התוספת לתקציב הביטחון

התעשייה האווירית – מדווחת על עסקה של 400 מיליון דולר להסבת 15 מטוסי בואינג לשימושי שילוח בינלאומי עבור חברת בת של ג'נרל אלקטריק. הכניסה לתחום עשויה לזרז את הנפקת התע"א .

התוספת שדרושה לתקציב הביטחון – 12 מיליארד שקל. לפי הערכות גורמים פוליטיים, וגם באחרונה נועדו בכירים בצה"ל עם נשיא המדינה והציפו את האיומים האסטרטגיים שנשקפים מאיראן. ועם כינונה של ממשלה חדשה תידרש תוספת רב שנתית של 12 מיליארד, אבל לפי הערכות אחרות מבוססות יותר מדובר על 20 מיליארד שקל. לאור הפגישות הנ"ל אמר הנשיא במעמד השבעת הכנסת – הקמת ממשלה אינה משאלת לב חברתית בלבד, יותר מתמיד היא צורך ביטחוני.            אבל – אין מנוס משינויים מבניים בצבא. דרושה מערכת התייעלות – שורת קיצוצים בהטבות לקצינים הבכירים, שינויים מבניים למשל הפנסיה התקציבית. למשל בגיל 43 יתחילו לקבל פנסיה תקציבית.

השקל – לשאלה מדוע השקל הוא מטבע חזק? הכלכלנים תמיד עונים שבישראל יש עודף יצוא על יבוא, ושזורמות לכאן השקעות מחו"ל, ובכלל שהכלכלה הישראלית צומחת וחזקה. כל זה נכון, אך השאלה היא לא מדוע השקל חזק , אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם. הרי השקל התחזק ביחס לדולר האמריקאי בשיעור כה גדול לעומת המטבעות האחרים בשנים האחרונות.  אבל יצוא העולה על יבוא או השקעות זרות גדולות לא מחייבים ביקוש לשקלים. אגב תמורת היצוא של חברה ישראלית במקרים רבים בכלל לא עוברת בשוק המט"ח המקומי.  אז אולי בגלל שאין איום נגד המהמרים על התחזקות השקל. הריבית בישראל זמן רב קרובה לאפס, כאשר האופציה של הריבית השלילית נפסלה ע"י בנק ישראל. ישראל עד לא מזמן שמרה על התערבות בשוק המט"ח ככלי נגד הספקולנטים. לא איום גדול מאוד, אך בכל זאת מרתיע. ברגע שבנק ישראל הפסיק להילחם, כלומר להתערב במסחר במט"ח, המגמה של התחזקות השקל התעצמה במהירות. אבל- התחזקות השקל עוררה שוב וויכוח האם שקל חזק הוא טוב או רע למשק? יש טיעונים שתומכים לצד זה או אחר, אך בכל וויכוח האמת לא נמצאת בקיצון. לא שקל חלש מדי , אך לא החזק בעולם טובים למשק הישראלי. הניצחון המוחץ של השקל בשנים האחרונות היא תופעה קיצונית שלא מתיישבת עם הפרמטרים הכלכליים של ישראל.
עוצמה מוגזמת של המטבע הישראלית מעלה חשש שהיא מלאכותית ולא רק פוגעת במגזר היצואני, אלא גם עלולה להתהפך במהירות כשהנסיבות ישתנו. כפי שקורה פעמים רבות בשווקים הפיננסיים. עדכון תחזית הצמיחה של בנק ישראל הוא 3% בלבד

ארה"ב – הפד' הפתיע את השווקים כאשר לא חיכה להחלטת הריבית בסוף החודש והודיע על תוכנית לרכישות חדשה בהיקף של 60 מיליארד דולר בחודש. תוכנית ה- QE הזכורה מהעבר. לראשונה הריבית על אג"ח לתקופה של 10 שנים עולה. הצעד היום של הפד' הוא בכיוון הנכון להבראת הכלכלה האמריקנית.

בריטניה – בוריס ג'ונסון אותת לאירופה , מוכן לפשרות בנושא הגבול האירי.  האיחוד האירופי ובריטניה בדרך לסוף שבוע אינטנסיבי של שיחות בעקבות דיווחים על התקדמות בסוגיה הנובעת לקביעת גבול מכס באירלנד. ובעקבות מה שנראה כהתקדמות בשיחות הברקזיט- הפאונד התחזק ב- 2% מול הדולר.
הבעיה העיקרית במגעים בין הצדדים נגעה עד כה לצפון אירלנד, שנשלטת על ידי בריטניה, ומעמד הגבול שלה עם אירלנד העצמאית, שנשארת באיחוד. עקרונית , לצורך מימוש הברקזיט יש לקבוע גבול בין מדינותאחרת אין משמעות לברקזיט, שכן ניתן יהיה להעביר סחורות ללא מכס מאירלנד לצפון אירלנד ומצפון אירלנד ליתר חלקי בריטניה. ואולם קביעת גבול כאמור נוגדת לחלוטין את ההסדר שנקבע בהסכם יום שישי הטוב, חלק מרכזי בסיום הלחימה של הקתולים נגד השלטון הבריטי ונציגי הרוב הפרוטסטנטי בצפון אירלנד, באירלנד ובאיחוד האירופי מתנגדים באופן מוחלט לקביעת גבול בהסכם הברקזיט.

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות