השפעת הקורונה

עסקים נפגעו חזק ממשבר הקורונה – האוצר התעורר ויקצה 8 מיליארד שקל. זהו הסכום שאישר המשרד נכון לעכשיו, זאת לאחר שרה"מ ביקש להרחיב את הקרן וסוכם כי במידת הצורך היא תגיע ל – 8  מילארד שקללא תוקם קרן חדשה והאוצר ישתמש בקרן להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה. הקרן מסייעת דרך ערבויות שניתנות לעסקים ומאפשרים להם לקבל הלוואות מבנקים למשל. וכעת יקצה החשב הכללי כ- 8 מיליארד שקל עבור ערבויות שיינתנו לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות משבר הקורונה.

עובדי בנק ישראל מחריפים את המאבק – נטשו את העבודה. העובדים טוענים כי יו"ר המועצה המנהלית של הבנק פרופ' שוקי שמר, מונע משא ומתן עמם. – בבנק ישראל מכחישים ואומרים – השינוי הארגוני בבנק קובע תוספת משמעותית של תקנים לעובדים ונראה שוועד העובדים חייב בהסברים על הסיבות האמיתיות לעיצומים.

תביעה נדירה – התעשייה האווירית נגד משרד הביטחון ואלביט – הפסידה לאלביט במכרז על אחזקת מטוסי האימון של חיל האוויר. שווי כל חוזה יותר מ-10 מיליון דולר. תע"א עתרה לביהמ"ש בדרישה שיורה לבטל את האפשרות להגיש הצעה נוספת למכרז, ויחייב את משרד הביטחון לקבל החלטה על סמך ההצעות המקוריות של החברות. – העתירה נדחתה.- אם כי ביקרה את התנהלות משרד הביטחון.

הנהלת אל על העבירה למחזיק התחבורה בהסתדרות רשימה של 250 עובדים קבועים שבכוונתה לפטר. פיטורים אלו מיתוספים לפיטורי 200 עובדים שסיימו הכשרות והיו אמורים להיקלט כעובדי אל על כולל טייסים דיילים ואנשי מנהלה.  הפיטורים הם תגובה של הנהלת אל על למשבר התזרימי החריף שבו נתונה החברה מאז המליץ משרד הבריאות על הימנעות מטיסות לא הכרחיות. ענף התיירות גם בצניחה חופשית – הנזק לענף 12 מיליארד שקל.- 1368 עובדים פוטרו ו 14 אלף הוצאו לחופשה.

צניחה חופשית – בוול סטריט התשואות על האג"ח האמריקאי בשפל חסר תקדים    הפד רואה מיתון. – הפחתת הריבית לא תפתור את משבר נגיף הקורונה. מניות אמריקן אייליינס התרסקו.  ארה"ב תבודד שטרות שחזרו מאסיה. שטרות ומטבעות של דולרים יקבלו יחס זהה לזה שמקבלים תיירים ששבים לארה"ב מסין וממדינות נוספות הנגיעות בקורונה.

סעודיה יוצאת למלחמת נפט – שתגרום תוהו ובוהו בשוק העולמי. היא הודיעה על העלאת מחירי המכירה של הנפט בחודש הקרוב ואותתה כי תגביר את התפוקה באפריל. זאת לאחר שרוסיה דחתה את הצעתה לקיצוץ התפוקה בקרב מדינות אופ"ק המהלך של סעודיה עשוי לגרום למחירי הנפט לרדת מתחת ל – 30 דולר לחבית.

ההחלטה לבידוד השבים מחו"ל יעלה למשק 4.3 מיליארד שקל לחודש – זאת באובדן תוצר, בכל חודש שבו יש 70 אלף ישראלים בבידוד. באוצר לא מתכוננים להשתמש בשלב זה בפתרונות נוספים מעבר לצעדים שיאפשרו הזרמת אשראי לעסקים במצוקה תזרימית.  אבל אווירה קשה באוצר – לא התנגדו להחלטה – כדי לא להגיע למצב של איטליה. המשרד היה שותף להחלטה על סגירה דה פקטו של כל הטיסות לישראל – חובת בידוד של 14 יום לכל מי שמגיע לישראל מכל מדינה בעולם, גורמת בפועל להשבתת כמעט כל מערך הטיסות לישראל.  העלות של הטלת הבידוד נובעת מפגיעה משמעותית בפריון העבודה של עשרות אלפים ששוהים בבידוד. ובנוסף תהיה ירידה בצריכה הפרטית כתוצאה מהבהלה שיוצרת המגפה.
באוצר ובבנק ישראל נערכים עתה לאפשרויות של גלישה למיתון – ומכינים תוכניות עבודה לקראת מיתון זה.

בתקופה  האחרונה נחלש השקל מול הדולר ובעיקר מול האירו. ולמרות שהיחלשות קשורה לתופעות שליליות כמו המבוי הסתום בפוליטיקה או החשש לענף ההייטק אבל התוצאות יכולות להיות חיוביות – למשל להאיץ את האינפלציה. – המשבר הריץ את המשקיעים לנכסים שנחשבים לבטוחים יותר בתקופה זו בינתיים.

השלב הבא: התפרצות של מגפת פיטורים המשבר הכניס מאות עסקים לקשיים ויוביל בקרוב לפיטורי אלפי עובדים, בעיקר בענפי המלונאות והתיירות – שנעדרים הסכמי עבודה קשיחים – לממשלה אין פתרונות למפוטרים, למעט דמי אבטלה וסיוע בהלוואות – אם המשבר יגלוש למחצית השנייה של 2020 — יישקל סיוע בדחיית מקדמות לרשות המסים

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות