש מהכנסות התע"א  1.565 מיליארד דולר. כשתחום המכ"מים היה אחראי ל- 79% מהן.

ניסים הדס . מי שכיהן במשך 11 שנים כמנכ"ל אלתא ועזב אותה לפני ארבע שנים, הדס 69 נחשב לאחד המומחים הבולטים בארץ בתחום המכ"ם. ובמקביל מנהל סטארט אפ שמפתח מכ"ם לתחום הרכב. הדס ואלביט אישרו את הדברים. זה נושא רגיש, אני מעדיף שלא לדבר עליו -אמר הדס.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות