התעשייה האווירית נערכת לייצור מל"טים בהודו

 

התעשייה האווירית – נערכת לייצור מל"טים בהודו – חתמה על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם HAL  ו-DTL המקומיות ותקים מרכז שירות ותחזוקה למערכות הגנה במדינה. על הפרק עסקאות במיליארדי דולרים למטוסים לא מאוישים ברק – 8 לצבא ההודי. הסכם זה יביא לידי ביטוי יכולות קיימות שפיתחה התעש"א במרוצת השנים בתחום המל"טים, ויקדם את ייצור המל"ט ההודי, בהתאם למדיניות הממשל ההודי.

כמה מיליארדים מכספי החוסכים הישראלים מושקעים בשווקים הסיניים ??  ומי הגוף שנאלץ לצמצם חשיפה. הציבור מושפע מהתפרצות המחלה בין סין לא רק באופן עקיף דרך ההשפעה על המדדים בבורסה, אלא גם מהחשיפה למדינה של גופי ניהול החיסכון הפנסיוני. חברות ישראליות עשויות להיות מושפעות מזמינות חומרי גלם מסין. הסערה שפקדה לאחרונה את שוקי ההון בארץ ובעולם בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, שאף הובילה לבידודם של עשרות מיליוני סינים, קשורה ישירות גם לכיסם של ישראלים רבים. הציבור בישראל חשוף גם דרך החשיפה לסין של גופי ניהול החיסכון הפנסיוני, בעיקר דרך הקופות והקרנות של אלטשולר שחם ושל מגדל. ודרך החברות הציבוריות בבורסה המקומית, בדגש על כאלה שמייצרות בסין. החששות מהשפעת נגיף הקורונה על המשך הצמיחה במדינה באו לידי ביטוי במלוא העוצמה, כשהמסחר אמש הסתיים בצלילה של קרוב ל-12% במדד שנזן ושל קרוב ל-8% במדד שנחאי – במה שיוגדר כיום המסחר הגרוע ביותר מאז שנת 2015.

בנק ישראל בוחן את ההשלכות משבר וירוס הקורונה על המשק הישראלי.- הנגיד הורה לאנשי הבנק לבחון ההשפעות התפשטות הנגיף – הפיקוח על הבנקים בודק את החשיפה של הבנקים לחברות שפועלות מול סין. וגם בוחן את החשיפה של הבנקים לחברות שפועלות מול סיןבמישרין או בעקיפין ועלולות להיפגע בפעילות השוטפת שלהן. ובמקביל עוקבים בבנק ישראל אחר פרסומים של מוסדות בינלאומיים כמו – הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית שמנסים לנתח את ההשלכות המשבר.

אין ממשלה – אולי לא צריך? בזכות התקציב הזמני – עודף של 5.9 מיליארד שקל בחודש ינואר. הוצאות הממשלה הגיעו בינואר ל- 27.7 מיליארד שקל והכנסות הפתיעו לטובה ועמדו על 33.6 מיליארד שקל.  הגירעון השוטף יורד ל- 3.2% . להערכת בנק ישראל והדרג המקצועי באוצר, הגירעון המבני של ממשלת ישראל עדיין עומד על מעל 4% תוצר. שלושה גורמים מרכזיים תרמו לעודף הגדול                    – הראשון הוא ניהול המדינה באמצעות תקציב הזמני שמגביל מאוד את היקף ההוצאה הממשלתית.סכום קטן יחסית למימון הוצאות הממשלה. גורם אחר – עודף עונתי –  וגם העלאת מסים על כלי רכב היברידיים והקדמת רכישות.

השפעת נגיף הקורונה על שוק הנפט – כמו משבר 2008 –  ההסגר שנכפה על כלכלת סין, יבואנית הנפט הגדולה בעולם, הפיל את צריכתה חביות היומיות ב-20% בחודש ינואר. סעודיה שטענה כי השפעת הנגיף על שוק הנפט תהיה שולית – תכנס השבוע פגישת חירום של היצרניות. התפשטות נגיף הקורונה יוצרת זעזועים בביקושים בשוק הנפט העולמי, דבר שצפוי להשליך באופן דרמטי על יצרניות הנפט, בדגש על מדינות המפרץ הערביות. ירידה בצריכה של 3 מיליון חביות נפט ביום.  50 דולר לחבית.

הצמיחה הסינית בתיירות – מי עוד ישלם את המחיר?  הנזק הכספי עקב בלימת התיירות הנכנסת והיוצאת מסין מסמל את תחילת המשבר הבא בענף, כזה שממדיו עלולים להיות עצומים. – החשש הנוסף הוא מאפקט הפרפר –  אובדן הכנסות גם מהתעשיות הסובבות אותה. סין היא יצואנית של כ- 160 מיליון תיירים בשנה, והיא אחראית על כ- 12% מכלל התיירות העולמית. והם נחשבים למשתלמים ביותר עבור המדינות בהן הם מבקרים. ההוצאה שלהם ב- 2018 הסתכמה ב- 270 מיליארד דולר.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות