התעשייה האווירית מחפשת מנכ"ל חדש

 

אין בחירות. דחיית אישור תקציב המדינה אושרה בוועדת הכספים – ועדת הכספים אושרה את הצעתו של ח"כ צבי האוזר לדחות את אישור תקציב המדינה לשנת 2020 עד ל- 23 לדצמבר. זאת למרות שהמחלוקות העיקריות בין הליכוד וכחול לבן לא נפתרו ונראה כי שאלת פיזור הכנסת ה-23 רק נדחתה בינתיים. החליטו אתמול שני הצדדים לתמוך בהצעתו של צבי האוזר לדחות את מועד העברת התקציב עד ל- 23 בדצמבר. אפילו באוצר הפסיקו לספור את המיליארדים – הפרטים בהצעת החוק  שנועדה להציל את הכנסת מהתפזרות שונו כלאחר יד. התוצאה עוד 11 מיליארד שקל לתקציב, ופתרון שעלול רק לדחות את המשבר לדצמבר. אף שאין תקציב מדינה מאושר ל- 2020, ההוצאה במותרת לממשלה הוגדלה בכ-80 מיליארד שקל. לכספים אלה אין מקור מימון מלבד חובות שהממשלה תחזיר בעתיד. והנימוק לכך היה העדר ברירה. וגם ביבי הודיע כי הוא מוכן לתיקון החוק. 

בסוף 2020 יהיו עדיין כחצי מיליון מובטלים במשק – בדומה למשבר הכלכלי של 2008 שיצר בספרד וביוון דור אבוד של צעירים שעתידם התעסוקתי לא ברור. שירות התעסוקה מעריך שבסוף 2020 יהיו חצי מיליון מובטלים בישראל. עיקר הנפגעים צעירים, נשים, עצמאים, מרווחי שכר נמוך, חרדים וערבים. – ושיעור דורשי העבודה יעמוד על 12%.  בניגוד למדינות OECD – אומרים בשירות התעסוקה – המדיניות הישראלית מתמקדת רק במרכיב הפיצוי ותשלום קצבאות למובטלים ללא המרכיב של שילוב בעבודה. המובטלים עלולים להינזק מתוכניות המתמקדות בפיצוי בלבד, ההופכת את העבודה לפחות משתלמת.

לאן נעלם נגיד בנק ישראל – התוכנית שהכין לממשלה נגנזה – את הבשורה על מענק לכל אזרח שמע מהתקשורת, והיחסים עם נתניהו שמינה אותו רחוקים מלהיות חמים. הנגיד היה אמור להיות גם היועץ הכלכלי לממשלה, אבל ככל שהתקדם המשבר השפעתו ירדה. הוא קורא לממשלה כבר חודשיים לאשר תקציב מיד, הוא מזהיר מפני ההשלכות הכלכליות של עריכת בחירות, מתנגד להמשך השימוש בשיטת הקופסאות החוץ-תקציביות, הוא חוזר ואומר- שאי אפשר להגדיל את הגירעון בלי גבול.

התעשייה האווירית מחפשת מנכ"ל חדש –  מחליפו של נמרוד שפר שהתפטר בחודש שעבר לאחר שנתיים בתפקיד, אמור להיבחר עד אוקטובר. כפי שפורסם בכלכליסט, המנכ"ל הבא ייבחר בידי חברת ועדת איתור שבראשה יעמוד יו"ר התעש"א. המנכ"ל הודיע על עזיבתו בעיקר בשל יחסים עכורים עם היו"ר הראל לוקר. במידה ולא תתקיימנה בחירות לכנסת בחודשים הקרובים, אמורה החברה להיות מונפקת בבורסה בתל אביב בשנה הקרובה, כאשר הכוונה היא למכור 25% ממניותיה, ב-3 מיליארד שקל. ועדת האיתור תחפש מנכ"ל שיוכל להמשיך את ההישגים העסקיים, תוצאה של ארגון מחדש שעברה החברה בשנים האחרונות, ויצטרך גם להוביל חתימה על חוזה קיבוצי חדש עם עובדי החברה.

 

המיתון החמור בתולדות המדינה בדרך – הצמיחה השלילית הגדולה אי פעם תכניס את המדינה למיתון השישי בתולדותיה. אבל הוא יהיה שינה מקודמיו. הוא לא יכלול את כולם. את הנזק העיקרי יספגו העצמאים. העסקים הקטנים, הצעירים – והוא יפסח על עובדי המגזר הציבורי ועל ההייטק.

 

ההסכם עם איחוד האמירויות מביא להזדמנויות כלכליות – פוטנציאל הסחר עם ישראל מצוי ברובו בתחומי השירותים והמוצרים בתחומי ההייטק, טכנולוגית חקלאות ומים, בטחון, תיירות ותעופה ואנרגיה. עם זאת כדאי לשים לב לסקטורים של החקלאות, שירותי הרפואה וטכנולוגיות רפואה וכן תחום האנרגיה כבעלי פוטנציאל עבור חברות ישראליות. קל לדמיין מדוע היכולות הפיננסיות של האיחוד האמירויות מביאות לתכונה בסקטור העסקי בישראל. היא נהנית מפרופיל פיסקלי יציב וחזק בחשבונות החיצוניים, שיעור החוב מהתוצר במדינה הינו נמוך מאוד ובשנים האחרונות הוא התייצב ברמה של כ-20% מהתוצר. שיעור הגירעון בתקציב הממשלה הינו תנודתי. בתחילת העשור היה עודף בתקציב הממשלתי ובשנים האחרונות החל גירעון בשיעור של 1% – 3% מהתוצר. החשבונות החיצוניים חזקים גם כן ויש עודף בחשבון השוטף ב- 40 השנים האחרונות. – ועל כל אלה יש להוסיף את היציבות הפוליטית ממנה נהנית המדינה.
עם זאת חשוב לזכור כי מדובר במדינה בעלת משטר ואורחות חיים שונים ובלתי מוכרים לרוב הישראלים. שרוב המוחלט של תושביה הם עובדים זרים במגוון רחב של רמות כישורים והתמחויות. הירידה במחירי הנפט כתוצאה מירידה גלובלית בביקושים, כאשר ברקע נמשכת מלחמת הסחר בשוק הנפט בין ערב הסעודית ורוסיה משפיעה על היציבות הכלכלית של האמירויות.
באשר לפוטנציאל הסחר עם ישראל, רובו מצוי בתחומי השירותים והמוצרים בתחומיי ההיטק, טכנולוגיות חקלאות ומים, בטחון , תיירות ותעופה ואנרגיה – פוטנציאל זה יתממש רק בתחומים בהם יהיה אישור לכך מארה"ב – פרט בכל הקשור במתן סיוע טכנולוגי-בטחוני מצד ישראל. בטחום הרפואה האיחוד האמירויות יכולה להיעזר רבות.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות