השבוע שהיה

יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית הודיע כי יתנגד להארכת הסכם הצמיחה בחברה שצפוי לפקוע בסוף החודש זאת חרף דרישות ההנהלה להאריכו. בוועד הבהירו כי במקרה שהנהלת החברה תיבחר לנקוט מהלכים חד צדדיים, אלה ייענו במאבק חסר תקדים בהיקפו. מדובר באספת מחאה ראשונה מתוך שורה של אספות דומות שייערכו בימים הקרובים באתרים מרכזיים של התעשייה האווירית. המהלכים שהנהלת התע"א מבקשת לקדם כוללים את הארכת הסכם הצמיחה שנחתם בקיץ 2016 עם העובדים, ובמסגרתו הם ויתרו על שורה של הטבות ועל עדכוני שכר בהתאם לסיכומים שהושגו ב – 3 השנים האחרונות במגזר הציבורי.

חלל תקשורת שהלוויין עמוס 17 שלה שוגר הלילה בהצלחה, מפעיל עוד 3 לווייני תקשורת בחלל – עמוס 3 עמוס 4 עמוס 7. הלוויין 17 צפוי להגדיל באופן משמעותי את הכנסות החברה. הלוויין שומר על קשר רציף עם תחנת הקרקע, ועושה את דרכו בכוחות עצמו לנקודת המסלול המיועדת. בעקבות ההתפוצצות עמוס 6 החברה החליטה לא להתקשר יותר עם לקוחות לפני שיגור הלוויינים.

התעשייה האווירית מממתינה להרכבת הממשלה הבאה, כדי לצאת להנפקה של 25% ממניותיה כדי להגיע לרגע הזה מאוזנת, מוותרת על מכרזי ענק – ראה מאמרים קודמים, וזאת להימנע מהוצאות, מתייעלת במתינות, מגייסת עובדים – ושומרת על הוועד מרוצה ושקט.

השקל ימשיך להתחזק – בנק ההשקעות גולדמן זאקס, מעריכים כי השקל ימשיך להתחזק – שער של 3.45 שקל לדולר הוא מעבר לפינה. מכשיר הריבית כבר לא אפקטיבי כבעבר והשאלה מה הם הכלים האחרים שהם אפקטיביים. כך או אחרת הכיוון הבסיסי הוא התחזקות השקל.

מלחמת הסחר גלשה למלחמת מטבעות וכרגע סין מנצחת. מאז כניסתו לבית הלבן השתמש דונלד טראמפ בדולר כנשק כלכלי יותר מכל קודמיו. הפעם הייתה זו סין שניצלה את המעמד שבנתה ליואן כמטבע בינלאומי מוביל, כדי לדחוק את ארה"ב לפינה. הבנק המרכזי של סין הקפיד במשך יותר מעשור על כך שהדולר לא יהיה שווה יותר מ-7 יואן באמצעות ניוד נתן למטבע המקומי לשבור את הגבול שהוא הציב. ולעצור את יבוא תוצרת החקלאית מארה"ב . אבל הפיחות מחזק את הדולר. במצב זה המשקיעים מנתבים את הכסף אל נכסים שנחשבים בטוחים – זהב, פרנק שוויצרי, ין יפני, אג"ח ארה"ב וגם דולרים. המהלך הסיני מקטין את הסיכוי של טראמפ לראות את הדולר נחלש משמעותית בקרוב. היחלשות היואן מגדילה את גרעון הסחר של ארה"ב מול סין. וככל שהמטבע הסיני נחלש, המכסים שהטיל טראמפ מאבדים מהאפקטיביות שלהם והיצואנים הסינים מרוויחים, ואולם את המחיר משלמים שני הצדדים.

 ארה"ב   – יש תחזית חדשה – ארה"ב תציף את העולם בגז נוזלי – מהפכת פצלי הגז הפכה את ארה"ב ליצואנית גז גדולה. שמונה מתקני הנזלת גז מייצאים כיום ו-13 מתקנים נוספים נבנים עם הספק כפול – קיימים עודפי גז משמעותיים והמחירים לא יעלו ב-3 השנים הבאות. שוק הגז העולמי נמצא בימים אלה בעיצומה של מהפכה, בדומה למהפך שחוללו פצלי השמן בשוק הנפט. בשני העשורים האחרונים התגלו בארה"ב שדות גז ענקיים, שמקורם בפצלי גז – כלומר גז טבעי הלכוד בתוך שכבות סלע בעומק האדמה. וצפויות להמשיך ולגדול בשנים הבאות.

בריטניה – לראשונה מאז 2012 בריטניה רושמת צמיחה שלילית. נתוני התמ"ג שפורסמו בממלכה מאשרים את מדדי מנהלי הרכש של החודשים האחרונים – בריטניה בדרך להיכנס למיתון. האטה הכלכלית והחששות מהברקזיט הקשה. ג'ונסון התחייב בכניסה לתפקידו כי בריטניה תיפרד מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר עם או בלי הסכם. יש לציין כי מיתון רשמי מוגדר כ-2 רבעונים רצופים עם שיעור צמיחה שלילי.

סין  –  החודש בפעם שלישית הממשל הסיני מלאים בנק מסחרי וזאת ברקע לפיחות החד בערך היואן בשבוע האחרון. בחודש מאי נאלצו הרשויות הסיניות לבצע הלאמה של בנק מסחרי לראשונה מאז הרפורמה הכלכלית. יש לציין שיש עוד 16 בנקים בסין שעשויים להיות מולאמים בתקופה הקרובה, כאשר רובם עדיין לא הגישו את הדו"חות לשנת 2019. הממשל הסיני פשוט לא יכול להמשיך לממן את הפעילות העצמאית על הבנקים במדינה כפי שעשה עד האחרונה.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 122

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות