השבוע בתעשייה אווירית ובעולם

התעשייה האווירית –  בחברה החליטו לוותר על עסקת אירונאוטיקס . ההנהלה שלחה מכתב שבו התעקשה לפתוח את מכרז אירונאוטיקס לפני סגירת העסקה ותג המחיר הגבוה שנקבע לחברה אתמול. זהו מחיר שבו התעש"א לא מעוניינת להילחם- לא ישלמו מעל 600 מיליון שקל. לא מתכוונת להמשיך ולהילחם מול רפאל על עסקה לרכישת יצרנית המל"טים אירונאוטיקס. רפאל ואיש העסקים אביחי סטורלו אמורים לרכוש את אירונאוטיקס ב- 850 מיליון שקל. לתעשייה האווירית יש פעילות בתחום המל"טים ובתחום המערכות האלקטרו אופטיות אבל- היא מנסה למנוע מרפאל יכולות בתחום המל"טים , כדי שהיא לא תתחרה בה בענף זה.

הסכם שנחתם לפני כשבועיים בין ועד עובדי התעשייה האווירית לבין ההנהלה נשמר בסודיות. לאחר אסיפות עובדים הוועד מתפאר בהישגיו מול ההנהלה. 1. לא יהיו פיטורים – מדברים על ניוד של עובדים בין החטיבות השונות. 2. השכר החודשי ישופר. 3. הוועד הגביל את יכולתה של ההנהלה לצמצם את כמות העובדים שלה בקבוצת התעופה החדשה.  4. ממשיכים לייצר מטוסי מנהלים. 5. הפרטה רק באישור הועד.   המוקשים האמתיים עוד לפנינו.

בריטניה – מה קרה אתמול בפרלמנט הבריטי – ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי  נחלה תבוסה בממדים היסטוריים. כשניסתה לקבל את אישור בית הנבחרים הבריטי להסכם שגיבשה עם האיחוד האירופי על פרישת בריטניה. אינו מבטיח את האינטרסים הבריטים במקרה של פרישה. 432 חברי פרלמנט נגד העסקה, בעד 202 תומכים בה.  – יש כמה תסריטים מסתמנים – האיחוד האירופי יסכים להעניק – הארכה טכנית לבריטניה כדי לגבש פתרון מוסכם. למיי להישאר בתפקיד ולקדם את הברקזיט.  או שהאופוזיציה מדיחה אותה בהצבעת אי אימון ושולחת את בריטניה לבחירות. או שבריטניה פורשת מהאיחוד האירופי ללא הסכם ב- 29.3.2019 .  רוב הבריטים רוצים משאל עם נוסף – והיו מצביעים בעד האיחוד האירופי. ראש הממשלה מתנגדת לעריכת משאל עם נוסף.

פאניקה בממלכה – הבריטים אוגרים מזון ותרופות .לא סומכים על הממשלה. אוגרים גם אמצעי אנרגיה לקראת היום שבו תעזוב בריטניה את האיחוד האירופי ללא הסכם. למרכולים אין מחסנים לשעת חירום. כולם רוצים להיות מוכנים ל- 29 למרץ, ככל הנראה ללא הסכם מסודר.

גרמניה – הצמיחה הכלכלית בגרמניה חלשה מזה 5 שנים. התמ"ג בכלכלה הגדולה באירופה צמח בשנת 2018  ב- 1.5% . על רקע חולשה גלובלית, שביתות במשק וירידה במכירת המכוניות. עוד עולה מהנתונים כי הצריכה הפרטית והוצאות הממשלתיות עלו ב-1% ו 1.1% בהתאמה. הייצוא הגרמני עלה בשיעור של 3.5% קצב צמיחה נמוך בהשוואה לשנים קודמות. גרמניה היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם.

מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין – כמיליארד דולר בחודש. הפגיעה הקשה ביותר נגרמה בתחום החקלאות- ובענף הסויה בפרט . סין היא היבואנית הגדולה ביותר שלה בעולם. טעינו, קיצוץ המס של דונלד טראמפ היה רעיון גרע יותר ממה שחשבנו. ההבטחה שהרפורמה תשלם על עצמה התמוססה. התאגידים האמריקאיים השתמשו בהון שהחזירו לארה"ב כדי לשם דיווידנדים לבעלי המניות- ולא כדי להניע את המשק האמריקאי. הכסף הגיע לידי הזרים ולידי העשירון העליון – והשאר לעניים יותר. למעשה מס החברות ספג ביקורת רבה. ואף הבטחה לא מומשה.

כתב צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 119

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.
[recaptcha]

האנשים שמלווים אותנו - חסויות