התעשייה האווירית דוחה את ההנפקה בבורסה בת"א

התעשייה האווירית דוחה את מהלך ההנפקה בבורסה בת"א – תהליך ההנפקה של הת"א שהחל בנובמבר 2020 נגנז לפחות עד דצמבר. ברקע המהלך שוק ההנפקה בת"א שהתייבש בשנה האחרונה ומכתב הממונה על השכר, בנוגע לשימוע בשל טענות לחריגות שכר לכאורה בחברה.
האוצר – עובדים בתע"א קיבלו דרגת שכר מנופחת
. הממונה על השכר באוצר, אפי מלכין שלח מכתב לוועד העובדים ולהנהלת התע"א בו הכריז כי בכוונתו לקדם שימוע קיבוצי נגד עובדי החברה בשל טענות לחריגות שכר לכאורה. באוצר באים בטענות בין השאר על קידום עובדים ממחלקות שונות ותפקידים שונים לדרגות של סמנכ"לים ומנכ"לים, הוועד זו סמנטיקה.

הגרעון של ישראל הוכפל בחודש מאי ליותר מ- 10 מיליארד שקל – שיעור ההכנסות של המדינה בחמשת החודשים הראשונים של השנה ירד ב- 4.2% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, שהסתיימה עם הכנסות גבוהות במיוחד. במקביל הוצאות המדינה קפצו בשיעור של 8.7%, כך שהגירעון התקציבי נוצר הן מצד ההכנסות והן מצד ההוצאות.

כך מתפוררת צמרת הרגולציה הפיננסית של ישראל תחת שר האוצר. כבר תקופה לא מבוטלת צמרת הרגולציה הפיננסית בישראל נותרה ללא מנהלים מכהנים, ואף ללא ממלאי מקום במרבית המקרים. שר האוצר טען לאחרונה כי הוא עוד לומד את אתגרי הכלכלה לעומק ולכן מתמהמה במינויים. אלא שבינתיים ההשלכות כבר מורגשות בשטח החל מקשרי אכיפה ועד יישום פרוצדורות שוטפות שמחייבות אישור יו"ר. הכלכלנית הראשית שירה גרינברג סיימה את כהונתה ועזבה מבלי שמונה לה מחליף. לדברי שר האוצר האגף יודע להתנהל גם בלעדיו.

סעודיה חותכת את הפקת הנפט בפעם השלישית בשנה, ומציבה את ישראל בפני דילמה. הפקת הנפט מהמדינה תרד מ-10 מיליון חביות ביום ל- 9 והקפיצה את מחירי הנפט במעלה מ- 2%, ברקע זה ובשילוב עם מגמת היחלשות השקל, בישראל לא בטוחים עד מתי יוכלו לשמור את מחירי הדלק בטווח הנוכחי
איום המיתון במערב דחף את יצרניות הנפט להמשיך בקיצוץ. מדינות אופק החליטו על הארכת משך צמצום התקופה ברקע ההאטה הכלכלית באירופה וארה"ב במקביל. כמובן סעודיה הכריזה על קיצוץ משלה בעקבות ירידה בהכנסותיה מנפט ולקראת ההנפקה אפשרית נוספת  של מניות של ברית אופ"ק.

טורקיה – ארדואן משנה כיוון. מסתמנת העלאת ריבית של יותר מ- 15% בטורקיה. נשיא טורקיה יפעל להעלאת ריבית, צעד שהוא התנגד אליו עד כה באופן נמרץ למרות האינפלציה הגבוהה, אנליסטים מעריכים כי עד סוף השנה תעלה הריבית בטורקיה מ- 8.5% כיום לעד 30%. ברקע ב-12 ימים האחרונים איבד המטבע הטורקי כ- 20% מול הדולר. הסימן העיקרי לשנוי המצופה הוא שמאז שניצח בסיבוב השני החל במינוי צוות כלכלי חדש.

לראשונה אישה תעמוד בראש הבנק המרכזי בטורקיה. הנשיא מינה לתפקיד הנגידה את חפיזה גאיה ארקאו בת 44 , שעבדה כבחירה בגולדמן זאקס ובפירסט ריפובליק. מוקדם יותר השבוע מינה לתפקיד שר אוצר בשם סיקסק סגן ראש ממשלה לשעבר, שנחשב לדמות מקובלת בקרב המשקיעים העולמיים. הוא החזיק בתפקידים בכירים בגולדמן זאקס.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות