התכנית של חיים כץ לגיל הפרישה לנשים

הקורונה פגעה במאזן הכלכלי של הבנקים – כך עולה מהדוחות הכספיים של הרבעון השלישי שפרסמו 5 הבנקים הגדולים. הבנק היחיד שהצליח להגדיל את הרווח הנקי למרות המשבר הוא בנק הפועלים. במהלך הרבעון חמשת הבנקים הגדולים הרווחו במשותף סכום של 2.42 מיליארד שקל. ירידה של 6.45% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

גם ארה"ב מתכוננת לכלכלת ביידן ובכירי הבנקים רועדים. הנשיא הנבחר בחר לצוות המעבר שלו אנשים שתומכים בהידוק הרגולציה על הבנקים. והם כבר החלו לבדוק מה דרוש תיקון. במשך 4 שנים נהנתה וול סטריט ממהלכי הממשל של הנשיא היוצא לשחרור הבנקים מהכללים שנאכפו עליהם לאחר המשבר הפיננסי ב-2008. הנשיא הנבחר רוצה לשנות את הכיוון ולהטיל פיקוח מחמיר על המערכת הפיננסית.

אזהרה של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, – סכנת המשכנתאות של אלפי משקי בית. המשבר הוציא רבים לחל"ת או אף לפיטורים, ועשרות אלפי משקי בית בישראל שרכשו דירה ב-5 השנים האחרונות קורסים תחת תשלומי המשכנתא. חשש כי החזרי המשכנתא עולים על מחצית הכנסתם. המצב חמור יותר בקרב מי שאינם מקבלים דמי אבטלה או פיצוי על היציאה לחל"ת.

חברת החשמל בימי הקורונה – הרווח עלה ל-1.8 מיליארד שקל. כך עולה מדוחות החברה ביחס ל- 9 חודשים הראשונים של השנה. הרווח בתקופה המקבילה אשתקד עמד על 1.45 מיליארד שקל.  הרבעון השלישי הסתיים ברווח של 1.1 מיליארד שקל, בדומה לשנה שעברה. עם זאת הקורונה הגבירה את סיכוני האשראי, וההוצאה בגין הפרשה לחובות מסופקים גדלה ב- 120 מיליון שקל.

בלאק פריידי  – בכמה גיהצו 10800 ישראלים – מנתוני הוצאות הישראלים  בין השעות 9 – 12 גוהצו 400 מיליון שקל. מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות.

מה קורה בארה"ב בימים אלה – המגפה מתפשטתקניונים עותרים לפשיטת רגל או נסגרים – שוכרים רבים שהמכירות שלהם חלשות ימשיכו לפגוע במגזר הקניונים גם אחרי הקורונה. וזהו סימן נוסף, בארה"ב מתחילים לסגור אותם, או לחפש הגנה של פשיטת רגל ככל שהמגפה מעמיקה, למעשה המשבר החל עוד לפני הקורונה.

התוכנית של חיים כץ – גיל הפרישה לנשים יעלה עם כוכבית – הצעת חוק שיזם חיים כץ שמה סוף שנוצר בין הגירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות לבין הצורך בהעלאת גיל הפרישה לנשים, והכול באמצעות העלאה סלקטיבית. מנתקת את הקשר שנוצר בין הצורך בטיפול בגירעונות של קרנות הפנסיה הוותיקות לבין הדרישה להעלאת גיל הפרישה לנשים. על פי ההצעה – במקום להעלות את גיל הפנסיה של הנשים כולן במדינת ישראל יש להעלות את גיל הפנסיה ל-67 לכ- 30 אלף נשים בלבד החוסכות בקרנות הפנסיה הוותיקות, על פני 3 שנים – על פי תחשיבים שערך כץ , העלאת גיל הפרישה לאותן נשים בלבד תספיק לצורך איזון הקרנות. וזאת מבלי שההשפעה על גיל הפרישה תכלול את שאר מרכיבי זכויות אזרח ותיק המוקנות לכלל הנשים בגיל הפרישה כיום, כגון תשלומי קצבאות של ביטוח לאומי. – מה הסיכויים של ההצעה החדשה?

הממשלה אישרה את הרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים של רכש ציבורי.  ההצעה אושרה לאחר שהוסרה מטיוטת הצעת המחליטים הקודמת. משרד האוצר הסיר את התנגדותו להרחבת עידוד רכש ציבורי של תוצרת הארץ וחיזוק התעשייה הישראלית עקב השלכות נגיף הקורונה.

שירות התעסוקה – מספר תובעי הבטחת הכנסה הוכפל מאז פרוץ המשבר – מספר תובעי הבטחת הכנסה זינק בעיקר בחברה החרדית ובקרב צעירים. כל תובע שלישי מתחת לגיל 35. הישגי תוכנית מעגלי תעסוקה נעלמים בעקבות המשבר. מ- 59 אלף תובעים לפני המשבר עד מרץ ל- 120 אלף תובעים כיום.

אם לא יקרה נס – מיליוני אמריקאים יאבדו את בתיהם עד סוף השנה. – מיליוני משקי בית קיבלו הקלות בדחיית תשלומי משכנתא והשהיית האפשרות לפינוי בתים, נוכח איחורים בתשלום שכר דירה. תוקף ההקלות יפוג בסוף השנה. ומיליוני אמריקאים צפויים להיות מפונים מבתיהם. 5.8 מיליון אמריקאים אמרו כי קרוב לוודאי שיתמודדו עם צווי פינוי או עיקולים בחודשיים הקרובים, כך לפי סקר של לשכת הסטטיסטיקה של ארה"ב. מדובר על כשליש! מ- 17.8 מיליון אמריקאים שגרים בבתים בשכירות או משלמים משכנתא.

העלאת שכר המינימום בפלורידה הרפובליקאית ל-15 דולר לשעה, מציתה רוח קרב במדינות אחרות. נבחרי ציבור התומכים בנושא במדיניות אחדות מעודדים מהצבעה, ומתכוונים להילחם על העלאת רצפת השכר. קיים ספק רב שכך יקרה עקב האבטלה הגבוהה ועלות החיים הנמוכה באזורים כפריים רבים.

מובטלי הקורונה בבריטניה הפכו לשליחים חסרי זכויות – אלפי מובטלים ממגזרים שונים פונים לענף השליחויות בבריטניה שנהנה מפריחה. רובם מועסקים כעובדים עצמאיים בלי שהם זכאים לימי מחלה ולזכויות אחרות.

החוב צפוי לזנק – איטליה אישרה חבילת תמריצים רביעית של 8 מיליארד יורו.  ההוצאות הממשלתיות הנוספות צפויות להזניק את החוב של איטליה ליותר מ-160% מהתמ"ג עד סוף השנה. עושה זאת במטרה לעודד עסקים שנפגעו מהגבלות הקורונה הממושכות במדינה, החבילה כוללת דחייה של תשלומי מס מצד חברות והרחבה של מענקים לעובדים בענפי התיירות והאמנות, שרוסקו על ידי הקורונה. איטליה הנושאת על גבה חוב ממשלתי מהגבוהים בעולם הסתמכה בעיקר על סיוע חיצוני מטעם הבנק המרכזי של אירופה. שנתן ערבויות לאג"ח שלה וסייע לייצב את התשואות עליהן.

 

כתב – צבי לוי

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות